reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Na jakich zasadach można kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe?

Na jakich zasadach można kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe?

Rozwiązaliśmy umowę o pracę lub kończy się umowa zlecenie, zamykamy działalność,  bądź wykonujemy tylko umowę o dzieło – to przykłady sytuacji, w których tracimy tytuł, czyli podstawę do objęcia ubezpieczeniami społecznymi. Co dalej?

Dopóki nie znajdziemy kolejnej formy aktywności zawodowej,  przy której będziemy podlegali obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, mamy „dziurę” w postaci braku składek na naszym koncie w OFE. Rozwiązaniem pozwalającym na podtrzymanie ciągłości ubezpieczenia jest jego kontynuacja.

Prawo do rozpoczęcia dobrowolnego kontynuowania ubezpieczeń po ich ustaniu mają:

  • osoby, które dotychczas były objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi oraz
  • podlegający dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym obywatele polscy z tytułu wykonywania pracy za granicą w podmiotach zagranicznych lub z tytułu wykonywania pracy w podmiotach zagranicznych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli podmioty te nie posiadają w Polsce swojej siedziby ani przedstawicielstwa.

Tadeusz S. był zatrudniony na podstawie indywidualnego kontraktu za granicą w Brazylii  do dnia 10 czerwca. Po zakończeniu kontraktu może kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe w Polsce. 30-dniowy termin na złożenie wniosku o kontynuację upływa 10 lipca.

Kontynuacja ubezpieczeń – a więc dobrowolne opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe możliwa jest w przypadku, gdy dana osoba nie ma żadnych innych tytułów do ubezpieczeń społecznych.  Nie możemy więc kontynuować ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, kiedy mamy dwa lub więcej tytułów, z których obowiązkowo podlegamy ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym i jeden z tych tytułów wygaśnie. Nadal bowiem podlegamy obowiązkowo tym ubezpieczeniom z drugiego tytułu.

Zobacz: Jaka jest wysokość renty rodzinnej?

Kontynuacja ubezpieczeń przestaje być możliwa, kiedy uzyskujemy w jej trakcie ponownie tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń (np. rozpoczynamy wykonywanie pracy na podstawie umowy-zlecenia, umowy o pracę, rozpoczynamy prowadzenie działalności gospodarczej). W takim przypadku nie występuje już sytuacja braku jakiegokolwiek tytułu do ubezpieczeń. Od dnia powstania nowego tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń osoba ubezpieczona nie ma prawa kontynuować ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Osoby dobrowolnie kontynuujące ubezpieczenia emerytalne i rentowe, podlegają tylko ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, nie podlegają natomiast ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu.

Osoby kontynuujące ubezpieczenia emerytalne i rentowe podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym od dnia wskazanego we wniosku o objęcie ubezpieczeniami, data określona we wniosku może być wcześniejsza niż data złożenia wniosku. Do 31 sierpnia 2009 r. wniosek taki musiał być złożony w terminie 30 dni od dnia ustania tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń. Obecnie możemy rozpocząć kontynuację w dowolnym momencie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dobrowolne opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe możliwe jest w przypadku, gdy dana osoba nie ma żadnych innych tytułów do ubezpieczeń społecznych.
Dobrowolne opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe możliwe jest w przypadku, gdy dana osoba nie ma żadnych innych tytułów do ubezpieczeń społecznych.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama