reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Nowy w firmie i co dalej - proces doboru i oceny pracowników

Nowy w firmie i co dalej - proces doboru i oceny pracowników

Programy wdrożeniowo-rozwojowe pozwalają na efektywne wprowadzenie nowego pracownika do organizacji.

Prawidłowo przeprowadzony proces wdrożenia nowego pracownika do organizacji przynosi korzyści zarówno osobie nowo zatrudnionej, jak i firmie. Coraz więcej organizacji dostrzega te korzyści i zaczyna wprowadzać u siebie programy wdrożeniowo-rozwojowe dla nowych pracowników. Często takie działania pozwalają unikać niepotrzebnych kosztów związanych ze stratą pracownika i przeprowadzaniem na nowo procesu rekrutacji.

Dzięki procesowi Assessment Center wyłoniliśmy pracownika, który posiada odpowiedni poziom kompetencji do pełnienia określonej funkcji w organizacji. Same kompetencje jednak są niewystarczające w nowym dla niego środowisku pracy. Sukces nowego pracownika zależy bowiem w dużej mierze od przygotowania się firmy do jego wdrożenia. Prawidłowe przygotowanie wprowadzenia pracownika w obowiązki może być czasochłonne i wymagać zaangażowania wielu osób, jednak korzyści, jakie można osiągnąć, przewyższają poniesione koszty.

Miłe powitanie

Powitanie nowego pracownika w firmie to tak naprawdę początek procesu jego wdrożenia do organizacji. Warto więc tutaj pozwolić sobie na miły gest i w imieniu firmy wysłać do pracownika list powitalny (zobacz na stronie...). List powitalny może być w formie elektronicznej, jak również papierowej. Jest to pierwszy etap komunikacji z nowo zatrudnionym. Razem z listem możemy załączyć manual zawierający najważniejsze wskazówki dla nowego pracownika. Podstawowe informacje, jakie pracownik powinien znaleźć w manualu, to: informacje o firmie, jej misji, kulturze, zasadach postępowania i wartościach, a także wskazówki organizacyjne w zakresie rozmieszczenia poszczególnych zespołów i działów, przyjętych godzin pracy, obowiązujących procedurach itp.

Takie powitanie nowego pracownika na pewno wpłynie na pozytywne postrzeganie przez niego organizacji, w której został zatrudniony.

Kto jest kim

Możemy wyobrazić sobie, jak czuje się pracownik w firmie, w której wszystkie osoby są dla niego obce. Gdy jedzie windą inni przyglądają mu się z zaciekawieniem, zastanawiając się, kim jest i co robi. Sytuacja taka jest niekomfortowa dla obu stron. Bardzo łatwo można jej uniknąć. Pewnym rozwiązaniem jest „wycieczka” po biurze i przedstawienie nowego pracownika. W przypadku bardzo dużych organizacji pomysł ten może nie być możliwy do zrealizowania. Dobrze wykorzystać jednak w tym celu intranet lub maila, który wysłany do wszystkich z krótką charakterystyką pracownika, ułatwia wszystkim wzajemną identyfikację, zwłaszcza gdy w intranecie zamieszczone są profile wszystkich pracowników firmy.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Nowa matryca stawek VAT – Usługi Nowa matryca stawek VAT - Towary - STANDARD378.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama