REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na jakich zasadach można kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Zawiślak-Szatańska
Dobrowolne opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe możliwe jest w przypadku, gdy dana osoba nie ma żadnych innych tytułów do ubezpieczeń społecznych.
Dobrowolne opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe możliwe jest w przypadku, gdy dana osoba nie ma żadnych innych tytułów do ubezpieczeń społecznych.

REKLAMA

REKLAMA

Rozwiązaliśmy umowę o pracę lub kończy się umowa zlecenie, zamykamy działalność,  bądź wykonujemy tylko umowę o dzieło – to przykłady sytuacji, w których tracimy tytuł, czyli podstawę do objęcia ubezpieczeniami społecznymi. Co dalej?

Dopóki nie znajdziemy kolejnej formy aktywności zawodowej,  przy której będziemy podlegali obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, mamy „dziurę” w postaci braku składek na naszym koncie w OFE. Rozwiązaniem pozwalającym na podtrzymanie ciągłości ubezpieczenia jest jego kontynuacja.

REKLAMA

Autopromocja

Prawo do rozpoczęcia dobrowolnego kontynuowania ubezpieczeń po ich ustaniu mają:

  • osoby, które dotychczas były objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi oraz
  • podlegający dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym obywatele polscy z tytułu wykonywania pracy za granicą w podmiotach zagranicznych lub z tytułu wykonywania pracy w podmiotach zagranicznych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli podmioty te nie posiadają w Polsce swojej siedziby ani przedstawicielstwa.

REKLAMA

Tadeusz S. był zatrudniony na podstawie indywidualnego kontraktu za granicą w Brazylii  do dnia 10 czerwca. Po zakończeniu kontraktu może kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe w Polsce. 30-dniowy termin na złożenie wniosku o kontynuację upływa 10 lipca.

Kontynuacja ubezpieczeń – a więc dobrowolne opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe możliwa jest w przypadku, gdy dana osoba nie ma żadnych innych tytułów do ubezpieczeń społecznych.  Nie możemy więc kontynuować ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, kiedy mamy dwa lub więcej tytułów, z których obowiązkowo podlegamy ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym i jeden z tych tytułów wygaśnie. Nadal bowiem podlegamy obowiązkowo tym ubezpieczeniom z drugiego tytułu.

Zobacz: Jaka jest wysokość renty rodzinnej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kontynuacja ubezpieczeń przestaje być możliwa, kiedy uzyskujemy w jej trakcie ponownie tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń (np. rozpoczynamy wykonywanie pracy na podstawie umowy-zlecenia, umowy o pracę, rozpoczynamy prowadzenie działalności gospodarczej). W takim przypadku nie występuje już sytuacja braku jakiegokolwiek tytułu do ubezpieczeń. Od dnia powstania nowego tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń osoba ubezpieczona nie ma prawa kontynuować ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Osoby dobrowolnie kontynuujące ubezpieczenia emerytalne i rentowe, podlegają tylko ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, nie podlegają natomiast ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu.

REKLAMA

Osoby kontynuujące ubezpieczenia emerytalne i rentowe podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym od dnia wskazanego we wniosku o objęcie ubezpieczeniami, data określona we wniosku może być wcześniejsza niż data złożenia wniosku. Do 31 sierpnia 2009 r. wniosek taki musiał być złożony w terminie 30 dni od dnia ustania tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń. Obecnie możemy rozpocząć kontynuację w dowolnym momencie.

Wniosek o objęcie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi może być złożony w jednostce organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub przesłany pocztą. W przypadku przesyłania wniosku pocztą, datą wpływu wniosku jest data stempla pocztowego.

Osoby podlegające dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym same zgłaszają się do ZUS. Muszą w tym celu złożyć formularz ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 1900. Osoby te pełnią rolę płatników składek, jak i osób ubezpieczonych.

Ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób podlegających dobrowolnie tym ubezpieczeniom ustają:

  • od dnia wskazanego przez nas we wniosku o wyłączenie z tych ubezpieczeń, nie wcześniej jednak niż od dnia w którym wniosek został złożony,
  • od dnia ustania tytułu do podlegania tym ubezpieczeniom (np. powstania tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń),
  • od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który składki na te ubezpieczenia zostały opłacone po terminie lub w niepełnej wysokości – w tym przypadku osoby kontynuujące ubezpieczenia nie mają prawa do zwrócenia się z wnioskiem o przywrócenie terminu opłacenia składek na dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Składki wpłacone po terminie są traktowane jak nadpłata i podlegają zwrotowi.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób kontynuujących dobrowolnie ubezpieczenie emerytalne i rentowe stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż kwota minimalnego wynagrodzenia (od 1 stycznia 2009 r. - 1276zł).

Jeżeli okres dobrowolnego opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przekracza 10 lat, nie obowiązuje gwarancja wypłaty minimalnego świadczenia, w wypadku gdy stan naszego konta emerytalnego nie będzie go zapewniał.

Zobacz serwis: Ubezpieczenie wypadkowe

Anna B.  po była zatrudniona do 30 września 2008r. na podstawie umowy o pracę. Anna B. nadal poszukiwała stałego zatrudnienia. Udało jej się podpisać  w dniu 10 października 2008r. umowę o dzieło z inną firmą. W związku z tym, że umowa o dzieło nie jest tytułem do objęcia ubezpieczeniami, Anna B. postanowiła od 13 października 2008 r. kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Wniosek złożyła terminowo i opłaciła składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od zadeklarowanej przez siebie podstawy wymiaru składki w wysokości 1500zł. W tym czasie firma, z którą wcześniej zawarła umowę o dzieło, postanowiła podpisać   z ubezpieczoną umowę zlecenia od 20 listopada 2008r. W związku z faktem, iż umowa zlecenie zrodzi obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym Anny B. jako zleceniobiorcy, od 20 listopada 2008r. nie może ona już kontynuować dobrowolnie ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, z których powinna się wyrejestrować.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 2008r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity Dz. U. z 2007r. Nr 11 poz. 74, ze zm.)

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przeniesienie pracownika do innego działu. Co z wypowiedzeniem zmieniającym i odprawą?

W praktyce może się zdarzyć, iż pracodawca przenosi pracownika do innego działu, aby uniknąć zwolnień. Jak dokonać tego zgodnie z prawem? Kiedy nie jest potrzebne wypowiedzenie zmieniające? Czy przenoszonemu pracownikowi trzeba wypłacić odprawę?

Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność pracy

Z powodu upałów w Chinach, Hiszpanii, Włoszech i Grecji PKB może spaść o blisko 1 pkt proc. - wynika z raportów ekspertów Allianz Trade. Ekstremalne temperatury maja duży wpływ na wydajność pracy.

Realia pracy tymczasowej. Co liczy się dziś dla firm i kandydatów? [Badanie]

Na rynku pracy, gdzie coraz trudniej o trwałość i przewidywalność, głos pracowników oraz pracodawców staje się jednym z najczulszych barometrów zmian. Job Impulse co roku bada poziom satysfakcji obu tych grup. Najnowsze wyniki wskazują, że oczekiwania wobec agencji dynamicznie rosną: firmy domagają się sprawnych, natychmiastowych rekrutacji, ale przy zachowaniu wysokiej jakości procesów i maksymalnym ograniczeniu rotacji. Z kolei pracownicy tymczasowi coraz wyraźniej sygnalizują potrzebę stabilności, poszerzania systemu benefitów, a także obsługi formalności online.

Lipiec 2025 – dni wolne, godziny pracy

Lipiec 2025 – dni wolne od pracy i godziny pracy. To najbardziej zapracowany miesiąc w roku. Jaki jest wymiar czasu pracy w lipcu? Czy kalendarz dni wolnych od pracy przewiduje święta w tym miesiącu?

REKLAMA

Wyzwania dla pracodawców w zakresie wynagrodzeń. Zmiany pomogą zmniejszyć rotację pracowników

Połowa polskich pracowników uważa, że zarabia za mało. To powód dużej rotacji pracowników. Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami? Co muszą zmienić, aby zmniejszyć rotację w firmie?

Raz w roku 14 dni z rzędu urlopu wypoczynkowego? Czy to obowiązek pracownika?

Czy pracownik musi raz w roku kalendarzowym wykorzystać 14 dni urlopu wypoczynkowego z rzędu? Zgodnie z art. 162 Kodeksu pracy na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części, ale co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

Nie do 5 000 zł a do 46 000 zł: nowe przepisy już w mocy. Poszła w górę wysokość grzywny za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Nie do 5 000 zł a do 46 000 zł. Aż 9. krotnie poszła w górę wysokość grzywny za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Kto zyska a kto straci i dlaczego tak się stało? Ustawodawca reaguje na bieżącą sytuację na rynku pracy. Tym samym znowelizowano najistotniejszą ustawą w obszarze ubezpieczeń społecznych jaką jest ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 350, dalej jako: ustawa). Zatem za co można nałożyć taką grzywnę?

Sprawdź, którym liderem jesteś: kontroler, terapeuta, mesjasz, eko-lider [Zarządzanie]

Dr Simon Western wyróżnia 4 typy liderów w firmach: terapeuta, mesjasz, kontroler i eko-lider. Który typ przywództwa został uszyty na miarę naszych czasów? Sprawdź, którym typem lidera jesteś.

REKLAMA

Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Co się zmieni?

94% kandydatów do pracy przez brak widełek płacowych w ogłoszeniu rezygnuje z aplikowania, nawet jeśli oferta jest atrakcyjna dla rozwoju ich ścieżki kariery. Nadchodzi jawność wynagrodzeń. Co to oznacza? Czy podanie widełek płacowych w ogłoszeniach o pracę będzie obowiązkowe?

Lipiec 2025: jakie zmiany i ważne daty w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych?

Lipiec 2025 r. przyniósł ważne zmiany w prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. Zmiany mają wpływ na sytuację pracowników, pracodawców, osób z niepełnosprawnościami, przedsiębiorców, osób bezrobotnych, stażystów i dla wielu innych grup. Wchodzi w życie sporo nowych przepisów - jedne są bardziej niszowe - bo dotyczące np. zatrudnienia w służbach, a drugie mniej, odnoszące się do wielu osób. Przypominamy też jakie są ważne terminy kadrowo-płacowe, które powinny być dochowane w lipcu 2025 r.

REKLAMA