REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady wypłaty wynagrodzenia za pracę

Zasady wypłaty wynagrodzenia za pracę/Fot. Fotolia
Zasady wypłaty wynagrodzenia za pracę/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks pracy reguluje zasady wypłaty wynagrodzenia za pracę m.in. wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się z dołu, co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Nieterminowa wypłata wynagrodzenia może stanowić uzasadnioną podstawę rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Jedną z cech konstytutywnych, które charakteryzują umowę o pracę jest zobowiązanie pracodawcy do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem (art. 22 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, dalej jako: „k.p.”). Tryb i zasady wypłaty wynagrodzenia zostały zawarte rozdziale II k.p. Na wstępie jednak należy wskazać, iż pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia.

REKLAMA

Autopromocja

Kodeks pracy stanowi, że wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się z dołu, co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Sąd Najwyższy dopuszcza także, aby strony w umowie o pracę określiły, że wynagrodzenie za pracę płatne miesięcznie wypłaca się z góry (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 sierpnia 1999 r, I PKN 191/99).
Wypłata wynagrodzenia powinna nastąpić nie później niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Natomiast nie ma przeszkód, aby określić wcześniejszy termin wypłaty wynagrodzenia za pracę, ponieważ jest on korzystniejszy dla pracownika. Powyższy termin może zostać uregulowany przepisami niżej rangi (art. 9 k.p.), jak też umową o pracę (art. 18 k.p.).

Polecamy produkt: Dotacje dla pracodawców – jak uzyskać i rozliczyć

Należy jednak mieć na względzie, iż w każdym z tych przypadków jest to "stały i ustalony z góry termin" w rozumieniu art. 85 § 1 k.p., a niewypłacanie w tym terminie wynagrodzenia za pracę stanowi naruszenie podstawowego obowiązku pracodawcy określonego w art. 94 pkt 5 k.p., choćby opóźnienie w wypłacie nie przekraczało maksymalnego terminu przewidzianego w art. 85 § 2 k.p. (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 marca 2015 r., I PK 197/14).

W przypadku opóźnienia ze strony pracodawcy wypłaty wynagrodzenia, pracownikowi przysługują odsetki, bez względu na fakt poniesionej szkody (art. 481 § 1 k.c. w zw. z art. 300 k.p.). Jeżeli zaś pracownik poniósł szkodę spowodowaną brakiem wypłaty wynagrodzenia ze strony pracodawcy, może dochodzić odszkodowania na podstawie art. 471 k.c. w zw. z art. 300 k.p.)
Nieterminowa wypłata wynagrodzenia może także stanowić uzasadnioną podstawę rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia (art. 55 k.p.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powyższe zostało wskazane m.in. w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 4 kwietnia 2000 r., I PKN 516/00, 1 tj. Dz. U. z 2016 r., poz. 1666 gdzie podkreślono, iż przesłanką rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia ze względu na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika i uzyskania odszkodowania (art. 55 § 11 KP) jest wina umyślna lub rażące niedbalstwo pracodawcy. Pracodawca, który nie wypłaca pracownikowi w terminie całości wynagrodzenia, ciężko narusza swój podstawowy obowiązek z winy umyślnej, choćby z przyczyn niezawinionych nie uzyskał środków finansowych na wynagrodzenia.

Pracodawca ma obowiązek udostępnić na żądanie pracownika do wglądu dokumenty, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie. Powyższy obowiązek dotyczy także ewidencji czasu pracy, regulaminu wynagradzania oraz układu zbiorowego pracy.

Roszczenie o wynagrodzenie przedawnia się w terminie 3 lat od jego wymagalności (art. 291 § 1 k.p.). Pracodawca powinien także pamiętać, iż zgodnie z art. art. 282 § 1 pkt 1 k.p. niewypłacanie wynagrodzenia za pracę w terminie stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Autor: Izabela Kultys - aplikant radcowski, Kancelaria Radców Prawnych i Doradców Podatkowych Bernatowicz Komorniczak Mazur sp.p.

Źródło: BCC

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

Jakie zawody wybiera pokolenie Z?

Pokolenie Z to urodzeni w latach 1995-2012. Wychowali się w cyfrowym świecie i mają zawodowe preferencje typowe dla swojej generacji. O jakich zawodach myśli młodsza część Zetek? Jakie zawody najczęściej wykonują osoby z pokolenia Z w wieku od 24 do 29 lat?

REKLAMA

Sejm przegłosował – urlop macierzyński będzie wydłużony

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach będą mieli wydłużony urlop macierzyński. Tak postanowił Sejm nowelizując 27 listopada br. Kodeks pracy. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Ile dni ustawowo wolnych od pracy będzie w 2025 r.? A ile długich weekendów?

W nadchodzącym roku czeka nas 14 dni ustawowo wolnych od pracy. W 2025 roku wolna Wigilia przypada w środę, wystarczy więc wziąć dwa dni urlopu, żeby zyskać tygodniowy odpoczynek. 

REKLAMA