reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Dodatki > Praca podczas urlopu rodzicielskiego a dodatki do wynagrodzenia

Praca podczas urlopu rodzicielskiego a dodatki do wynagrodzenia

Od 2 stycznia 2016 r. rodzic może łączyć urlop rodzicielski z wykonywaniem pracy na maksymalnie pół etatu. Czy w razie pracy podczas urlopu rodzicielskiego dodatki do wynagrodzenia przysługują w pełnej wysokości?

Jedna z naszych pracownic była zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego miała prawo do dodatku za wysługę lat, dodatku funkcyjnego oraz dodatku specjalnego. W czasie urlopu macierzyńskiego wypłacaliśmy jej dodatek za wysługę lat i dodatek specjalny w pełnej wysokości. Obecnie osoba ta przebywa na urlopie rodzicielskim i jednocześnie wykonuje pracę na 1/2 etatu. Ponieważ wymiar jej etatu został zmniejszony, proporcjonalnie obniżyliśmy jej wynagrodzenie zasadnicze i dodatki. Czy dodatki za wysługę lat i specjalny powinniśmy wypłacać w wysokości właściwej dla aktualnego wymiaru czasu pracy (1/2 etatu) czy dla pełnego etatu – pyta Czytelniczka z Bydgoszczy.

Jeżeli dodatki za wysługę lat i specjalny nie zostały wliczone do podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego, to należy je wypłacić pracownicy obok zasiłku i w wysokości właściwej dla pełnego etatu.

Polecamy produkt: Wielka Księga Prawa Pracy

O tym, czy dany składnik wynagrodzenia będzie wypłacany obok zasiłku macierzyńskiego i za okres jego pobierania, decydują obowiązujące u pracodawcy przepisy wewnętrzne, np. regulamin wynagradzania lub układ zbiorowy. Jeżeli zgodnie z tymi przepisami w czasie pobierania zasiłku za okres korzystania z urlopu macierzyńskiego wypłacali Państwo pracownicy dodatek za wysługę lat i specjalny w pełnej wysokości, to również oprócz zasiłku macierzyńskiego za okres korzystania z urlopu rodzicielskiego i zwykłego wynagrodzenia za pracę składniki te przysługują jej w tej samej, pełnej kwocie.

Warunkiem wypłaty wskazanych dodatków w pełnej wysokości jest jednak to, aby nie zostały one włączone do podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego (art. 47 w zw. z art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej). W przeciwnym razie dodatki będą należne w wysokości połowy wcześniej pobieranej przez pracownicę kwoty zgodnie z aktualnym wymiarem jej zatrudnienia, tj. dla 1/2 etatu (zasiłek macierzyński zawierający te dodatki przysługuje jej bowiem też proporcjonalnie do wymiaru etatu). Ten sam składnik nie może jednocześnie zostać wliczony do podstawy wymiaru zasiłku i być wypłacany w pełnej wysokości obok zasiłku.

Pracownica zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy ma prawo do wynagrodzenia zasadniczego – 2800 zł, dodatku funkcyjnego – 350 zł, dodatku za wysługę lat – 220 zł i dodatku specjalnego – 300 zł. Pracownica do 15 sierpnia 2016 r. korzystała z urlopu macierzyńskiego i pobierała za ten okres zasiłek macierzyński. Po zakończonym urlopie macierzyńskim pracownica rozpoczęła korzystanie z urlopu rodzicielskiego, a od 1 września 2016 r. podjęła jednocześnie pracę na 1/2 etatu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama