Kategorie

Czy po ogłoszeniu nowej kwoty odpisu na zfśs pracodawca powinien wyrównać świadczenia urlopowe wypłacone na początku roku

Marek Rotkiewicz
Marek Rotkiewicz
Pracownik w styczniu br. był na urlopie wypoczynkowym. W związku z tym wypłaciliśmy mu świadczenie urlopowe. Nie była jeszcze znana kwota odpisu na bieżący rok, dlatego wypłaty świadczenia dokonaliśmy opierając się na kwocie odpisu obowiązującego w ubiegłym roku. Czy teraz, kiedy jest już znana wysokość odpisu podstawowego na 2009 r., powinniśmy temu pracownikowi uzupełnić świadczenie urlopowe do kwoty aktualnie obowiązującej?

RADA

Powinni Państwo uzupełnić wypłacone pracownikowi świadczenie urlopowe do kwoty aktualnie obowiązującej. Dopłata będzie wynosiła 93,43 zł.

UZASADNIENIE

Dokonując odpisu na zfśs pracodawca bierze pod uwagę przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli było ono wyższe. Jednak kwoty te są znane dopiero w drugiej połowie lutego każdego roku. W 2008 r. świadczenia urlopowe obliczane były od kwoty 2417,63 zł, gdyż tyle wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie będące podstawą do wyliczenia odpisu na zfśs. Świadczenie urlopowe wynosiło więc 906,61 zł (2417,63 zł x 37,5% = 906,61 zł).

WAŻNE!

Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć rocznie kwoty odpisu podstawowego na zfśś.

Reklama

W przeciwieństwie do świadczeń z zfśs, których przyznanie jest uznaniowe i uzależnione od spełnienia wielu czynników, w przypadku świadczenia urlopowego pracownik zawsze ma do niego prawo, jeśli świadczenie to jest wypłacane w zakładzie pracy i pracownik spełni warunki do jego uzyskania. Gdy pracownik wykorzystuje co najmniej 14 dni kalendarzowych urlopu, może domagać się od pracodawcy wypłacenia mu świadczenia urlopowego. Przy urlopach wykorzystywanych w styczniu i na początku lutego pracodawca powinien ustalić wysokość świadczenia urlopowego dla pracownika stosując stawki obowiązujące do 31 grudnia ub.r. Po opublikowaniu danych dotyczących przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w ubiegłym roku pracodawca musi wyrównać pracownikowi wypłaconą kwotę świadczenia.

Zgodnie z obwieszczeniem Prezesa GUS, przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej, pomniejszone o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe, w 2008 r. wyniosło 2578,26 zł, a w drugim półroczu 2008 r. 2666,77 zł.

Kwotę uzupełnienia świadczenia urlopowego powinni Państwo obliczyć w następujący sposób:

 • 2666,77 zł (przyjmujemy tę kwotę jako kwotę wyższą) x 37,5% = 1000,04 zł - tyle wynosi zasadnicza kwota świadczenia urlopowego w 2009 r.,
 • 1000,04 zł (obecna kwota świadczenia) - 906,61 zł (kwota wypłacona pracownikowi 2417,63 x 37,45%) = 93,43 zł - kwota brutto należna pracownikowi z tytułu wyrównania świadczenia urlopowego.

Pracodawca powinien więc wypłacić pracownikowi niezwłocznie wyrównanie świadczenia urlopowego w kwocie 93,43 zł brutto. Świadczenie urlopowe nie podlega składce na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne pracowników, wchodzi natomiast do podstawy opodatkowania (art. 3 ust. 6 ustawy o zfśs).

Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć rocznie kwoty odpisu podstawowego na zfśś (możliwe jest ustalenie świadczenia urlopowego na niższym poziomie). Zasadniczo przysługuje ono w wysokości nie wyższej niż:

 • 37,5% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na jednego pracownika,
 • 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na jednego pracownika zatrudnionego w szczególnie uciążliwych warunkach.

Dla pracowników młodocianych zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego wysokość tego świadczenia jest uzależniona od roku nauki - 5% w pierwszym roku, 6% w drugim i 7% w trzecim roku nauki, licząc od kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (art. 5 ust. 2-3 ustawy o zfśs).

Podstawa prawna

 • art. 3 ust. 4 i ust. 6 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),
 • obwieszczenie Prezesa GUS z 19 lutego 2008 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2007 r. i w drugim półroczu 2007 r. (MP nr 16, poz. 181),
 • obwieszczenie Prezesa GUS z 19 lutego 2009 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2008 r. i w drugim półroczu 2008 r. (MP nr 11, poz. 138),
 • § 2 ust. 1 pkt 21 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.