REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaległy urlop za 2015 r. do 30 września 2016 r.

Marta Borysiuk
Zaległy urlop za 2015 r. do 30 września 2016 r.
Zaległy urlop za 2015 r. do 30 września 2016 r.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Urlop niewykorzystany w danym roku staje się urlopem zaległym. Urlopu zaległego za 2015 rok, pracodawca ma obowiązek udzielenia do 30 września 2016 roku.

Zgodnie z Kodeksem pracy każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może się go zrzec.

Autopromocja

Obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Oznacza to, że pracownik już 1 stycznia 2016 r. może wykorzystać cały urlop wypoczynkowy przysługujący mu w roku 2016. Wyjątkiem jest nabycie prawa do pierwszego urlopu wypoczynkowego, czyli pracownik rozpoczyna swoją pierwszą pracę w życiu. W takim przypadku pracownik nabywa prawo do 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (1/12 z 20 dni). Natomiast po rozpoczęciu nowego roku kalendarzowego, z dniem 1 stycznia uzyska prawo do pełnego wymiaru urlopu – 20 lub 26 dni.

Więcej na ten temat przeczytasz -> Wymiar urlopu wypoczynkowego – pierwsza praca

Co jednak w przypadku, gdy pracownik ma urlop z poprzedniego roku?

Zaległy urlop

Urlop niewykorzystany w danym roku staje się urlopem zaległym. Zgodnie z art. 168 Kodeksu pracy powinien on zostać udzielony pracownikowi najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. Zgodnie z tym, niewykorzystany urlop za 2015 r. należy wykorzystać do 30 września 2016 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Pracodawca ma obowiązek udzielania pracownikowi urlopu wypoczynkowego w kolejności nabywania przez niego prawa do urlopu. Oznacza to, że w pierwszej kolejności należy udzielić urlopu zaległego, a następnie aktualnego.

Pamiętać należy, że urlop wypoczynkowy należy wykorzystywać zgodnie z planem urlopowym. Natomiast w sytuacji, gdy w firmie nie są ustalane plany urlopowe – pracodawca powinien ustalić termin urlopu w porozumieniu z pracownikiem.

Podkreślić należy, że rozpoczęcie urlopu zaległego w dniu 30 września uważa się za zachowanie terminu.

Więcej na ten temat przeczytasz -> Zaległy urlop wypoczynkowy – najważniejsze informacje

Czy można zmusić pracownika do wykorzystania zaległego urlopu?

Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy stoi na stanowisku, że pracodawca nie może zmusić pracownika do wykorzystania zaległego urlopu. Natomiast Sąd Najwyższy w swoich orzeczeniach wskazuje, że można zmusić pracownika do wykorzystania zaległego urlopu, np. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24 stycznia 2006 r. I PK 124/05, który orzekł, że pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody.

Konsekwencje

Jak już wskazano, pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego do 30 września. Jeżeli nie dochowa tego terminu, pracodawca może zostać ukarany karą grzywny 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Przedawnienie roszczenia o urlop

Zgodnie z art. 291 § 1 Kodeksu pracy, przedawnienie roszczeń ze stosunku pracy, w tym prawa do urlopu wypoczynkowego, następuje z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Podobnie uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 11 kwietnia 2001 r., sygn. akt I PKN 367/00, w którym stwierdził, że roszczenie o udzielenie urlopu wypoczynkowego przedawnia się z upływem trzech lat od dnia, w którym stało się wymagalne (art. 291 § 1 KP), przy czym rozpoczęcie biegu tego terminu następuje bądź z końcem roku kalendarzowego, za który urlop przysługuje (art. 161 KP), bądź najpóźniej z końcem pierwszego kwartału roku następnego.

 Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.

Dołącz do grona ekspertów portalu Infor.pl!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024: We wtorek, 7 maja, zaczyna się egzamin maturalny

W 2024 r. sesja główna egzaminu maturalnego potrwa od 7 maja do 24 maja. Część pisemna zacznie się 7 maja i skończy 24 maja, a część ustna potrwa od 11 maja do 16 maja (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 maja do 25 maja. Wyniki matury będą znane 9 lipca.

ZUS przyznał pierwsze świadczenia wspierające dla osób z niepełnosprawnościami

1,5 tys. osób z niepełnosprawnościami otrzymało już świadczenia wspierające. Do ZUS wpłynęło ponad 8,4 tys. wniosków o to świadczenie.

To już koniec wypłat trzynastej emerytury

To już koniec wypłat trzynastej emerytury w 2024 roku. Ile osób otrzymało trzynastkę z ZUS?

Rada Ministrów: Zwiększą się wynagrodzenia pracowników samorządowych. Trwają prace nad projektem rozporządzenia

Rząd pracuje nad zmianą przepisów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zwiększy się poziom wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych.

REKLAMA

MRPiPS bada 4-dniowy tydzień pracy i chce skrócenia tygodnia pracy w tej kadencji Sejmu

Dwie wypowiedzi członków rządu wskazujące, że skrócenie tygodnia pracy z 5 do 4 dni (albo z 8 godzin dziennie do 7 godzin) może stać się obowiązującym prawem. 

Czerwiec 2024 – dni wolne, godziny pracy

Czerwiec 2024 – dni wolne i godziny pracy w szóstym miesiącu roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w czerwcu? Kalendarz czerwca w 2024 roku nie zawiera ani jednego święta ustawowo wolnego od pracy. Sprawdź, kiedy wypada najbliższe święto.

Komunikat ZUS: 2 maja wszystkie placówki ZUS będą otwarte

W czwartek, 2 maja, placówki ZUS będą otwarte.

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa?

Czy 12 maja 2024 to niedziela handlowa? Czy w maju jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?

REKLAMA

Kalendarz maj 2024 do druku

Kalendarz maj 2024 do druku zawiera: święta stanowiące dni wolne od pracy, Dzień Flagi, Dzień Matki i imieniny wypadające w tym miesiącu.

Majówka: Pamiętaj, że obowiązuje zakaz handlu i w długi weekend sklepy będą zamknięte

W środę, 1 maja, zaczyna się majówka. Kto zaplanował sobie urlop na 2 maja, może cieszyć się długim weekendem trwającym aż 5 dni. Jak w tym czasie robić zakupy? Czy wszystkie sklepy będą zamknięte?

REKLAMA