reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Opinia o pracowniku w świadectwie pracy

Opinia o pracowniku w świadectwie pracy

Wydanie świadectwa pracy po zakończeniu stosunku pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Czy w świadectwie pracy można zamieścić opinię o pracowniku?

Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę na mocy porozumienia stron w związku z jego wyjazdem za granicę. Pracownik prosi o zamieszczenie w świadectwie pracy wzmianki o jego dotychczasowej bardzo dobrej pracy, co będzie przydatne w jego nowej pracy. Czy w rubryce „informacje uzupełniające” możemy wpisać opinię o pracowniku – pyta Czytelniczka z Krosna.

Pracodawca nie ma możliwości zamieszczania w świadectwie pracy jakichkolwiek opinii o pracowniku, nawet pozytywnych.

W świadectwie pracy można zamieszczać jedynie te informacje, które zostały wskazane w przepisach prawa pracy. Wyliczenie informacji, które należy umieścić w świadectwie pracy, jest katalogiem zamkniętym, dlatego nie powinni Państwo zamieszczać w świadectwie innych informacji. Nie można bowiem dowolnie decydować o jego treści. Zamieszczenie w nim innych informacji, niż wskazane w przepisach należy uznać za naruszenie przez Państwa prawa pracy.

Polecamy produkt: Serwis Prawno-Pracowniczy

W ust. 6 świadectwa pracy, gdzie podaje się „Informacje uzupełniające”, pracodawca wskazuje informacje z urzędu lub tylko na żądanie pracownika.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby Państwa pracownik otrzymał oddzielną pisemną opinię zawierającą ocenę dotychczasowego przebiegu pracy (tzw. referencje czy rekomendacje).

Dane podawane w świadectwie pracy w rubryce „Informacje uzupełniające”

Informacje podawane z urzędu

Informacje podawane tylko na żądanie pracownika

o należnościach ze stosunku pracy uznanych przez pracodawcę i niewypłaconych pracownikowi do dnia ustania stosunku pracy z powodu braku środków finansowych

● o wysokości i składnikach wynagrodzenia pracownika,

● o uzyskanych przez pracownika kwalifikacjach w czasie zatrudnienia,

● o prawomocnym orzeczeniu sądu pracy dotyczącym przywrócenia pracownika do pracy lub przyznania mu odszkodowania z tytułu niezgodnego z przepisami prawa wypowiedzenia umowy o pracę lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia

Wniosek pracownika czy byłego pracownika o wydanie opinii może być odrzucony przez pracodawcę bez żadnych konsekwencji. Pracownikowi nie przysługuje bowiem roszczenie o wydanie przez pracodawcę takiej opinii. W opinii nie powinno się podawać negatywnych informacji, aby nie narazić się na zarzut naruszenia dóbr osobistych pracownika (wyrok SN z 21 stycznia 2003 r., I PK 66/02, OSNP 2064/13/227).

Z pracownikiem rozwiązano umowę o pracę za wypowiedzeniem ze względu na spożywanie przez niego w czasie pracy alkoholu. Po wydaniu świadectwa pracy pracownik poprosił o opinię, ponieważ spodziewał się, że może mieć kłopoty ze znalezieniem innej pracy. Dyrektor firmy napisał w opinii, że pracownik był osobą pracowitą, ale czasami nie wykonywał w terminie swoich zadań prawdopodobnie ze względu na nadużywanie alkoholu, ponieważ często korzystał z krótkich zwolnień lekarskich i urlopów na żądanie. Pracownik nigdy nie był karany za nadużywanie alkoholu w pracy. W przypadku otrzymania takiej opinii pracownik może wystąpić do sądu o odszkodowanie lub zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych, gdyż opinia zawiera elementy niesprawdzone i niekorzystne dla pracownika. W tej sytuacji lepiej byłoby odmówić prośbie pracownika.

Podstawa prawna:

- art. 97 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 960),

- § 1 ust. 1, § 5 ust. 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. Nr 60, poz. 282; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 251, poz. 1509),

- art. 23–24 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 380; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 585).

Dołącz do nas na Facebooku!

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama