REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaległy urlop za 2015 r. do 30 września 2016 r.

Marta Borysiuk
Zaległy urlop za 2015 r. do 30 września 2016 r.
Zaległy urlop za 2015 r. do 30 września 2016 r.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urlop niewykorzystany w danym roku staje się urlopem zaległym. Urlopu zaległego za 2015 rok, pracodawca ma obowiązek udzielenia do 30 września 2016 roku.

Zgodnie z Kodeksem pracy każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może się go zrzec.

Autopromocja

Obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Oznacza to, że pracownik już 1 stycznia 2016 r. może wykorzystać cały urlop wypoczynkowy przysługujący mu w roku 2016. Wyjątkiem jest nabycie prawa do pierwszego urlopu wypoczynkowego, czyli pracownik rozpoczyna swoją pierwszą pracę w życiu. W takim przypadku pracownik nabywa prawo do 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (1/12 z 20 dni). Natomiast po rozpoczęciu nowego roku kalendarzowego, z dniem 1 stycznia uzyska prawo do pełnego wymiaru urlopu – 20 lub 26 dni.

Więcej na ten temat przeczytasz -> Wymiar urlopu wypoczynkowego – pierwsza praca

Co jednak w przypadku, gdy pracownik ma urlop z poprzedniego roku?

Zaległy urlop

Urlop niewykorzystany w danym roku staje się urlopem zaległym. Zgodnie z art. 168 Kodeksu pracy powinien on zostać udzielony pracownikowi najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. Zgodnie z tym, niewykorzystany urlop za 2015 r. należy wykorzystać do 30 września 2016 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Pracodawca ma obowiązek udzielania pracownikowi urlopu wypoczynkowego w kolejności nabywania przez niego prawa do urlopu. Oznacza to, że w pierwszej kolejności należy udzielić urlopu zaległego, a następnie aktualnego.

Pamiętać należy, że urlop wypoczynkowy należy wykorzystywać zgodnie z planem urlopowym. Natomiast w sytuacji, gdy w firmie nie są ustalane plany urlopowe – pracodawca powinien ustalić termin urlopu w porozumieniu z pracownikiem.

Podkreślić należy, że rozpoczęcie urlopu zaległego w dniu 30 września uważa się za zachowanie terminu.

Więcej na ten temat przeczytasz -> Zaległy urlop wypoczynkowy – najważniejsze informacje

Czy można zmusić pracownika do wykorzystania zaległego urlopu?

Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy stoi na stanowisku, że pracodawca nie może zmusić pracownika do wykorzystania zaległego urlopu. Natomiast Sąd Najwyższy w swoich orzeczeniach wskazuje, że można zmusić pracownika do wykorzystania zaległego urlopu, np. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24 stycznia 2006 r. I PK 124/05, który orzekł, że pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody.

Konsekwencje

Jak już wskazano, pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego do 30 września. Jeżeli nie dochowa tego terminu, pracodawca może zostać ukarany karą grzywny 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Przedawnienie roszczenia o urlop

Zgodnie z art. 291 § 1 Kodeksu pracy, przedawnienie roszczeń ze stosunku pracy, w tym prawa do urlopu wypoczynkowego, następuje z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Podobnie uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 11 kwietnia 2001 r., sygn. akt I PKN 367/00, w którym stwierdził, że roszczenie o udzielenie urlopu wypoczynkowego przedawnia się z upływem trzech lat od dnia, w którym stało się wymagalne (art. 291 § 1 KP), przy czym rozpoczęcie biegu tego terminu następuje bądź z końcem roku kalendarzowego, za który urlop przysługuje (art. 161 KP), bądź najpóźniej z końcem pierwszego kwartału roku następnego.

 Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.

Dołącz do grona ekspertów portalu Infor.pl!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia).

  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  REKLAMA

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

  Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  REKLAMA

  Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

  Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

  Wellbeing pracowników. Jeden ze sposobów na zadowolenie z pracy

  Po pandemii COVID-19 wielu pracodawców uruchomiło programy wspierające pracowników w radzeniu sobie z obciążeniami psychicznymi. Wellbeing, czyli dobrostan pracowników, stał się jednym z filarów nowoczesnej kultury organizacyjnej.

  REKLAMA