| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy po ogłoszeniu nowej kwoty odpisu na zfśs pracodawca powinien wyrównać świadczenia urlopowe wypłacone na początku roku

Czy po ogłoszeniu nowej kwoty odpisu na zfśs pracodawca powinien wyrównać świadczenia urlopowe wypłacone na początku roku

Pracownik w styczniu br. był na urlopie wypoczynkowym. W związku z tym wypłaciliśmy mu świadczenie urlopowe. Nie była jeszcze znana kwota odpisu na bieżący rok, dlatego wypłaty świadczenia dokonaliśmy opierając się na kwocie odpisu obowiązującego w ubiegłym roku. Czy teraz, kiedy jest już znana wysokość odpisu podstawowego na 2009 r., powinniśmy temu pracownikowi uzupełnić świadczenie urlopowe do kwoty aktualnie obowiązującej?

RADA

Powinni Państwo uzupełnić wypłacone pracownikowi świadczenie urlopowe do kwoty aktualnie obowiązującej. Dopłata będzie wynosiła 93,43 zł.

UZASADNIENIE

Dokonując odpisu na zfśs pracodawca bierze pod uwagę przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli było ono wyższe. Jednak kwoty te są znane dopiero w drugiej połowie lutego każdego roku. W 2008 r. świadczenia urlopowe obliczane były od kwoty 2417,63 zł, gdyż tyle wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie będące podstawą do wyliczenia odpisu na zfśs. Świadczenie urlopowe wynosiło więc 906,61 zł (2417,63 zł x 37,5% = 906,61 zł).

WAŻNE!

Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć rocznie kwoty odpisu podstawowego na zfśś.

W przeciwieństwie do świadczeń z zfśs, których przyznanie jest uznaniowe i uzależnione od spełnienia wielu czynników, w przypadku świadczenia urlopowego pracownik zawsze ma do niego prawo, jeśli świadczenie to jest wypłacane w zakładzie pracy i pracownik spełni warunki do jego uzyskania. Gdy pracownik wykorzystuje co najmniej 14 dni kalendarzowych urlopu, może domagać się od pracodawcy wypłacenia mu świadczenia urlopowego. Przy urlopach wykorzystywanych w styczniu i na początku lutego pracodawca powinien ustalić wysokość świadczenia urlopowego dla pracownika stosując stawki obowiązujące do 31 grudnia ub.r. Po opublikowaniu danych dotyczących przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w ubiegłym roku pracodawca musi wyrównać pracownikowi wypłaconą kwotę świadczenia.

Zgodnie z obwieszczeniem Prezesa GUS, przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej, pomniejszone o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe, w 2008 r. wyniosło 2578,26 zł, a w drugim półroczu 2008 r. 2666,77 zł.

Kwotę uzupełnienia świadczenia urlopowego powinni Państwo obliczyć w następujący sposób:

  • 2666,77 zł (przyjmujemy tę kwotę jako kwotę wyższą) x 37,5% = 1000,04 zł - tyle wynosi zasadnicza kwota świadczenia urlopowego w 2009 r.,
  • 1000,04 zł (obecna kwota świadczenia) - 906,61 zł (kwota wypłacona pracownikowi 2417,63 x 37,45%) = 93,43 zł - kwota brutto należna pracownikowi z tytułu wyrównania świadczenia urlopowego.

Pracodawca powinien więc wypłacić pracownikowi niezwłocznie wyrównanie świadczenia urlopowego w kwocie 93,43 zł brutto. Świadczenie urlopowe nie podlega składce na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne pracowników, wchodzi natomiast do podstawy opodatkowania (art. 3 ust. 6 ustawy o zfśs).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »