Akta osobowe pracownika zatrudnionego po raz kolejny
REKLAMA
Akta osobowe są związane ściśle z danym pracownikiem i prowadzi się oddzielnie dla każdego pracownika (art. 94 pkt 9a k.p. oraz § 6 rozporządzenia Ministr Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji - DzU nr 62, poz. 286 ze zm.). Przepisy prawne nie wprowadzają żadnych przeszkód, aby przy ponownym zatrudnieniu tej samej osoby korzystać z poprzednio założonych akt osobowych, a zatem dopuszczalne jest, aby przy kolejnym zatrudnieniu pracownika w tym samym zakładzie wykorzystać teczkę jego akt osobowych założoną uprzednio. Często taką praktykę stosuje się na przykład wobec pracowników, którzy podejmują pracę po przejściu na emeryturę.
REKLAMA
W przypadku korzystania z tej samej teczki akt osobowych trzeba pamiętać, że ponowne zatrudnienie tego samego pracownika nie zwalnia pracodawcy z obowiązku zgromadzenia w procesie rekrutacji potrzebnych dokumentów. Oczywiście trzeba dokonać tych samych czynności tak jak przy pierwszym zatrudnieniu.
Bez względu na długość przerwy to pracownik zobowiązany jest do uaktualnienia swoich danych, gdyż mógł na przykład w tym czasie zmienić swój stan cywilny bądź zmianie mogła ulec jego sytuacja rodzinna.
Jeśli w aktach osobowych pracownika pracodawca zgromadził wiele dokumentów, np. ze względu na podnoszenie przez pracownika kwalifikacji, zmiany wynagrodzenia bądź awansu, to dopinanie kolejnych dokumentów może być mało korzystne.
REKLAMA
Korzystając z jednej teczki, wypadałoby oddzielić w wyraźny sposób kolejne stosunki pracy, w szczególności, gdyby pracownik był poprzednio ukarany karą porządkową, a w aktach pozostało zawiadomienie o tym, lecz nie upłynął rok nienagannej pracy.
Reasumując, choć nie ma formalnego zakazu korzystania z posiadanych już akt osobowych pracownika, to przy jego powtórnym zatrudnieniu warto pomyśleć o nowej teczce osobowej. Bez względu na to, ile razy pracownik podejmuje pracę u danego pracodawcy, to jego akta osobowe powinny być zgodne ze stanem faktycznym i prawnym.
Podstawa prawna
- art. 94 pkt 9a ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)
- § 6 rozporządzenia Ministr Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat