Kategorie

Praca podczas urlopu rodzicielskiego a dodatki do wynagrodzenia

Praca podczas urlopu rodzicielskiego a dodatki do wynagrodzenia
fot. Fotolia
Od 2 stycznia 2016 r. rodzic może łączyć urlop rodzicielski z wykonywaniem pracy na maksymalnie pół etatu. Czy w razie pracy podczas urlopu rodzicielskiego dodatki do wynagrodzenia przysługują w pełnej wysokości?

Jedna z naszych pracownic była zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego miała prawo do dodatku za wysługę lat, dodatku funkcyjnego oraz dodatku specjalnego. W czasie urlopu macierzyńskiego wypłacaliśmy jej dodatek za wysługę lat i dodatek specjalny w pełnej wysokości. Obecnie osoba ta przebywa na urlopie rodzicielskim i jednocześnie wykonuje pracę na 1/2 etatu. Ponieważ wymiar jej etatu został zmniejszony, proporcjonalnie obniżyliśmy jej wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czy dodatki za wysługę lat i specjalny powinniśmy wypłacać w wysokości właściwej dla aktualnego wymiaru czasu pracy (1/2 etatu) czy dla pełnego etatu – pyta Czytelniczka z Bydgoszczy.

Jeżeli dodatki za wysługę lat i specjalny nie zostały wliczone do podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego, to należy je wypłacić pracownicy obok zasiłku i w wysokości właściwej dla pełnego etatu.

Polecamy produkt: Wielka Księga Prawa Pracy

O tym, czy dany składnik wynagrodzenia będzie wypłacany obok zasiłku macierzyńskiego i za okres jego pobierania, decydują obowiązujące u pracodawcy przepisy wewnętrzne, np. regulamin wynagradzania lub układ zbiorowy. Jeżeli zgodnie z tymi przepisami w czasie pobierania zasiłku za okres korzystania z urlopu macierzyńskiego wypłacali Państwo pracownicy dodatek za wysługę lat i specjalny w pełnej wysokości, to również oprócz zasiłku macierzyńskiego za okres korzystania z urlopu rodzicielskiego i zwykłego wynagrodzenia za pracę składniki te przysługują jej w tej samej, pełnej kwocie.

Reklama

Warunkiem wypłaty wskazanych dodatków w pełnej wysokości jest jednak to, aby nie zostały one włączone do podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego (art. 47 w zw. z art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej). W przeciwnym razie dodatki będą należne w wysokości połowy wcześniej pobieranej przez pracownicę kwoty zgodnie z aktualnym wymiarem jej zatrudnienia, tj. dla 1/2 etatu (zasiłek macierzyński zawierający te dodatki przysługuje jej bowiem też proporcjonalnie do wymiaru etatu). Ten sam składnik nie może jednocześnie zostać wliczony do podstawy wymiaru zasiłku i być wypłacany w pełnej wysokości obok zasiłku.

Pracownica zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy ma prawo do wynagrodzenia zasadniczego – 2800 zł, dodatku funkcyjnego – 350 zł, dodatku za wysługę lat – 220 zł i dodatku specjalnego – 300 zł. Pracownica do 15 sierpnia 2016 r. korzystała z urlopu macierzyńskiego i pobierała za ten okres zasiłek macierzyński. Po zakończonym urlopie macierzyńskim pracownica rozpoczęła korzystanie z urlopu rodzicielskiego, a od 1 września 2016 r. podjęła jednocześnie pracę na 1/2 etatu.

Wariant I. Dodatek za wysługę lat i specjalny nie były wliczane do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego.

Za wrzesień pracownica ma prawo do:

● wynagrodzenia zasadniczego – 1400 zł (2800 zł × 1/2 etatu),

● dodatku funkcyjnego – 175 zł (350 zł × 1/2 etatu),

● dodatku za wysługę lat – 220 zł,

● dodatku specjalnego – 300 zł.

Wariant II. Dodatek za wysługę lat i specjalny były wliczane do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego.

Za wrzesień pracownica ma prawo do:

● wynagrodzenia zasadniczego – 1400 zł (2800 zł × 1/2 etatu),

● dodatku funkcyjnego – 175 zł (350 zł × 1/2 etatu),

● dodatku za wysługę lat – 110 zł (220 zł × 1/2 etatu),

● dodatku specjalnego – 150 zł (300 zł × 1/2 etatu).

Pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy pracownika (art. 1821e § 1 k.p.). Oznacza to jednocześnie, że w tych okolicznościach zarówno wynagrodzenie za pracę, jak i zasiłek za okres urlopu rodzicielskiego przysługują w wysokości proporcjonalnej (bez konieczności stosowania porozumienia czy wypowiedzenia zmieniającego).

Podstawa prawna:

● art. 1821e § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 1053),
art. 29a ust. 1, art. 36, art. 41 ust. 1, art. 47 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 372; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 1265).

Autor: Marta Brakoniecka - specjalista w zakresie prawa pracy

Polecamy serwis: Umowy cywilnoprawne

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?