reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Ubezpieczenia przedsiębiorcy przy pracy nakładczej

Ubezpieczenia przedsiębiorcy przy pracy nakładczej

Od 1 marca br. przedsiębiorca wykonujący jednocześnie pracę nakładczą, przy spełnieniu określonych warunków, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu prowadzenia tej działalności.

Do końca lutego 2009 r. osoba prowadząca pozarolniczą działalność lub osoba z nią współpracująca, która równocześnie wykonywała pracę nakładczą, podlegała ubezpieczeniom społecznym z tego tytułu, który powstał wcześniej. Mogła również dobrowolnie być objęta ubezpieczeniami z drugiego tytułu lub zmienić tytuł ubezpieczeń. W związku z wejściem w życie art. 9 ust. 2b ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych od 1 marca 2009 r. zmianie uległy zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym w przypadku jednoczesnego wykonywania pracy nakładczej i prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zmiana dotyczy jedynie osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, które wykonują jednocześnie pracę nakładczą. Stąd też zmiana dotyczy również osób, które:

  • w ramach działalności gospodarczej wykonują wolny zawód oraz
  • działalność gospodarczą prowadzą w ramach spółki cywilnej.

Zmiana nie dotyczy osób wykonujących pracę nakładczą oraz prowadzących jednocześnie pozarolniczą działalność inną niż działalność gospodarcza lub współpracujących przy prowadzeniu pozarolniczej działalności.

Istota wprowadzonej zmiany polega na tym, że osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, która jednocześnie wykonuje pracę nakładczą, podlega od 1 marca 2009 r. obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności. Obowiązek ubezpieczeń z tytułu prowadzonej działalności istnieje jednak wyłącznie w przypadku, jeżeli z tytułu wykonywania pracy nakładczej podstawa wymiaru składek jest niższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Obecnie taką podstawę stanowi 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bądź 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Osoba taka może być również dobrowolnie, na swój wniosek, objęta ubezpieczeniami z tytułu wykonywania pracy nakładczej.

W związku z powyższym osoba prowadząca działalność gospodarczą, która od 1 marca br. będzie obowiązkowo podlegać ubezpieczeniom z tytułu prowadzenia tej działalności jako płatnik składek na swoje ubezpieczenia, ma obowiązek zgłoszenia się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego oraz ewentualnie wyrejestrowania się z dobrowolnych ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzenia takiej działalności.

Podstawa prawna:

  • art. 9 ust. 2b ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

aplikant adwokacki

Źródło:

INFOR
ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama