reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Nowe obowiązki pracodawców od 1 września 2016 r.

Nowe obowiązki pracodawców od 1 września 2016 r.

Z dniem 1 września 2016 r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy Kodeksu pracy dotyczące wprowadzenia obowiązku potwierdzania pracownikowi na piśmie podstawowych ustaleń związanych z zawarciem umowy o pracę przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Co ta zmiana oznacza dla pracodawcy?

Przede wszystkim pracodawca jest zobowiązany wręczyć pracownikowi umowę o pracę lub potwierdzić na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków jeszcze przed dopuszczeniem pracownika do pracy.

Pojęcie dopuszczenia do pracy

Ustawodawca nie sprecyzował pojęcia „przed dopuszczeniem” do pracy. Można jednak przyjąć, że wręczenie pracownikowi niezbędnej dokumentacji powinno odbyć się zanim ten rozpocznie wykonywanie swoich obowiązków. Zatem nie jest dopuszczeniem do pracy fizyczne stawienie się nowozatrudnionego w zakładzie pracy w dniu rozpoczęcia pracy, nie jest dopuszczeniem do pracy udział w szkoleniu BHP zanim pracownik rozpocznie wykonywanie powierzonej pracy. Nie ma zatem konieczności wręczania pracownikowi umowy o pracę czy potwierdzenia na piśmie warunków zatrudnienia z wyprzedzeniem, np. w przeddzień rozpoczęcia przez niego pracy. Wystarczającym jest wręczenie umowy o pracy w momencie stawienia się pracownika do pracy z wymagają przepisami prawa dokumentacją i gotowością do rozpoczęcia pracy w jego pierwszym dniu zatrudnienia zanim rozpocznie wykonywanie swoich nowych obowiązków.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby umowa o pracę została wręczona pracownikowi z wyprzedzeniem, jednak chciałabym zaznaczyć, że taki obowiązek nie wynika z nowych przepisów Kodeksu pracy.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Treść nowych przepisów

Jakie jest brzmienie nowego przepisu?

W ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502, z późn. zm.) wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 29 § 2 otrzymuje brzmienie:
"§ 2. Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdza pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.";

2) w art. 104(3) § 2 otrzymuje brzmienie:
"§ 2. Pracodawca jest obowiązany zapoznać pracownika z treścią regulaminu pracy przed dopuszczeniem go do pracy.";

3) w art. 200(1) § 5 otrzymuje brzmienie:
"§ 5. Pracodawca jest obowiązany zapoznać młodocianego z wykazem lekkich prac przed dopuszczeniem go do pracy.";

4) w art. 281 pkt 2 otrzymuje brzmienie:
"2) nie potwierdza na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy, ".

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zdjęcia

Nowe obowiązki pracodawców od 1 września 2016 r.
Nowe obowiązki pracodawców od 1 września 2016 r.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Szypniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama