REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób rozstrzyga się zbiegi tytułów do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych?

Ewa Zawiślak-Szatańska
Zbieg kilku tytułów do ubezpieczeń.
Zbieg kilku tytułów do ubezpieczeń.

REKLAMA

REKLAMA

W stosunku do osób spełniających warunki do podlegania ubezpieczeniom społecznym z kilku tytułów stosuje się szczególne zasady objęcia tymi ubezpieczeniami. Zbieg tytułów do ubezpieczeń jest sytuacją, w której musimy rozstrzygnąć z jakiego tytułu, jakim ubezpieczeniom, dobrowolnie czy obowiązkowo, dana osoba podlega.

Po ustaleniu, z którego tytułu dana osoba podlega dobrowolnie a z którego obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, należy również zastosować odpowiednie zasady objęcia ubezpieczeniem chorobowym i wypadkowym.

Autopromocja

Poniżej wyjaśnienie rozstrzygania najczęściej powstających zbiegów dwóch lub więcej tytułów.

 ZBIEG TYTUŁÓW

PODSTAWA WYMIARU SKŁADEK NA UBEZPIECZENIA EMERYTALNE I RENTOWE OSIĄGANA Z TYTUŁU UMOWY CYWILNOPRAWNEJ

PODLEGANIE UBEZPIECZENIOM EMERYTALNEMU I RENTOWYM

umowa agencyjna lub umowa-zlecenia

albo inna umowa o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz współpraca przy wykonywaniu tych umów

i jednocześnie

prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych

jest niższa od obowiązującej daną osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność

obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu działalności, dobrowolnie  z tytułu umowy cywilnoprawnej

jest równa lub wyższa od  obowiązującej daną osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność

obowiązkowo z tego tytułu, który powstał najwcześniej (z drugiego lub następnego takiego tytułu  można ubezpieczyć się  dobrowolnie lub zmienić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń)

Halina K. prowadzi od 2000 roku pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego. Jednocześnie w okresie od 3 sierpnia 2008r. do 20 listopada 2008r. podjęła pracę na umowę zlecenie, o zakresie innym niż działalność, w siedzibie zleceniodawcy. Z tytułu tej umowy osiągała miesięcznie przychód w wysokości 3000 zł. Osoba ta obowiązkowo podlegała ubezpieczeniom społecznym z tytułu pozarolniczej działalności. Mogła dobrowolnie przystąpić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu wykonywania umowy zlecenia, wtedy – nie podlegałaby obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu. Nie miałaby również prawa do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z tego tytułu.

ZBIEG KILKU TYTUŁÓW JEDNOCZEŚNIE

OBOWIĄZEK UBEZPIECZEŃ EMERYTALNEGO I RENTOWYCH

 • praca nakładcza,
 • osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osoby z nimi współpracujące,
 • osoby prowadzące pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące,
 • posłowie i senatorzy pobierającym uposażenie oraz posłowie do Parlamentu Europejskiego wybranymi w Rzeczypospolitej Polskiej,
 • duchowni.

objęcie obowiązkowo ubezpieczeniami z tego tytułu, który powstał najwcześniej,

możliwość dobrowolnych ubezpieczeń także z pozostałych, wszystkich lub wybranych tytułów

lub zmiany tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń

prowadzenie kilku rodzajów pozarolniczej działalności

objęcie obowiązkowe tylko z jednego wybranego przez siebie rodzaju działalności

Zobacz: Co to jest Centralny Rejestr Ubezpieczonych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Franciszek P.  prowadzi działalność w formie spółki cywilnej, z tego tytułu podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Jednocześnie od 10 listopada 2008r.rozpoczął działalność w formie jednoosobowej spółki z o.o. Osoba ta od 10 listopada 2008r. mogła dokonać wyboru z tytułu której działalności będzie podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Franciszek P. jako obowiązkowy tytuł do ubezpieczeń społecznych wybrał działalność w formie jednoosobowej spółki z o.o.

UBEZPIECZENIE OBOWIĄZKOWE

PODSTAWA WYMIARU SKŁADEK NA UBEZPIECZENIA EMERYTALNE I RENTOWE W PRZELICZENIU NA OKRES MIESIĄCA

PODLEGANIE UBEZPIECZENIOM EMERYTALNEMU I RENTOWYM Z INNYCH OBOWIĄZKOWYCH TYTUŁÓW

 • Umowa o pracę nakładczą,
 • Umowa agencyjna, umowa-zlecenie lub inna umowa oświadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
 • Pozarolnicza działalność,
 • Wykonywanie współpracy,
 • Pobieranie uposażenia posła lub senatora,
 • Posiadanie statusu duchownego.
 • pracownicy i wykonujący umowę cywilnoprawną zawartą z pracodawcą, z którym pozostają w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonują pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy,
 • członkowie spółdzielni,
 • duchowni,
 • funkcjonariusze Służby Celnej,
 • osoby pobierające świadczenie socjalne, zasiłek socjalny lub wynagrodzenie przysługujące w okresie korzystania ze świadczenia górniczego albo w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie,
 • osoby pobierające świadczenie szkoleniowe po ustaniu zatrudnienia.

jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę

obowiązkowe

jest równa lub wyższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia

dobrowolne

Stanisława B. z tytułu spółdzielczego stosunku pracy w firmie X osiąga miesięcznie przychód w wysokości 1900 zł. Jednocześnie wykonuje pracę nakładczą na rzecz firmy Y. Osoba ta podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu członkostwa w spółdzielni. Natomiast dobrowolnie, na swój wniosek, może być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu wykonywania pracy nakładczej.

Zobacz serwis: Ubezp. emerytalne i rentowe

Stefan L. pobiera świadczenie socjalne w wysokości 600 zł. Zawarł na okres miesiąca umowę zlecenie, z tytułu której osiągnął przychód w wysokości 500 zł. Osoba ta będzie podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z obu tytułów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA