Dodatkowy dzień wolny od pracy za święto
REKLAMA
REKLAMA
W tym roku święta uznawane ustawowo za dzień wolny od pracy wypadają nie tylko w dni robocze, ale także w weekend. Sprawdź, czy pracodawca również wtedy musi udzielić Ci dodatkowego dnia urlopu!
REKLAMA
Do końca roku kalendarzowego pozostało jeszcze kilka dni ustawowo wolnych od pracy. O ile w przypadku Wszystkich Świętych oraz Święta Niepodległości, które wypadają w dni robocze, nie ma wątpliwości - pracodawca zobowiązany jest udzielić wolnego pracownikom, to pytania mogą nasuwać się w przypadku Bożego Narodzenia, bowiem w tym roku pierwszy dzień świąt wypada w niedzielę.
Przepisy prawa pracy
Zgodnie z Kodeksem pracy, a konkretnie z artykułem 130 §2, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. To oznacza dla pracownika prawo do uzyskania dodatkowego dnia wolnego. Wolne udzielane jest bez względu na to, czy sobota jest dniem pracującym w firmie.
Polecamy produkt: 100 pytań o urlopy wypoczynkowe
Termin dodatkowego dnia wolnego dla pracowników w firmie wyznacza pracodawca. Ustalając datę, nie ma on obowiązku konsultować tego terminu z pracownikami. Dodatkowo, nie ma też nakazu, aby dzień wolny wyznaczyć w jednakowym terminie dla wszystkich zatrudnionych. Pracodawca może jednak wziąć pod uwagę zdanie pracowników, a nawet poprosić o wskazanie terminu, w którym chcą odebrać przysługujące wolne.
Oczywiście dla osób świadczących pracę w dniu święta, ta sobota będzie dniem wolnym.
Kiedy dodatkowe wolne nie przysługuje
Według przepisów prawo do dnia wolnego za dzień świąteczny przysługuje tylko osobom pracującym na podstawie umowy o pracę, mianowania oraz w ramach stosunku służbowego. Nie mają do niego prawa osoby pracujące na zlecenie, umowę o dzieło czy też samozatrudnione.
O dzień wolny nie mogą również upominać się pracownicy (zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę) przebywający w tym czasie na zwolnieniu lekarskim lub urlopie macierzyńskim, w myśl przepisów, iż zasiłki chorobowy i macierzyński przysługują za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.
Dodatkowe wolne nie przysługuje również za święto wypadające w niedzielę. Nie obowiązują tu przepisy dotyczące święta wypadającego w sobotę i dodatkowego dnia wolnego, pomimo braku obowiązku świadczenia pracy w tym dniu.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
Dołącz do nas na Facebooku!
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat