REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Ubezpieczenie emerytalne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ograniczenia przy zawieraniu umów na czas określony

Umowa o pracę na czas określony jest wygodnym dla pracodawcy sposobem pozyskania pracownika. Należy jednak pamiętać o ograniczeniach, jakie wiążą się z umowami tego rodzaju, np. związanych z zawarciem trzech umów na czas określony.

Edukacja w cenie - ile kosztują studia podyplomowe

Na podyplomową edukację z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi trzeba wydać od 3 tys. do 8 tys. zł. Wysokość czesnego zależy od renomy uczelni i województwa, w którym szkoła się znajduje.

Nowy w firmie i co dalej - proces doboru i oceny pracowników

Programy wdrożeniowo-rozwojowe pozwalają na efektywne wprowadzenie nowego pracownika do organizacji.

Sposoby sprawdzania wiarygodności kandydatów podczas rekrutacji

Niezależnie od sytuacji gospodarczej na rynku pracy można spotkać kandydatów mało zaangażowanych w pracę, z niewielkimi kompetencjami, ale za to z doskonale rozwiniętą umiejętnością przechodzenia przez proces rekrutacji, która pomaga im bez trudu znaleźć nowego pracodawcę.

REKLAMA

Jak ustalać prawo i wypłacać świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego

Od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego, które pracownik otrzymał w związku z wypadkiem przy pracy, zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne są finansowane z ubezpieczenia wypadkowego, czyli przez ZUS. Natomiast świadczenia wypłaca albo pracodawca, albo ZUS. Kto wypłaca te świadczenia, zależy od tego, czy pracodawca/ZUS jest równocześnie uprawniony do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobowego.

Jaka jest obecnie wysokość składek na wychowawczym?

Słyszałam, że zostały wprowadzone zmiany w składkach na ubezpieczenie emerytalne i rentowe kobiet przebywających na urlopie wychowawczym. Czy to prawda? Jeśli tak to jaka to jest obecnie podstawa? Jestem na macierzyńskim, potem chce przejść na wychowawczy, dlatego interesuje mnie ta kwestia. A ile wynosi podstawa na ubezpieczenie zdrowotne?

Praktyczne aspekty budowania lojalności pracowników

Beata Bukowska. Autorka jest partnerem w firmie Inwenta, certyfikowanym coachem ICC.Katarzyna Gajda. Autorka jest konsultantem ds. PR w firmie Inwenta.Każdy menedżer zarządzający zespołem przyzna, że o wartości firmy decydują pracujący w niej ludzie. Z tej perspektywy ważna wydaje się więc identyfikacja pracowników z firmą, poczucie bycia jej częścią. W końcu jeśli pracują dla nas lojalni pracownicy, nie musimy obawiać się zmian, jakie zachodzą na rynku pracy, który czasem staje się rynkiem pracodawcy, a czasem wręcz odwrotnie - pracownika.

Jak wykorzystać kryzys i nie zwalniać ludzi

Redukcja zatrudnienia to często jedna z pierwszych decyzji podejmowanych przez firmy w sytuacji kryzysu. I mimo że w naszym kraju na razie oznacza on zmniejszenie tempa wzrostu rozwijającej się nadal gospodarki, cięcie kosztów oraz zwalnianie ludzi z pracy już ma miejsce. Jednak na kryzysie można zyskać, działając szybko i planując na krótki czas - twierdzą eksperci.

REKLAMA

Koszty sądowe w sprawach ze stosunku pracy

Spór przed sądem pracy w przypadku wygranej może przynieść pracodawcy korzyści. W razie przegranej pracodawca może zostać zobowiązany do poniesienia kosztów procesu.

Kryteria oceny okresowej pracownika

Ocena pracownika musi zostać przeprowadzona w sposób rzetelny i obiektywny. W przeciwnym wypadku pracodawca naraża się na dotkliwe konsekwencje.

Na jakie choroby zawodowe może być narażony pracownik?

Nie każda choroba, na którą zapadają pracownicy może myć uznana za chorobę zawodową. Bezwzględną przesłanką do uznania konkretnej choroby za chorobę zawodową jest umieszczenie jej w wykazie chorób zawodowych.

Wynagrodzenie za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Zwalniając pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, pracodawca musi liczyć się z tym, że może mieć problem z wyliczeniem jego wynagrodzenia.

Przesłanki zwolnienia chorego pracownika

O tym, kiedy pracodawca może zwolnić chorego pracownika, decyduje okres jego zatrudnienia w danym zakładzie pracy.

Czy pracodawca może zobowiązać pracowników do zachowania odpowiedniego wyglądu i stroju w pracy

Chcemy nakazać jednemu z pracowników obcięcie lub skrócenie włosów sięgających do pasa. Pracownik ten swoim wyglądem psuje wizerunek firmy. Czy w takim przypadku pracodawca może nakazać pracownikowi obcięcie włosów? Czy szef może ustalić pracownikom, jak mają się ubierać do pracy?

Jakie są zasady przyznawania pracownikom premii i nagród

Przyznawanie pracownikom premii lub nagród jest w większości przypadków związane z pozytywną oceną pracodawcy co do szczególnego zaangażowania pracownika w obowiązki służbowe. Brane są wówczas pod uwagę sumienność, staranność i profesjonalizm pracownika w podejściu do wykonywanej pracy.

Na jakich zasadach podlegamy ubezpieczeniom z poszczególnych tytułów ubezpieczenia

Dla każdego tytułu do ubezpieczeń można określić rodzaj ubezpieczeń, jakim dana osoba podlega. Przepisy definiują również jakim ubezpieczeniom podlegamy na zasadzie dobrowolności lub obowiązku, a którym nie podlegamy wcale.

Pracownik - kogo obejmuje ten tytuł i jakim ubezpieczeniom taka osoba podlega?

W myśl obowiązujących przepisów za pracownika uważa się osobę pozostającą w stosunku pracy. Pracownicy są obejmowani każdorazowo obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi.

Jakim ubezpieczeniom podlega osoba pobierająca zasiłek macierzyński?

Zgodnie z przepisami prawo do zasiłku macierzyńskiego nabywają osoby, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym. Jednocześnie, osoby te podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu oraz zdrowotnemu, a niektóre z nich również są objęte ubezpieczeniem wypadkowym.

Jakie przychody nie są wliczane do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe?

Istnieją przypadki, kiedy do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie wlicza się niektórych rodzajów przychodów. Oznacza to, że pewne przychody, które uzyskujemy nie podlegają oskładkowaniu.

Co stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe?

Jak oblicza się podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe?

Jaka jest wysokość składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe?

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe są obliczane procentowo od podstawy wymiaru składek, potrącane i opłacane przez płatników składek. Od ich kwoty zależy późniejsza wysokość naszej emerytury lub renty.

Kogo obejmuje ubezpieczenie wypadkowe?

Ryzyko związane z utratą zdolności do pracy w wyniku wypadku przy pracy dotyczy wszystkich osób aktywnych zawodowo. Podleganie ubezpieczeniu wypadkowemu zapewnia nam prawo do wielu świadczeń, których nie obejmuje zwykłe ubezpieczenie chorobowe.

Kto ma prawo do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego?

Poza katalogiem osób, które na mocy przepisów obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym, istnieje grupa osób, które mogą na swój wniosek być objęte tymi ubezpieczeniami.

Kto podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu?

Ubezpieczenie emerytalne jest ubezpieczeniem mającym zapewnić nam środki pieniężne w postaci emerytury, kiedy osiągniemy wiek emerytalny i zrezygnujemy z aktywności zawodowej.

Jakim ograniczeniom podlega roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe?

W roku kalendarzowym składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe odprowadza się tylko do pewnej wysokości. Ograniczona jest kwota łącznej podstawy wymiaru składek ze wszystkich tytułów posiadanych w danym roku. Ta maksymalna kwota zwana jest 30-krotnością. W 2009 r. kwota ta wynosi: 95 790 zł.

Na jakich zasadach można kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe?

Rozwiązaliśmy umowę o pracę lub kończy się umowa zlecenie, zamykamy działalność,  bądź wykonujemy tylko umowę o dzieło – to przykłady sytuacji, w których tracimy tytuł, czyli podstawę do objęcia ubezpieczeniami społecznymi. Co dalej?

W jaki sposób rozstrzyga się zbiegi tytułów do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych?

W stosunku do osób spełniających warunki do podlegania ubezpieczeniom społecznym z kilku tytułów stosuje się szczególne zasady objęcia tymi ubezpieczeniami. Zbieg tytułów do ubezpieczeń jest sytuacją, w której musimy rozstrzygnąć z jakiego tytułu, jakim ubezpieczeniom, dobrowolnie czy obowiązkowo, dana osoba podlega.

Jakie są zasady objęcia dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym?

Istnieją sytuacje, w których nie mamy obowiązku ubezpieczenia lub nie mamy żadnego tytułu do objęcia ubezpieczeniami.

Pracownik na wychowawczym

Nasz pracownik od marca przebywa na urlopie wychowawczym. Uzyskaliśmy informację, że od roku z urlopu wychowawczego korzysta jego żona. Czy w takim przypadku można wezwać pracownika do podjęcia pracy?

Uchylanie się pracownika od skutków oświadczenia woli

Pracownik może uchylić się od skutków rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron, jeśli wykaże, że składając oświadczenie, działał np. pod wpływem błędu.

Ocenianie pracowników - aspekty prawne

Pozytywna ocena pracownika może być podstawą do jego awansu, ocena negatywna - do zwolnienia. Ocena przeprowadzona nieprawidłowo natomiast powoduje odpowiedzialność pracodawcy.

Obowiązki pracodawcy związane ze śmiercią pracownika

W razie śmierci pracownika pracodawca ma obowiązek wypłacić zaległe świadczenia i odprawę pośmiertną rodzinie zmarłego pracownika.

Wypadek na szkoleniu

Jeżeli pracownik odbywa szkolenie na polecenie pracodawcy i jest to polecenie służbowe wydane w ramach łączącego strony stosunku pracy, np. pracodawca kieruje pracownika na przeszkolenie w zakresie obsługi nowej maszyny, to wypadek w takich okolicznościach jest wypadkiem przy pracy. Wyraźny jest w tym przypadku związek z pracą.

Diagnoza czynników wspierających zaangażowanie i efektywność pracowników

Wciąż wiele organizacji postrzega badania opinii pracowników jako taktyczną konieczność, a nie strategiczne narzędzie pomagające organizacji zrozumieć czynniki, które umożliwiają pracownikom osiąganie sukcesów. Szczególnie w czasach spowolnienia gospodarczego lub też nagłych zmian zaangażowani pracownicy znacznie zwiększają szanse organizacji wyjścia z kryzysu obronną ręką.

Urlop wychowawczy u nowego pracodawcy

W jednym z hipermarketów zatrudniamy od 3 miesięcy pracownicę. Wcześniej przez dwa lata pracowała w hurtowni, a następnie przez 5 miesięcy pobierała zasiłek dla bezrobotnych. Ma 2-letniego synka i ostatnio wystąpiła o urlop wychowawczy. Wcześniej z urlopu wychowawczego nie korzystała. Czy mimo krótkiego stażu pracy mamy obowiązek udzielić jej urlopu wychowawczego? Czy w razie skorzystania z urlopu będzie mogła skrócić jego okres i wrócić do pracy wcześniej niż planowała?

Zwolnienie pracownicy w ciąży w razie ogłoszenia upadłości

Nasza spółka ogłosiła upadłość. Tuż po tym fakcie pracownica zatrudniona na podstawie umowy na czas nieokreślony zaszła w ciążę. Wręczyliśmy jej pismo o wypowiedzeniu umowy o pracę. Jako przyczynę wypowiedzenia podano ogłoszenie upadłości. Czy pracodawca mógł zwolnić pracownicę mimo zakazu wypowiadania umów o pracę kobietom w ciąży?

Urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego

Od pół roku zatrudniamy w hurtowni pracownika na podstawie skierowania z agencji pracy tymczasowej. Dotychczas nie korzystał on z żadnego dnia wolnego. Ostatnio złożył wniosek o urlop. Czy pracownik tymczasowy ma prawo do urlopu wypoczynkowego i ewentualnie w jakim wymiarze?

„Komórka” służbowa w rękach pracownika

Służbowy telefon komórkowy jest jednym z najczęstszych świadczeń pozapłacowych. Pracodawca powinien jednak określić reguły używania takiego sprzętu przez pracownika. Powinny one być zawarte w odrębnej umowie.

Doręczenie wypowiedzenia

Podstawowym sposobem doręczenia pracownikowi wypowiedzenia umowy o pracę jest jego bezpośrednie wręczenie. W sytuacji jednak, gdy pracownik odmawia przyjęcia wypowiedzenia, pracodawca może skorzystać z pomocy świadków.

Opodatkowanie świadczeń z tytułu podróży służbowej

Zwolnione z podatku są diety i inne należności wypłacone za czas podróży służbowej pracownika wyłącznie do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub przepisach.

Jakie zmiany w ustalaniu wysokości składek czekają przedsiębiorców w 2009 roku?

Przyjęta 17 grudnia 2008 r. nowelizacja ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadza istotną zmianę dla osób prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących.

Wolontariat

Wolontariusz powinien posiadać kwalifikacje i spełniać wymagania odpowiednie do rodzaju i zakresu wykonywanych świadczeń, jeżeli obowiązek posiadania takich kwalifikacji i spełniania stosownych wymagań wynika z odrębnych przepisów.

Obowiązki wobec ZUS przedsiębiorstwa przejmującego inną firmę

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Od 20 października br. połączę się z inną firmą i przejmę wszystkich zatrudnionych w niej pracowników. Na skutek połączenia powstanie spółka jawna pod nową nazwą. Jakie mam obowiązki wobec ZUS? W jaki sposób powiadomić ZUS o tym, że powstanie nowy płatnik?

Ustalenie rozkładu czasu pracy

Nasza firma działa w godzinach od 8.00 do 20.00. Niektórzy pracownicy zatrudnieni na pełny etat chcieliby pracować w godz. od 12.00 do 20.00. Natomiast pracownicy pracujący na 1/2 etatu chcieliby pracować w godz. od 16.00 do 20.00, a jeszcze inni zatrudnieni na pełny etat woleliby pracować w soboty i niedziele (chcą mieć wolne poniedziałki i wtorki). Prezes firmy zaakceptował te propozycje. W jaki sposób (najłatwiejszy dla firmy) powinniśmy ustalić takie rozkłady i godziny pracy dla pracowników?

Jak w umowie zlecenia można określić miejsce pracy

Moja firma wykonuje prace tam, gdzie uzyskam zlecenia, czyli praktycznie w różnych miejscowościach na terenie całej Polski. Poza pracownikami zatrudniam kilka osób na podstawie umów zlecenia. W jaki sposób sformułować treść umów zlecenia, aby z jednej strony nie zawierały regulacji zbliżających je do umów o pracę, a z drugiej zobowiązywały do wykonywania pracy w różnych miejscach? Czy za każdym razem trzeba będzie zmieniać treść umów? Zasadniczo zleceniobiorcy wykonują pracę w jednym, stałym miejscu (baza przeładunkowa firmy) i zależałoby mi na tym, by było to umieszczone w treści umów.

Właściwość sądu pracy

Siedziba naszej spółki mieści się w Krakowie. Pracownik wykonywał pracę w Częstochowie. Jaki sąd pracy właściwy do wystąpienia o sprostowanie świadectwa musimy wskazać pracownikowi w świadectwie pracy?

Od kiedy student- zleceniobiorca przestaje podlegać ubezpieczeniom?

Zatrudniamy zleceniobiorcę, który ma 23 lata. Do tej pory podlegał ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Jednak od października br. zleceniobiorca został przyjęty na uzupełniające studia magisterskie. Oficjalnie zostanie przyjęty w poczet studentów w dniu inauguracji roku akademickiego, tj. 20 października br. Czy w związku z tym będzie zwolniony z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego jako student dopiero od 20 października?

Czy pracownikowi młodocianemu przysługuje urlop na żądanie

Ostatnio zwrócił się do mnie 17-letni pracownik z prośbą o udzielenie mu urlopu na żądanie. Nigdy wcześniej nie zatrudniałem pracownika młodocianego. Pracownik, o którym mowa, pracuje u nas od 3 miesięcy i jest to jego pierwsza praca. Czy pracownikom młodocianym przysługuje urlop na żądanie? Jeśli tak, to jak go rozliczyć?

Opodatkowanie pakietów medycznych

Objęcie danego pracownika potencjalną możliwością skorzystania z usługi medycznej w ramach opłaconego przez pracodawcę abonamentu nie uzasadnia opodatkowania tego świadczenia.

Pożyczki z zakładowego funduszu socjalnego

Zwróciłam się do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie zwrotnej pożyczki z zakładowego funduszu socjalnego na płatny zabieg medyczny (koszt 2500 zł), którego wykonanie pomoże mi wrócić do zdrowia. Koszt zabiegu nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pracodawca odmówił, twierdząc, że pożyczki z zfśs nie może udzielić na cele zdrowotne. Ja z kolei słyszałam, że jest to możliwe. Czy mogę domagać się przyznania takiej pożyczki?

REKLAMA