REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę

 Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.
Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.
Anna Kamińska
Jak wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę/ Fot. Fotolia
Jak wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wręczenie wypowiedzenia umowy o pracę wiąże się z wieloma kwestiami, o których powinien pamiętać pracodawca. Przede wszystkim, dla rozwiązania umowy o pracę, skutecznego i zgodnego z prawem, należy dochować szeregu wymogów. Wypowiedzenie powinno mieć formę pisemną, zawierać wymagane przez przepisy prawa elementy, w tym – przyczynę wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony.

 Przede wszystkim jednak, by wywołać skutek w postaci rozwiązania umowy o pracę, konieczne jest faktyczne wręczenie wypowiedzenia pracownikowi, co może okazać się nieco problematyczne.

Autopromocja

Odmowa przyjęcia i pokwitowania odbioru pisma

Zdarzają się sytuacje, kiedy pracownik odmawia pokwitowania przyjęcia pisma zawierającego oświadczenie o wypowiedzeniu jego umowy o pracę, czy też nie zgadza się na przyjęcie takiego pisma. Co powinien zrobić w takiej sytuacji pracodawca?

Przepisy samego Kodeksu pracy nie wskazują praktycznego rozwiązania. Ograniczają się jedynie do zapisu, że każda ze stron może rozwiązać umowę za wypowiedzeniem, a rozwiązanie umowy następuje z upływem okresu wypowiedzenia. Dlatego w celu rozstrzygnięcia opisanych powyżej problemów należy odwołać się do regulacji kodeksu cywilnego. Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę jest oświadczeniem woli, zatem do zasad jego składania zastosowanie mają reguły określone w art. 61 § 1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.

Polecamy produkt: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać

Z tego powodu, w sytuacji, gdy pracownik odmawia pokwitowania odbioru pisma lub nie chce go przyjąć, wystarczy ustne poinformowanie o tym, że wręczany dokument zawiera wypowiedzenie umowy o pracę. Informacja ustna jest bowiem wystarczającym stworzeniem pracownikowi możliwości zapoznania się z treścią wypowiedzenia. Tym samym, zgodnie z art. 61 § 1 Kodeksu cywilnego moment ten jest chwilą skutecznego złożenia pracownikowi oświadczenia woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W razie sporu o to, czy lub kiedy pracownikowi wręczono wypowiedzenie, pracodawca będzie musiał udowodnić towarzyszące temu okoliczności, tj. datę złożenia oświadczenia oraz zachowanie pracownika. Z tego względu, najbezpieczniejszym dla pracodawcy rozwiązaniem jest wręczanie wypowiedzenia pracownikowi przez co najmniej dwie osoby, tak aby mogły zaświadczyć co do wskazanych powyżej okoliczności.

Odmowa odebrania listu poleconego zawierającego wypowiedzenie umowy

Powyżej opisane zasady odnoszą się również do listownego składania oświadczenia o wypowiedzeniu umowy. Jeżeli pracodawca prześle do pracownika pismo listem poleconym, listonosz odnotuje datę przyjęcia lub odmowy przyjęcia przesyłki. Data odbioru lub odmowy odebrania listu przez pracownika jest w takiej sytuacji dniem złożenia pracownikowi wypowiedzenia, a więc dostarczenia pisma w taki sposób, aby mógł się on zapoznać z jego treścią.

Termin odwołania się pracownika od wypowiedzenia

Warto przy tym pamiętać, że od chwili wręczenia pracownikowi wypowiedzenia, a więc złożenia oświadczenia w tym przedmiocie w rozumieniu art. 61 § 1 kc, biegnie nie tylko okres wypowiedzenia, ale i termin na wniesienie przez pracownika odwołania od wypowiedzenia do sądu pracy. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku odmowy przyjęcia wypowiedzenia przez pracownika, nie korzysta on ze stworzonej mu możliwości zapoznania się z wypowiedzeniem, które powinno również zawierać pouczenie o sposobie wniesienia odwołania. W takim przypadku pracownik nie będzie mógł domagać się przywrócenia terminu do wniesienia odwołania wskazując, że nie został o tym terminie poinformowany przez pracodawcę, ponieważ takie przywrócenie jest możliwe tylko wówczas, gdy do uchybienia terminowi dochodzi bez winy pracownika.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

  Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

  Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

  Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

  Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

  Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

  OFE czy ZUS - okno transferowe 2024

  Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.

  REKLAMA

  Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

  Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

  Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

  Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

  Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

  Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

  Umowa o dzieło. Trwają kontrole ZUS!

  Uwaga: trwają kontrole ZUS co do umów o dzieło. ZUS ewidencjonuje takie umowy. Dlaczego? Ponieważ ZUS jak i PIP chcą przeciwdziałać zatrudnianiu w formie cywilnoprawnej (zlecenie czy dzieło) w miejsce umów o pracę. Na płatnikach składek ciąży obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło zawieranych od 1 stycznia 2021 r. Od momentu zawarcia umowy o dzieło masz 7 dni na poinformowanie o tym fakcie ZUS.

  REKLAMA

  Świadczenie AKTYWNI RODZICE W PRACY: 1500 zł lub 1900 zł na dziecko – tylko dla rodziców aktywnych zawodowo

  Jednym ze świadczeń przewidzianych w projekcie ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”. Kto otrzyma te świadczenie? W jakiej wysokości i przez jaki okres?

  Kto dominuje w zawieraniu umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni?

  Kto w Polsce zawiera więcej umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni? ZUS podaje statystyki umów o dzieło. Na ile dni i w jakich rodzajach działalności umowy o dzieło zawierane są najczęściej?

  REKLAMA