| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Czy z zfśs można sfinansować pracownikom wejściówki do kina

Czy z zfśs można sfinansować pracownikom wejściówki do kina

Kupiliśmy dla pracowników z funduszy zfśs wejściówki do kina z okazji Dnia Kobiet. Jeden bilet kosztował 15 zł i nie przekracza kwoty odpisu na pracownika w 2009 r. Spotkaliśmy się z interpretacją, że takich prezentów nie można finansować ze środków zfśs. Jeżeli tak, to czy trzeba przeksięgować te środki z zfśs na środki obrotowe? Z jakiego funduszu sfinansować paczki wielkanocne dla pracowników?

RADA

Mogą Państwo finansować prezenty dla pracowników z zfśs, ale pod warunkiem, że są one przyznawane z uwzględnieniem ich sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej. Jeżeli nie uwzględnili Państwo tych elementów, to kwoty wydane na zakup prezentów dla pracowników muszą Państwo przeksięgować z rachunku zfśs na rachunek środków obrotowych. Kwoty prezentów finansowanych z funduszy obrotowych powinni Państwo doliczyć do przychodu pracownika i naliczyć podatek oraz składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jeżeli zakup spełnia kryteria socjalne, to zarówno zakup wejściówek do kina, jak i sfinansowanie paczek świątecznych dla pracowników ze środków zfśs są zwolnione z podatku dochodowego do przekroczenia rocznego limitu 380 zł. Od prezentów finansowanych z zfśs nie powinni Państwo naliczać składek ZUS.

UZASADNIENIE

To, czy świadczenia rzeczowe, w tym okolicznościowe, dokonywane na rzecz pracowników podlegają opodatkowaniu, zależy od kilku czynników:

  • źródła finansowania tych wydatków,
  • rodzaju wydatków,
  • wartości wydatków.

Co do zasady, wszelkie świadczenia nieodpłatne na rzecz pracowników są ich przychodem ze stosunku pracy. W katalogu zwolnień przedmiotowych z podatku dochodowego znajdują się jednak świadczenia rzeczowe, które zostały sfinansowane ze środków zfśs lub funduszu związków zawodowych. Zwolnienie to jest limitowane. Nie opodatkowuje się świadczeń, których suma w danym roku podatkowym nie przekroczyła 380 zł. Nie są zwolnione z podatku bony, talony lub inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi, nawet jeżeli ich kwota nie przekracza limitu zwolnienia.

WAŻNE!

Bony, talony lub znaki uprawniające do wymiany na towar lub usługę niezależnie od wartości zawsze są opodatkowane.

Jeżeli wejściówki do kina czy paczki świąteczne zostaną sfinansowane ze środków obrotowych, to ich koszt muszą Państwo doliczyć do podstawy opodatkowania poszczególnych pracowników. Te świadczenia nie są zwolnione z podatku niezależnie od ich wartości. Korzyścią tego rozwiązania jest to, że nie muszą Państwo indywidualnie ustalać sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika i od niej uzależniać wartość przyznanego prezentu. Wszyscy pracownicy mogą otrzymać np. wejściówki do kina o tej samej wartości.

Ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne są zwolnione wszystkie wypłaty na rzecz pracowników, które zostały sfinansowane ze środków zfśs.

Czytaj także

Autor:

doradca podatkowy, właścicielka kancelarii podatkowej w Poznaniu

Źródło:

INFOR
Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »