Kategorie

Czy można wycofać wniosek o emeryturę

Łukasz Rafalski
Z końcem marca 2009 r. pracownik naszej firmy ma zamiar przejść na emeryturę. W styczniu 2009 r. skończył 65 lat. Jesteśmy dużą firmą i do moich obowiązków należy przygotowanie wniosku o emeryturę dla pracownika. Dokumenty niezbędne do zgłoszenia wniosku pracownik dostarcza nam sukcesywnie, od początku stycznia 2009 r. Jeszcze w lutym przygotowałam kompletny wniosek o emeryturę, pracownik podpisał go, a ja 3 marca złożyłam go w ZUS. Teraz okazało się, że ZUS wyliczy pracownikowi emeryturę niekorzystnie - nie na podstawie nowej kwoty bazowej obowiązującej od 1 marca 2009 r., lecz na podstawie tej, która obowiązywała do 28 lutego 2009 r. Czy mogę jeszcze coś w tej sprawie zrobić? Pracownik nie chce, aby ZUS przyjął do emerytury starą kwotę.

RADA

Do czasu uprawomocnienia się decyzji w sprawie przyznania prawa do emerytury pracownik może wycofać złożony wcześniej wniosek o emeryturę. W przypadku wniosku osób, które na emeryturę przechodzą na dotychczasowych zasadach, data zgłoszenia wniosku o emeryturę, a w przypadku przygotowania wniosku przez pracodawcę - data sporządzenia wniosku o emeryturę ma wpływ na wysokość kwoty bazowej, którą przyjmie ZUS. Wniosek sporządzili Państwo w lutym 2009 r. - taka jest data na wniosku, pracownik spełnił warunki do przyznania emerytury w styczniu 2009 r. ZUS przyzna pracownikowi prawo do emerytury od miesiąca przygotowania wniosku, czyli od lutego 2009 r.

UZASADNIENIE

Reklama

O wysokości kwoty bazowej decyduje miesiąc zgłoszenia wniosku albo dzień nabycia prawa do emerytury, jeżeli przypada on później niż data zgłoszenia wniosku. Za datę zgłoszenia wniosku o emeryturę na dotychczasowych zasadach uważa się m.in. datę przygotowania wniosku przez pracodawcę (art. 116 ust. 3 ustawy emerytalnej).

Pracownik spełnił warunki do przyznania emerytury - w dniu ukończenia 65 lat, tj. w styczniu 2009 r. Wniosek o emeryturę został sporządzony przez Państwa w lutym 2009 r., dlatego ZUS przyzna pracownikowi prawo do emerytury od 1 lutego 2009 r. Prawo do emerytury przysługuje bowiem od dnia spełnienia warunków do nabycia prawa do emerytury, nie wcześniej jednak niż od miesiąca zgłoszenia wniosku.

WAŻNE!

Za datę zgłoszenia wniosku o emeryturę na dotychczasowych zasadach uważa się m.in. datę sporządzenia wniosku przez pracodawcę.

ZUS naliczy pracownikowi emeryturę od kwoty bazowej wynoszącej 2275,37 zł. Nie ma przy tym znaczenia, że wniosek o emeryturę złożyli Państwo w ZUS 3 marca 2009 r. Nowa kwota bazowa zostanie przyjęta do obliczenia wysokości emerytury, jeżeli datą zgłoszenia (sporządzenia przez pracodawcę) wniosku będzie 1 marca 2009 r. lub inny dzień przypadający po tej dacie.


Od 1 marca 2009 r. kwota bazowa wynosi 2578,26 zł. W porównaniu z kwotą bazową obowiązującą do 28 lutego 2009 r. nowa kwota bazowa wzrosła o 302,89 zł. W konsekwencji wzrośnie wysokość emerytury obliczona od tej kwoty bazowej.

Pracownik w każdym czasie może wycofać złożony wniosek o emeryturę, ale może to uczynić nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji o przyznaniu prawa do emerytury. W praktyce może to zrobić nie później niż w ciągu 30 dni od daty otrzymania decyzji. Po tym terminie decyzja uprawomocni się. Jeżeli pracownik teraz wycofa wniosek, to jeszcze w marcu 2009 r. zdąży ponownie złożyć wniosek o emeryturę. Prawo do emerytury uzyska od 1 marca 2009 r., a ZUS do wyliczenia emerytury przyjmie obowiązującą w miesiącu zgłoszenia wniosku kwotę bazową 2578,26 zł.

W lutym każdego roku osoby, które zamierzają starać się o emeryturę lub rentę, mają dylemat, czy wniosek zgłosić w lutym czy w marcu danego roku.

Decyzję w tym zakresie musi podjąć sam zainteresowany, biorąc pod uwagę okoliczności i konsekwencje wynikające z podjętych decyzji.

Od 1 marca 2009 r. kwota bazowa znacznie wzrasta, jednak nie jest to jedyna istotna okoliczność przy ubieganiu się o emeryturę. W przypadku wniosku złożonego w lutym 2009 r., ZUS wypłaci pracownikowi emeryturę już od lutego w pełnej wysokości. Pracownik ukończył 65 lat i jako emeryt, mający ustalone prawo do emerytury, może uzyskiwać dodatkowe dochody bez ograniczenia. Jeżeli wniosek został złożony do 28 lutego 2009 r., emerytura zostanie zwaloryzowana od 1 marca 2009 r. wskaźnikiem waloryzacji 106,10%. Jednak nie jest możliwe obliczenie emerytury od kwoty bazowej obowiązującej od marca 2009 r.

Zatrudniony u Państwa pracownik może zgłosić również wniosek o obliczenie emerytury dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. według nowych zasad. Jest to możliwe, gdy:

 • mężczyzna ma 25-letni okres składkowy i nieskładkowy,
 • ukończone 65 lat,
 • po ukończeniu 65 lat pozostawał w ubezpieczeniach emerytalnym i rentowym,
 • wniosek o emeryturę zgłosi po 31 grudnia 2008 r.

Pracownik spełnia te warunki, dlatego może złożyć wniosek o obliczenie emerytury na nowych zasadach, jeżeli emerytura obliczona według dotychczasowych zasad byłaby niższa. W przypadku emerytury obliczonej według nowych zasad, na wysokość emerytury wpływają:

 • obliczony kapitał początkowy za okresy przebyte do 31 grudnia 1998 r.,
 • składki zgromadzone na koncie ubezpieczonego waloryzowane wskaźnikiem waloryzacji.

Jeżeli pracownik złożyłby wniosek o tę emeryturę w I kwartale 2009 r., to do obliczenia zwaloryzowanego kapitału początkowego wskaźniki waloryzacji wynoszą:

 • wskaźniki waloryzacji rocznej: 115,60% (za 1999 r.), 112,72% (za 2000 r.), 106,68% (za 2001 r.), 101,90% (za 2002 r.), 102% (za 2003 r.), 103,63% (za 2004 r.), 105,55% (za 2005 r.), 106,90% (za 2006 r.), 112,85% (za 2007 r.) oraz
 • wskaźniki waloryzacji kwartalnej: 113,72% (za I kwartał 2008 r.), 103,93% (za II kwartał 2008 r.), 100,20% (za III kwartał 2008 r.).

Podstawa prawna:

 • art. 15, art. 19, art. 53, art. 55, art. 116, ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

  Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

  Wypadki przy pracy - I kwartał 2021 [GUS]

  Wypadki przy pracy - GUS podał dane za I kwartał 2021 r. Czy liczba wypadków spadła w porównaniu do roku 2020?

  HR-owca portret własny 2021 [RAPORT]

  HR-owca portret własny 2021 - raport przedstawia jak HRowcy radzili sobie w pandemii, jakie mają zadania, wyzwania i motywacje. Jak oceniają swoją pracę?

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r.

  Płaca minimalna w Niemczech w 2021 i 2022 r. - ile wynosi Mindestlohn? Ile wynosi netto?

  Urlop rodzinny na opiekę nad rodzicami lub wnukami

  Urlop rodzinny - 12 miesięczny urlop na opiekę nad chorymi rodzicami bądź wnukami dla babci lub dziadka to nowa propozycja urlopu. Czy będzie wprowadzony do Kodeksu pracy?

  Składka zdrowotna - Nowy Ład

  Składka zdrowotna a Nowy Ład - jaka zmiana w naliczaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne została przewidziana od 2022 r.?

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

  Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

  Jedna płaca minimalna dla całego kraju to złe rozwiązanie?

  Płaca minimalna - jedna kwota dla całego kraju to złe rozwiązanie? Przedsiębiorcy proponują wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 50% średniej płacy w danym regionie.

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym

  Turcja - umowa o zabezpieczeniu społecznym funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Czego dotyczy? Kto na niej skorzysta?

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?