REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób rozstrzyga się zbiegi tytułów do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych?

Ewa Zawiślak-Szatańska
Zbieg kilku tytułów do ubezpieczeń.
Zbieg kilku tytułów do ubezpieczeń.

REKLAMA

REKLAMA

W stosunku do osób spełniających warunki do podlegania ubezpieczeniom społecznym z kilku tytułów stosuje się szczególne zasady objęcia tymi ubezpieczeniami. Zbieg tytułów do ubezpieczeń jest sytuacją, w której musimy rozstrzygnąć z jakiego tytułu, jakim ubezpieczeniom, dobrowolnie czy obowiązkowo, dana osoba podlega.

Po ustaleniu, z którego tytułu dana osoba podlega dobrowolnie a z którego obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, należy również zastosować odpowiednie zasady objęcia ubezpieczeniem chorobowym i wypadkowym.

REKLAMA

Autopromocja

Poniżej wyjaśnienie rozstrzygania najczęściej powstających zbiegów dwóch lub więcej tytułów.

 ZBIEG TYTUŁÓW

PODSTAWA WYMIARU SKŁADEK NA UBEZPIECZENIA EMERYTALNE I RENTOWE OSIĄGANA Z TYTUŁU UMOWY CYWILNOPRAWNEJ

PODLEGANIE UBEZPIECZENIOM EMERYTALNEMU I RENTOWYM

umowa agencyjna lub umowa-zlecenia

albo inna umowa o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz współpraca przy wykonywaniu tych umów

i jednocześnie

prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych

jest niższa od obowiązującej daną osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność

obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu działalności, dobrowolnie  z tytułu umowy cywilnoprawnej

jest równa lub wyższa od  obowiązującej daną osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność

obowiązkowo z tego tytułu, który powstał najwcześniej (z drugiego lub następnego takiego tytułu  można ubezpieczyć się  dobrowolnie lub zmienić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń)

Halina K. prowadzi od 2000 roku pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego. Jednocześnie w okresie od 3 sierpnia 2008r. do 20 listopada 2008r. podjęła pracę na umowę zlecenie, o zakresie innym niż działalność, w siedzibie zleceniodawcy. Z tytułu tej umowy osiągała miesięcznie przychód w wysokości 3000 zł. Osoba ta obowiązkowo podlegała ubezpieczeniom społecznym z tytułu pozarolniczej działalności. Mogła dobrowolnie przystąpić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu wykonywania umowy zlecenia, wtedy – nie podlegałaby obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu. Nie miałaby również prawa do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z tego tytułu.

ZBIEG KILKU TYTUŁÓW JEDNOCZEŚNIE

OBOWIĄZEK UBEZPIECZEŃ EMERYTALNEGO I RENTOWYCH

 • praca nakładcza,
 • osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osoby z nimi współpracujące,
 • osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące,
 • posłowie i senatorzy pobierającym uposażenie oraz posłowie do Parlamentu Europejskiego wybranymi w Rzeczypospolitej Polskiej,
 • duchowni.

objęcie obowiązkowo ubezpieczeniami z tego tytułu, który powstał najwcześniej,

możliwość dobrowolnych ubezpieczeń także z pozostałych, wszystkich lub wybranych tytułów

lub zmiany tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń

prowadzenie kilku rodzajów pozarolniczej działalności

objęcie obowiązkowe tylko z jednego wybranego przez siebie rodzaju działalności

Zobacz: Co to jest Centralny Rejestr Ubezpieczonych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Franciszek P.  prowadzi działalność w formie spółki cywilnej, z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Jednocześnie od 10 listopada 2008r.rozpoczął działalność w formie jednoosobowej spółki z o.o. Osoba ta od 10 listopada 2008r. mogła dokonać wyboru z tytułu której działalności będzie podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Franciszek P. jako obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń społecznych wybrał działalność w formie jednoosobowej spółki z o.o.

UBEZPIECZENIE OBOWIĄZKOWE

PODSTAWA WYMIARU SKŁADEK NA UBEZPIECZENIA EMERYTALNE I RENTOWE W PRZELICZENIU NA OKRES MIESIĄCA

PODLEGANIE UBEZPIECZENIOM EMERYTALNEMU I RENTOWYM Z INNYCH OBOWIĄZKOWYCH TYTUŁÓW

 • Umowa o pracę nakładczą,
 • Umowa agencyjna, umowa-zlecenie lub inna umowa oświadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
 • Pozarolnicza działalność,
 • Wykonywanie współpracy,
 • Pobieranie uposażenia posła lub senatora,
 • Posiadanie statusu duchownego.
 • pracownicy i wykonujący umowę cywilnoprawną zawartą z pracodawcą, z którym pozostają w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonują pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy,
 • członkowie spółdzielni,
 • duchowni,
 • funkcjonariusze Służby Celnej,
 • osoby pobierające świadczenie socjalne, zasiłek socjalny lub wynagrodzenie przysługujące w okresie korzystania ze świadczenia górniczego albo w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie,
 • osoby pobierające świadczenie szkoleniowe po ustaniu zatrudnienia.

jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę

obowiązkowe

jest równa lub wyższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia

dobrowolne

Stanisława B. z tytułu spółdzielczego stosunku pracy w firmie X osiąga miesięcznie przychód w wysokości 1900 zł. Jednocześnie wykonuje pracę nakładczą na rzecz firmy Y. Osoba ta podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu członkostwa w spółdzielni. Natomiast dobrowolnie, na swój wniosek, może być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu wykonywania pracy nakładczej.

Zobacz serwis: Ubezp. emerytalne i rentowe

Stefan L. pobiera świadczenie socjalne w wysokości 600 zł. Zawarł na okres miesiąca umowę zlecenie, z tytułu której osiągnął przychód w wysokości 500 zł. Osoba ta będzie podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z obu tytułów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA