reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Badania lekarskie > Skierowanie na badania lekarskie po zmianach - ilość egzemplarzy, archiwizowanie

Skierowanie na badania lekarskie po zmianach - ilość egzemplarzy, archiwizowanie

Od 1 kwietnia 2015 r. obowiązują nowe zasady wystawiania skierowań na badania lekarskie. W ilu egzemplarzach należy wydać skierowania na badania lekarskie? Czy skierowania na badania lekarskie należy archiwizować?

1 kwietnia 2015 r. zmieniły się zasady wystawiania skierowań na badania lekarskie. Zmiana przepisów wywołała wśród pracodawców wątpliwości dotyczące liczby egzemplarzy, w jakiej powinny być sporządzane skierowania na badania lekarskie. W zmienionych przepisach nie można również znaleźć odpowiedzi na pytanie, czy skierowania na badania lekarskie należy archiwizować?

W ilu egzemplarzach należy wydać skierowania na badania lekarskie?

Zgodnie z § 4 ust. 1a rozporządzenia Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. z 1996 r. , nr 69, poz. 332 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym od  1 kwietnia 2015 r., skierowanie na badania lekarskie jest wydawane w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje osoba kierowana na badania. 

Polecamy produkt: Wielka Księga Prawa Pracy

Wcześniej obowiązujące przepisy nie określały liczby egzemplarzy, w których pracodawca obowiązany jest sporządzić skierowanie na badania lekarskie. Dopiero cytowany przepis sprecyzował tę kwestię. Nakłada on na pracodawcę obowiązek wydawania pracownikowi skierowania na badania lekarskie w dwóch egzemplarzach, przy czym jeden egzemplarz zatrzymuje osoba skierowana na badania.

Archiwizacja skierowań na badania lekarskie

Przepisy prawa wprost nie wspominają o obowiązku zarchiwizowania skierowania na badania lekarskie bądź jego kopii. Jednakże za archiwizacją tych dokumentów przemawiają względy praktyczne. Skierowanie na badania stanowi bowiem dowód, że pracodawca prawidłowo scharakteryzował stanowisko pracy i występujące na nim zagrożenia. Pozwala również zweryfikować, czy przeprowadzone względem pracownika badania uwzględniały faktyczne zagrożenia na danym stanowisku pracy. Zawarte w skierowaniu informacje mogą być ponadto pomocne w czasie kontroli warunków pracy prowadzonej przez właściwe organy, a także przydatne w ewentualnych sporach.

Archiwizacja skierowań na badania lekarskie jest oczywista również w sytuacji odstąpienia przez pracodawcę od obowiązku poddania pracownika wstępnym badaniom lekarskim na podstawie przedłożonego przez pracownika orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy u dotychczasowego pracodawcy (art. 229 § 11 pkt 2 k.p.). Pracodawca zyskuje w ten sposób pisemne uzasadnienie swojej decyzji oraz realizuje powinność gromadzenia dokumentów przedkładanych w związku z ubieganiem się o zatrudnienie.

Jak wskazano powyżej, przepisy prawa nakładają na pracodawcę obowiązek wydawania pracownikowi skierowania na badania lekarskie. Jeżeli pracodawca zdecyduje się na archiwizację skierowań, powinien stworzyć dodatkowo kopię skierowania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama