Wchodzą w życie:
1 Stawka godzinowa zleceniobiorców
AKT : Ustawa z 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1265).
CEL: Wprowadzenie minimalnej stawki za godzinę pracy zleceniobiorców (w 2017 r. wyniesie ona 13 zł) oraz obowiązku potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia.
reklama
reklama
Wejście w życie: 1 stycznia 2017 r.
Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.
2 Wynagrodzenia dla członków komisji dyscyplinarnych i nagrody dla profesorów oświaty
AKT : Ustawa z 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 668).
CEL: Wprowadzenie wynagrodzeń dla przewodniczących komisji dyscyplinarnych, ich zastępców, przewodniczących składów orzekających oraz rzeczników dyscyplinarnych i ich zastępców, a także zapewnienie corocznych funduszy – do 2026 roku – w wysokości do 450 tys. zł rocznie, na wypłatę jednorazowych gratyfikacji pieniężnych dla nauczycieli, którym przyznano tytuł honorowy profesora oświaty. Nagrody te mają być wypłacane w stałej kwocie 18 tys. zł (obecnie taka gratyfikacja jest równa 6-miesięcznemu ostatnio pobieranemu wynagrodzeniu zasadniczemu).
Wejście w życie: 1 stycznia 2017 r.
3 Krótsze przedawnienie przy zwrocie nienależnie pobranych świadczeń
AKT : Ustawa z 6 października 2016 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. poz. 1921).
CEL: Ograniczenie czasowe przy wydawaniu decyzji przez organ rentowy – nie będzie mogło to nastąpić później niż w ciągu 5 lat od ostatniego dnia okresu, za który pobrano świadczenie. Jest to rozwiązanie korzystne dla świadczeniobiorców, bo ogranicza w czasie roszczenia ZUS i KRUS dotyczące nienależnie pobranych świadczeń (dotychczas takiego ograniczenia nie było).
Wejście w życie: 14 grudnia 2016 r.
4 Rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do świadczeń przedemerytalnych
AKT : Ustawa z 6 października 2016 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. poz. 1940).
CEL: Przyznanie osobom, które opiekowały się osobami niepełnosprawnymi, a po śmierci podopiecznych utraciły prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, prawo do ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych oraz świadczenie przedemerytalne.
Wejście w życie: 1 stycznia 2017 r.
Proces legislacyjny w toku:
1 Ułatwienia dla firm przy wypełnianiu obowiązków z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
AKT : Ustawa z 2 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców