Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka - wzór
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, pracownik ma prawo do dwóch dni wolnych od obowiązku świadczenia pracy. Nie ma przy tym znaczenia liczba dzieci urodzonych przy jednym porodzie.
REKLAMA
Prawo do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy z tytułu urodzenia dziecka przysługuje rodzicowi, który jest pracownikiem, czyli może być to zarówno mama, jak i ojciec dziecka. W praktyce urlop okolicznościowy wykorzystywany jest głównie przez ojców, bowiem z dniem porodu matka dziecka rozpoczyna korzystanie z urlopu macierzyńskiego.
Zwolnienie od pracy, może być udzielone tylko w te dni, w których pracownik powinien pracować. Oznacza to, że nie dotyczy to okresu, w którym pracownik nie świadczy pracy, np. korzysta z urlopu wypoczynkowego, bezpłatnego.
Niewykorzystanego urlopu okolicznościowego nie wlicza się do wymiaru urlopu wypoczynkowego, czyli dodatkowe dwa dni są niezależne od urlopu wypoczynkowego.
Polecamy produkt: Zasiłki, urlopy, zwolnienia – nowe prawa rodziców (książka)
Wniosek
Chcąc skorzystać ze zwolnienia od świadczenia pracy z tytułu urodzenia dziecka, rodzic powinien zwrócić się do pracodawcy z odpowiednim wnioskiem.
Pracodawca nie może udzielić pracownikowi urlopu z własnej inicjatywy.
Urlop okolicznościowy a wynagrodzenie
Za czas zwolnienia od pracy, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia na takich samych zasadach jak wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
Kiedy należy wykorzystać urlop okolicznościowy?
Przepisy nie regulują terminu, w jakim należy wykorzystać urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka. Jak sama nazwa wskazuje, jest to zwolnienie od pracy z tytułu narodzin dziecka, a więc należy wykorzystać go w możliwie bliskim terminie od dnia narodzin dziecka. W praktyce chodzi tu o rozsądny termin, którego nieobecność spowodowana jest ściśle z urodzeniem dziecka.
Udokumentowanie
Urlop okolicznościowy powinien być odpowiednio udokumentowany. Pracodawca bądź kadry mogą poprosić o dostarczenie dokumentu potwierdzającego uprawnienie do zwolnienia okolicznościowego. W przypadku urodzenia dziecka może to być odpis skróconego aktu urodzenia.
Wzór urlopu okolicznościowego
……………………………………. ………………………., dnia …………………………
…………………………………….
Dane pracownika
………………………………………
………………………………………
Dane pracodawcy
Wniosek o urlop okolicznościowy
Na podstawie § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy proszę o udzielenie ……………. (jednego/dwóch dni urlopu) urlopu okolicznościowego od dnia …….. r. do dnia …….. r. z powodu urodzenia się mojego dziecka.
......................................................
Podpis pracownika
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. nr 60, poz. 281 z późn. zm.)
Dołącz do nas na Facebooku!
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat