| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop rodzicielski > Rezygnacja z części urlopu rodzicielskiego na rzecz ojca

Rezygnacja z części urlopu rodzicielskiego na rzecz ojca

Zmiany, które weszły w życie 2 stycznia 2016 r., wprowadziły nowe zasady korzystania z urlopów rodzicielskich, w szczególności modyfikacjom uległy kwestie dotyczące przerwania urlopu rodzicielskiego. Czy po rezygnacji z urlopu rodzicielskiego można przekazać ojcu dziecka pozostałą część urlopu rodzicielskiego?

Na początku 2016 r. urodziłam dziecko. Teraz przebywam na urlopie rodzicielskim. Pracodawca zasugerował mi ostatnio, że chciałby, abym przerwała urlop i wróciła do pracy. Czy jeżeli to zrobię, pozostałą część urlopu będzie mógł wykorzystać mój mąż?

Zmiany, które weszły w życie 2 stycznia 2016 r., zrewolucjonizowały zasady korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem, przede wszystkim poprzez wchłonięcie przez urlopy rodzicielskie dodatkowych urlopów macierzyńskich. Zmieniły się również zasady korzystania z urlopów rodzicielskich.

Modyfikacjom uległy w szczególności kwestie dotyczące przerwania urlopu rodzicielskiego. Obecnie jest to możliwe za zgodą pracodawcy, a niewykorzystaną część urlopu może przejąć ojciec dziecka.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Wniosek odpowiednio wcześniej

Urlopy rodzicielskie są udzielane na wniosek pracownika. Jeżeli małżonkowie chcą podzielić go między siebie, wystarczy, że złożą odpowiednie wnioski. Urlop rodzicielski przysługuje bowiem obojgu rodzicom w łącznym wymiarze do 32 tygodni (w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie) albo 34 tygodni (w przypadku urodzenia większej liczby dzieci przy jednym porodzie). Z urlopu rodzicielskiego rodzice mogą więc korzystać nawet jednocześnie, ale łączny jego wymiar nie może przekraczać powyższego.

Jednak w naszym przypadku matka chciała wykorzystać cały urlop rodzicielski, a teraz zamierza go przerwać. Zgodnie z przepisami pracownik może zrezygnować z korzystania z urlopu rodzicielskiego w każdym czasie za zgodą pracodawcy i powrócić do pracy.

Niestety przepisy milczą na temat tego, jakie skutki wywołuje rezygnacja z części urlopu rodzicielskiego. Należy jednak uznać, że jego niewykorzystaną część może przejąć ojciec dziecka. Dobrze jednak byłoby zaplanować to z odpowiednim wyprzedzeniem. Urlop rodzicielski jest bowiem udzielany na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z niego. Jeżeli zatem ojciec zamierza wykorzystać pozostałą część urlopu, to powinien złożyć wniosek trzy tygodnie wcześniej.

Inna możliwość

Alternatywą byłoby łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą. Pracownik może bowiem łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy. Także w tym przypadku stosowny wniosek należy złożyć na 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku powinien poinformować pracownika na piśmie.

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Paweł Ziółkowski

Prawnik, publicysta, trener, wykładowca na studiach podyplomowych organizowanych przez Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie, Górnośląską Wyższą Szkołę Handlową w Katowicach oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Współpracownik Kancelarii Maksyma z siedzibą w Warszawie. Właściciel biura doradztwa gospodarczego. Autor ponad 8000 publikacji zamieszczonych w prasie fachowej i portalach elektronicznych.

Zdjęcia

Rezygnacja z części urlopu rodzicielskiego na rzecz ojca/Fot. Fotolia
Rezygnacja z części urlopu rodzicielskiego na rzecz ojca/Fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »