Udzielenie zwolnienia na opiekę nad dzieckiem pracownikowi niepełnosprawnemu 2016/2017
REKLAMA
REKLAMA
Pracownik o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wystąpił o zwolnienie na opiekę nad dzieckiem w wymiarze godzinowym. Jak mamy ustalić liczbę godzin opieki na dziecko dla tego pracownika? Czy do przeliczeń należy przyjmować jego dobową normę czasu pracy? Czy udzielenie zwolnienia w wymiarze godzinowym powinno odpowiadać całej liczbie godzin, jakie pracownik będzie miał do przepracowania w danym dniu – pyta Czytelnik z Łodzi.
REKLAMA
Pracownikowi niepełnosprawnemu w stopniu umiarkowanym, mimo że pracuje po 7 godzin na dobę, przysługuje 16 godzin opieki na dziecko. Przepisy nie przewidują bowiem innego wymiaru tego zwolnienia w przypadku pracowników, do których należy stosować inną niż 8-godzinna dobową normę czasu pracy. Jeżeli pracownik podejmie decyzję o korzystaniu ze zwolnień na opiekę nad dzieckiem w wymiarze godzinowym, to będą one mogły obejmować także tylko część dnia pracy. Zwolnienie na opiekę nad dzieckiem jest udzielane w dniach (2 dni w roku kalendarzowym) albo w godzinach (16 godzin rocznie). Wyboru sposobu korzystania ze zwolnienia w danym roku dokonuje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie tego zwolnienia.
Polecamy produkt: Zasiłki, urlopy, zwolnienia – nowe prawa rodziców
Pracownik nie musi składać pracodawcy na początku roku odrębnej informacji o tym, czy ze zwolnienia chciałby korzystać w pełnych dniach czy w godzinach. Pracodawca zaś nie może żądać takiego działania pracowników poprzez wprowadzenie regulacji wewnętrznej zobowiązującej do tego. Byłoby to bowiem pogorszenie sytuacji pracowników, którym ustawodawca daje nieograniczony (a dokładniej ograniczony momentem złożenia pierwszego wniosku) czas na podjęcie decyzji w tej sprawie.
Pracownicy niepełnosprawni pracują w ramach norm czasu pracy uzależnionych od orzeczonego stopnia niepełnosprawności:
● maksymalnie 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo – w odniesieniu do osób o lekkim stopniu niepełnosprawności,
● maksymalnie 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo – osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
W zakresie wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem przepisy nie wyróżniają w żaden sposób pracowników, dla których przewidziana jest niższa niż 8-godzinna norma czasu pracy. Pracownik niepełnosprawny, niezależnie od stopnia niepełnosprawności, będzie miał zatem także prawo do 16 godzin zwolnienia na dziecko.
Pracownik z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności jest zatrudniony na pełny etat. W związku z tym obowiązuje go 7-godzinna norma dobowa czasu pracy. Pracownik pracuje po 7 godzin na dobę od poniedziałku do piątku. W pierwszym wniosku wystąpił o udzielenie opieki na dziecko (w wieku 10 lat) w wymiarze godzinowym. Korzystając z tego zwolnienia w godzinach, może uzyskać wolne 2 pełne dni i jeszcze dodatkowo 2 godziny.
Jedynie zwolnienie na opiekę, udzielane w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy jest ustalane proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy należy zaokrąglić w górę do pełnej godziny.
Pracownik jest zatrudniony w wymiarze 7/8 etatu. Ma on zatem prawo do zwolnienia na dziecko w wymiarze 14 godzin (16 godzin × 7/8 etatu) albo 2 dni w zależności od tego, w jaki sposób będzie chciał korzystać z tego zwolnienia.
Zwolnienie wyrażone w godzinach może obejmować część dnia pracy. Pracownik ma bowiem wybór.
Podstawa prawna:
● art. 188 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 1053),
● art. 15 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 195).
Zobacz serwis: Sektor publiczny
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat