REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opinia o pracowniku w świadectwie pracy

Jadwiga Krukowska
Opinia o pracowniku w świadectwie pracy
Opinia o pracowniku w świadectwie pracy

REKLAMA

REKLAMA

Wydanie świadectwa pracy po zakończeniu stosunku pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Czy w świadectwie pracy można zamieścić opinię o pracowniku?

Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę na mocy porozumienia stron w związku z jego wyjazdem za granicę. Pracownik prosi o zamieszczenie w świadectwie pracy wzmianki o jego dotychczasowej bardzo dobrej pracy, co będzie przydatne w jego nowej pracy. Czy w rubryce „informacje uzupełniające” możemy wpisać opinię o pracowniku – pyta Czytelniczka z Krosna.

Autopromocja

Pracodawca nie ma możliwości zamieszczania w świadectwie pracy jakichkolwiek opinii o pracowniku, nawet pozytywnych.

W świadectwie pracy można zamieszczać jedynie te informacje, które zostały wskazane w przepisach prawa pracy. Wyliczenie informacji, które należy umieścić w świadectwie pracy, jest katalogiem zamkniętym, dlatego nie powinni Państwo zamieszczać w świadectwie innych informacji. Nie można bowiem dowolnie decydować o jego treści. Zamieszczenie w nim innych informacji, niż wskazane w przepisach należy uznać za naruszenie przez Państwa prawa pracy.

Polecamy produkt: Serwis Prawno-Pracowniczy

W ust. 6 świadectwa pracy, gdzie podaje się „Informacje uzupełniające”, pracodawca wskazuje informacje z urzędu lub tylko na żądanie pracownika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby Państwa pracownik otrzymał oddzielną pisemną opinię zawierającą ocenę dotychczasowego przebiegu pracy (tzw. referencje czy rekomendacje).

Dane podawane w świadectwie pracy w rubryce „Informacje uzupełniające”

Informacje podawane z urzędu

Informacje podawane tylko na żądanie pracownika

o należnościach ze stosunku pracy uznanych przez pracodawcę i niewypłaconych pracownikowi do dnia ustania stosunku pracy z powodu braku środków finansowych

● o wysokości i składnikach wynagrodzenia pracownika,

● o uzyskanych przez pracownika kwalifikacjach w czasie zatrudnienia,

● o prawomocnym orzeczeniu sądu pracy dotyczącym przywrócenia pracownika do pracy lub przyznania mu odszkodowania z tytułu niezgodnego z przepisami prawa wypowiedzenia umowy o pracę lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia

Wniosek pracownika czy byłego pracownika o wydanie opinii może być odrzucony przez pracodawcę bez żadnych konsekwencji. Pracownikowi nie przysługuje bowiem roszczenie o wydanie przez pracodawcę takiej opinii. W opinii nie powinno się podawać negatywnych informacji, aby nie narazić się na zarzut naruszenia dóbr osobistych pracownika (wyrok SN z 21 stycznia 2003 r., I PK 66/02, OSNP 2064/13/227).

Z pracownikiem rozwiązano umowę o pracę za wypowiedzeniem ze względu na spożywanie przez niego w czasie pracy alkoholu. Po wydaniu świadectwa pracy pracownik poprosił o opinię, ponieważ spodziewał się, że może mieć kłopoty ze znalezieniem innej pracy. Dyrektor firmy napisał w opinii, że pracownik był osobą pracowitą, ale czasami nie wykonywał w terminie swoich zadań prawdopodobnie ze względu na nadużywanie alkoholu, ponieważ często korzystał z krótkich zwolnień lekarskich i urlopów na żądanie. Pracownik nigdy nie był karany za nadużywanie alkoholu w pracy. W przypadku otrzymania takiej opinii pracownik może wystąpić do sądu o odszkodowanie lub zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych, gdyż opinia zawiera elementy niesprawdzone i niekorzystne dla pracownika. W tej sytuacji lepiej byłoby odmówić prośbie pracownika.

Podstawa prawna:

- art. 97 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 960),

- § 1 ust. 1, § 5 ust. 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. Nr 60, poz. 282; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 251, poz. 1509),

- art. 23–24 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 380; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 585).

Dołącz do nas na Facebooku!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA