REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie są zasady objęcia dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym?

Ewa Zawiślak-Szatańska
Ubezpieczeniach emerytalne i rentowe są dobrowolne tylko w określonych przypadkach.
Ubezpieczeniach emerytalne i rentowe są dobrowolne tylko w określonych przypadkach.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Istnieją sytuacje, w których nie mamy obowiązku ubezpieczenia lub nie mamy żadnego tytułu do objęcia ubezpieczeniami.

Dzieje się tak w przerwach pomiędzy poszczególnymi okresami ubezpieczenia, np. w dłuższych lukach pomiędzy okresami zatrudnienia (kiedy nie mamy już możliwości kontynuacji ubezpieczenia). Albo w czasie, kiedy posiadamy więcej niż jeden tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, np. umowę o pracę i umowę zlecenie. W takich sytuacjach możemy zapewnić sobie ciągłość opłacania składek przystępując do dobrowolnych ubezpieczeń (emerytalnego i rentowych), jeżeli tylko pozwala nam na to nasza sytuacja materialna. Zwłaszcza w perspektywie wysokości przyszłej emerytury lub renty, warto pomyśleć o każdej dodatkowej składce, która będzie powiększać takie świadczenie.

Autopromocja

Kiedy występuje dobrowolność ubezpieczeń

Ubezpieczeniach emerytalne i rentowe są dobrowolne w następujących przypadkach:

 • dla osób, którym z mocy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przysługuje prawo do dobrowolnego przystąpienia do nich np. dla studentów oraz uczestników studiów doktoranckich, jeżeli nie podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu  i rentowym z innego tytułu,
 • gdy występuje zbieg tytułów do ubezpieczeń, tj. gdy dana osoba spełnia warunki do podlegania ubezpieczeniom społecznym z kilku tytułów i z jednego z nich ubezpieczenia mają charakter obowiązkowy, a z pozostałych tytułów – dobrowolny, np. kiedy osoba prowadząca pozarolniczą działalność jest jednocześnie zatrudniona na podstawie umowy o pracę i uzyskuje z tego tytułu minimalne wynagrodzenie – z tytułu prowadzenia działalności ubezpieczenia społeczne są dobrowolne.

Zobacz: Po co podatek pielęgnacyjny skoro jest III filar?

Osoby dobrowolnie podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają tylko tym ubezpieczeniom, nie podlegają natomiast ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu.

Jak długo trwa objęcie dobrowolnymi ubezpieczeniami

Przystępujący dobrowolnie do ubezpieczeń społecznych podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym od dnia, który wskażą we wniosku (ZUS ZUA), nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek ten złożą. Data, od której osoba zainteresowana jest obejmowana ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi nie może być wcześniejsza niż data złożenia wniosku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoba prowadząca działalność pozarolniczą, w trakcie zawieszenia tej działalności postanowiła dobrowolnie przystąpić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowego od 1 grudnia 2008 r. W tym celu udała się do ZUS w dniu 3 grudnia 2008 r. złożyć zgłoszenie ZUS ZUA, na którym wpisała datę objęcia ubezpieczeniami 1 grudnia 2008 r.

Objęcie tej osoby dobrowolnymi ubezpieczeniami nie jest możliwe od dnia 1 grudnia 2008 r., ponieważ wniosek został złożony z późniejsza datą. Osoba ta może przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń najwcześniej od 3 grudnia 2008 r.

Jeżeli nie posiadamy żadnych tytułów do obowiązkowych ubezpieczeń, składamy wniosek o objęcie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi w jednostce ZUS właściwej ze względu na swoje miejsce zamieszkania. Jeśli prześlemy wniosek pocztą, datą wpływu wniosku jest datą stempla pocztowego.

Gdyby osoba o której mowa w powyższym przykładzie postanowiła wysłać pocztą wniosek ZUS ZUA o objęcie dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym od dnia 1 grudnia 2008 r., a wniosek ten wpłynąłby do ZUS np. 5 grudnia 2008 r., to dobrowolnie osoba ta będzie podlegała ubezpieczeniom od 5 grudnia 2008 r., a nie od 1 grudnia 2008 r.

W przypadku zadeklarowania chęci przystąpienia do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych przy zbiegu tytułów do ubezpieczeń przez osobę, za którą składki rozlicza składki płatnik – inna osoba, podmiot gospodarczy, instytucja – przekazanie zgłoszenia i dokumentacji rozliczeniowej, rozliczanie składek należy do płatnika składek (np. przy umowie zlecenia – do zleceniodawcy).

Osoby zgłaszające się do dobrowolnych ubezpieczeń przestają im podlegać w następujących sytuacjach:

 • od dnia ustania tytułu do podlegania tym ubezpieczeniom, np. kiedy uzyskają tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń w postaci umowy o pracę,
 • od dnia który wskażą we wniosku o wyłączenie z tych ubezpieczeń, nie wcześniej jednak niż od dnia w którym wniosek został złożony (wniosek w sprawie wyłączenia z ubezpieczeń składa się na formularzu ZUS ZWUA), np. składając 31 grudnia 2008r. druk ZUS ZWUA z datą wyrejestrowania z ubezpieczeń od 1 stycznia 2009r.,
 • od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który składki na te ubezpieczenia zostały opłacone po terminie lub w niepełnej wysokości, np. kiedy osoba prowadząca działalność opłaci składki za wrzesień 17 października – nie podlega dobrowolnym ubezpieczeniom od 01 września.

Składki wpłacone po terminie są traktowane jak nadpłata i podlegają zwrotowi.

Jeśli spóźnimy się z opłatą składek lub zaniżymy wpłatę, to możemy wystąpić do ZUS z wnioskiem o wyrażenie zgody na opłacanie składek po terminie, czyli tzw. przywrócenie terminu opłacenia składek na dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jeżeli wniosek ten zostanie rozpatrzony pozytywnie, będziemy nadal podlegać dobrowolnym ubezpieczeniom, jeśli ureguluje należność wraz z odsetkami za zwłokę. Gdyby nasz wniosek o przywrócenie terminu opłacenia składek zostanie został rozpatrzony negatywnie, ubezpieczenia dobrowolne ustają od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który dokonano wpłaty po terminie.

Zobacz serwis: Ubezp. emerytalne i rentowe

Jaka podstawa wymiaru składek obowiązuje?

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób dobrowolnie zgłaszających się samodzielnie do ubezpieczeń emerytalnemu i rentowym stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż kwota minimalnego wynagrodzenia (1276zł. w 2009 roku).

W przypadku objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi tylko przez część miesiąca, kwotę najniższej podstawy wymiaru składek zmniejsza się proporcjonalnie, dzieląc ją przez liczbę dni tego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniom.

Zgłoszenie do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych nastąpiło od 12 października 2008 r. Zadeklarowano podstawę wymiaru składek w wysokości minimalnego wynagrodzenia.
Podstawa wymiaru składek za październik wynosi:
1126 zł : 31 (liczba dni miesiąca) x 19 (liczba dni podlegania ubezpieczeniom) = 690,13 zł,
składka na ubezpieczenie emerytalne: 690,13 zł x  19,52% = 134,71 zł
składka na ubezpieczenia rentowe: 690,13 zł x 6,00% zł = 41,41 zł

Jeśli ubezpieczony zechce dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego w przypadku zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych, to jego podstawa wymiaru składek, jest ustalana według tych samych zasad, gdyby ubezpieczenia byłyby z tego tytułu obowiązkowe.

Dla osoby współpracującej z osobą prowadzącą działalność pozarolniczą, dla której ubezpieczenia z tego tytułu są dobrowolne, podstawę na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie stanowiła zadeklarowana kwota, nie niższa niż 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Ponadto, roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy.

W przypadku, gdy osoba dobrowolnie podlegająca ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym osiągnie kwotę odpowiadającą rocznej podstawie wymiaru składek, nie opłaca od tego momentu w danym roku składek na te ubezpieczenia.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 2008r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity Dz. U. z 2007r. Nr 11 poz. 74, ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

  Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

  Wcześniejsza emerytura. Od 1 marca 2024 r. wzrosną limity dorabiania przez emerytów

  1 marca 2024 r. zwiększą się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Ile wyniesie górny próg dorabiania, po przekroczeniu którego ZUS może zawiesić wypłacanie świadczenia?

  1.602,86 zł albo 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024

  Już od 1 marca 2024 r. emerytury i renty wypłacane przez KRUS zostaną podwyższone, podobnie zresztą jak świadczenia z ZUS-u. Kto otrzyma 1.602,86 zł a kto 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024? Przewiduje się, że waloryzacją emerytur i rent od 1 marca 2024 r. objętych zostanie około 1 mln emerytów i rencistów.

  REKLAMA

  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  REKLAMA

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

  W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

  REKLAMA