Kategorie

W jaki sposób rozstrzyga się zbiegi tytułów do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych?

Ewa Zawiślak - Szatańska
Zbieg kilku tytułów do ubezpieczeń.
W stosunku do osób spełniających warunki do podlegania ubezpieczeniom społecznym z kilku tytułów stosuje się szczególne zasady objęcia tymi ubezpieczeniami. Zbieg tytułów do ubezpieczeń jest sytuacją, w której musimy rozstrzygnąć z jakiego tytułu, jakim ubezpieczeniom, dobrowolnie czy obowiązkowo, dana osoba podlega.

Po ustaleniu, z którego tytułu dana osoba podlega dobrowolnie a z którego obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, należy również zastosować odpowiednie zasady objęcia ubezpieczeniem chorobowym i wypadkowym.

Poniżej wyjaśnienie rozstrzygania najczęściej powstających zbiegów dwóch lub więcej tytułów.

 ZBIEG TYTUŁÓW

PODSTAWA WYMIARU SKŁADEK NA UBEZPIECZENIA EMERYTALNE I RENTOWE OSIĄGANA Z TYTUŁU UMOWY CYWILNOPRAWNEJ

PODLEGANIE UBEZPIECZENIOM EMERYTALNEMU I RENTOWYM

umowa agencyjna lub umowa-zlecenia

albo inna umowa o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz współpraca przy wykonywaniu tych umów

i jednocześnie

prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych

jest niższa od obowiązującej daną osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność

obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu działalności, dobrowolnie  z tytułu umowy cywilnoprawnej

jest równa lub wyższa od  obowiązującej daną osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność

obowiązkowo z tego tytułu, który powstał najwcześniej (z drugiego lub następnego takiego tytułu  można ubezpieczyć się  dobrowolnie lub zmienić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń)

Halina K. prowadzi od 2000 roku pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego. Jednocześnie w okresie od 3 sierpnia 2008r. do 20 listopada 2008r. podjęła pracę na umowę zlecenie, o zakresie innym niż działalność, w siedzibie zleceniodawcy. Z tytułu tej umowy osiągała miesięcznie przychód w wysokości 3000 zł. Osoba ta obowiązkowo podlegała ubezpieczeniom społecznym z tytułu pozarolniczej działalności. Mogła dobrowolnie przystąpić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu wykonywania umowy zlecenia, wtedy – nie podlegałaby obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu. Nie miałaby również prawa do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z tego tytułu.

ZBIEG KILKU TYTUŁÓW JEDNOCZEŚNIE

OBOWIĄZEK UBEZPIECZEŃ EMERYTALNEGO I RENTOWYCH

 • praca nakładcza,
 • osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osoby z nimi współpracujące,
 • osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące,
 • posłowie i senatorzy pobierającym uposażenie oraz posłowie do Parlamentu Europejskiego wybranymi w Rzeczypospolitej Polskiej,
 • duchowni.

objęcie obowiązkowo ubezpieczeniami z tego tytułu, który powstał najwcześniej,

możliwość dobrowolnych ubezpieczeń także z pozostałych, wszystkich lub wybranych tytułów

lub zmiany tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń

prowadzenie kilku rodzajów pozarolniczej działalności

objęcie obowiązkowe tylko z jednego wybranego przez siebie rodzaju działalności

Zobacz: Co to jest Centralny Rejestr Ubezpieczonych?

Franciszek P.  prowadzi działalność w formie spółki cywilnej, z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Jednocześnie od 10 listopada 2008r.rozpoczął działalność w formie jednoosobowej spółki z o.o. Osoba ta od 10 listopada 2008r. mogła dokonać wyboru z tytułu której działalności będzie podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Franciszek P. jako obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń społecznych wybrał działalność w formie jednoosobowej spółki z o.o.

UBEZPIECZENIE OBOWIĄZKOWE

PODSTAWA WYMIARU SKŁADEK NA UBEZPIECZENIA EMERYTALNE I RENTOWE W PRZELICZENIU NA OKRES MIESIĄCA

PODLEGANIE UBEZPIECZENIOM EMERYTALNEMU I RENTOWYM Z INNYCH OBOWIĄZKOWYCH TYTUŁÓW

 • Umowa o pracę nakładczą,
 • Umowa agencyjna, umowa-zlecenie lub inna umowa oświadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
 • Pozarolnicza działalność,
 • Wykonywanie współpracy,
 • Pobieranie uposażenia posła lub senatora,
 • Posiadanie statusu duchownego.
 • pracownicy i wykonujący umowę cywilnoprawną zawartą z pracodawcą, z którym pozostają w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonują pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy,
 • członkowie spółdzielni,
 • duchowni,
 • funkcjonariusze Służby Celnej,
 • osoby pobierające świadczenie socjalne, zasiłek socjalny lub wynagrodzenie przysługujące w okresie korzystania ze świadczenia górniczego albo w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie,
 • osoby pobierające świadczenie szkoleniowe po ustaniu zatrudnienia.

jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę

obowiązkowe

jest równa lub wyższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia

dobrowolne

Stanisława B. z tytułu spółdzielczego stosunku pracy w firmie X osiąga miesięcznie przychód w wysokości 1900 zł. Jednocześnie wykonuje pracę nakładczą na rzecz firmy Y. Osoba ta podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu członkostwa w spółdzielni. Natomiast dobrowolnie, na swój wniosek, może być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu wykonywania pracy nakładczej.

Zobacz serwis: Ubezp. emerytalne i rentowe

Stefan L. pobiera świadczenie socjalne w wysokości 600 zł. Zawarł na okres miesiąca umowę zlecenie, z tytułu której osiągnął przychód w wysokości 500 zł. Osoba ta będzie podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z obu tytułów.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?