Dni wolne na opiekę nad dzieckiem po zmianach w 2016 r. - wzór wniosku
REKLAMA
REKLAMA
Przewidziane w art. 188 Kodeksu pracy uprawnienie przysługuje zarówno pracownikowi – matce, jak i ojcu. Przede wszystkim chodzi tu o opiekę nad dzieckiem zdrowym do lat 14 (w przypadku dziecka chorego do lat 14 pracownik-rodzic pobiera zasiłek opiekuńczy).
REKLAMA
Wymiar zwolnienia
Zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem przysługuje w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym, bez względu na liczbę dzieci.
Polecamy produkt: Zasiłki, urlopy, zwolnienia – nowe prawa rodziców (książka)
Kiedy rodzic nabywa prawo do zwolnienia?
Prawo do zwolnienia pracownik nabywa od pierwszego dnia pracy. Bez znaczenia jest tu miesiąc, w jakim pracownik rozpoczął pracę. W przypadku niewykorzystania zwolnienia na opiekę w danym roku kalendarzowym, pracownik nie może go wykorzystać w roku następnym. Oznacza to, że z dniem 1 stycznia następnego roku pracownik nabędzie prawo do kolejnego zwolnienia do czasu ukończenia przez dziecko 14 lat, czyli będzie mógł wykorzystać 2 dni albo 16 godzin.
Ze zwolnienia może korzystać tylko jedno z rodziców.
Wynagrodzenie za czas zwolnienia
W okresie zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, które obliczane jest jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy.
Wniosek o zwolnienie na opiekę
Pracownik-rodzic, który chce skorzystać ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem – o sposobie wykorzystania zwolnienia – decyduje w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym.
Oznacza to, że rodzic, który w pierwszym wniosku w danym roku kalendarzowym wskaże 1 dzień zwolnienia, to w kolejnym wniosku nie będzie mógł wystąpić o udzielenie wolnego w godzinach.
W razie rozwiązania stosunku pracy z jednym pracodawcą, niewykorzystane 2 dni lub 16 godzin opieki nad dzieckiem przysługują u nowego pracodawcy.
Natomiast w sytuacji, gdy pracownik w danej firmie wykorzystał 2 dni na opiekę nad dzieckiem i w tym samym roku zmienił zatrudnienie oraz wystąpił do nowego pracodawcy z wnioskiem o udzielenie zwolnienia w wymiarze godzinowym – postępowanie takie będzie niedopuszczalne.
Podkreślić należy, że decyzja pracownika o sposobie wykorzystywania zwolnienia ma moc wiążącą nie tylko dla danego pracodawcy, ale także dla danego roku kalendarzowego, czyli np. w przypadku zmiany pracy. O wykorzystywaniu zwolnienia na opiekę nad dzieckiem w danym roku kalendarzowym pracodawca informuje w świadectwie pracy.
Zwolnienie na opiekę przy niepełnym wymiarze czasu pracy
W przypadku rodziców, którzy pracują w niepełnym wymiarze czasu pracy, liczbę godzin pracy, z których może być zwolniony, ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika, przy czym niepełną godzinę zwolnienie od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny (art. 188 § 3 Kp).
Pracownik jest zatrudniony na 1/3 etatu. Będzie miał prawo do zwolnienia wyrażonego w godzinach w wymiarze 6 godzin, czyli: 16 godzin x 1/3 etatu = 5,33 godziny, co zaokrąglamy w górę do 6 godzin.
Dla pracownika zatrudnionego na 3/5 etatu, wymiar zwolnienia godzinowego wynosi: 16 godzin × 3/5 = 9,6 godziny, czyli po zaokrągleniu – 10 godzin.
Wzór wniosku
Podstawa prawna:
- Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2015 r., poz. 1268);
- Ustawa z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r., poz. 1268).
Polecamy serwis: Urlopy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat