Kategorie

Czy z zfśs można sfinansować pracownikom wejściówki do kina

Joanna Krawczyk
Kupiliśmy dla pracowników z funduszy zfśs wejściówki do kina z okazji Dnia Kobiet. Jeden bilet kosztował 15 zł i nie przekracza kwoty odpisu na pracownika w 2009 r. Spotkaliśmy się z interpretacją, że takich prezentów nie można finansować ze środków zfśs. Jeżeli tak, to czy trzeba przeksięgować te środki z zfśs na środki obrotowe? Z jakiego funduszu sfinansować paczki wielkanocne dla pracowników?

RADA

Mogą Państwo finansować prezenty dla pracowników z zfśs, ale pod warunkiem, że są one przyznawane z uwzględnieniem ich sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej. Jeżeli nie uwzględnili Państwo tych elementów, to kwoty wydane na zakup prezentów dla pracowników muszą Państwo przeksięgować z rachunku zfśs na rachunek środków obrotowych. Kwoty prezentów finansowanych z funduszy obrotowych powinni Państwo doliczyć do przychodu pracownika i naliczyć podatek oraz składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jeżeli zakup spełnia kryteria socjalne, to zarówno zakup wejściówek do kina, jak i sfinansowanie paczek świątecznych dla pracowników ze środków zfśs są zwolnione z podatku dochodowego do przekroczenia rocznego limitu 380 zł. Od prezentów finansowanych z zfśs nie powinni Państwo naliczać składek ZUS.

UZASADNIENIE

To, czy świadczenia rzeczowe, w tym okolicznościowe, dokonywane na rzecz pracowników podlegają opodatkowaniu, zależy od kilku czynników:

 • źródła finansowania tych wydatków,
 • rodzaju wydatków,
 • wartości wydatków.

Co do zasady, wszelkie świadczenia nieodpłatne na rzecz pracowników są ich przychodem ze stosunku pracy. W katalogu zwolnień przedmiotowych z podatku dochodowego znajdują się jednak świadczenia rzeczowe, które zostały sfinansowane ze środków zfśs lub funduszu związków zawodowych. Zwolnienie to jest limitowane. Nie opodatkowuje się świadczeń, których suma w danym roku podatkowym nie przekroczyła 380 zł. Nie są zwolnione z podatku bony, talony lub inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi, nawet jeżeli ich kwota nie przekracza limitu zwolnienia.

WAŻNE!

Bony, talony lub znaki uprawniające do wymiany na towar lub usługę niezależnie od wartości zawsze są opodatkowane.

Jeżeli wejściówki do kina czy paczki świąteczne zostaną sfinansowane ze środków obrotowych, to ich koszt muszą Państwo doliczyć do podstawy opodatkowania poszczególnych pracowników. Te świadczenia nie są zwolnione z podatku niezależnie od ich wartości. Korzyścią tego rozwiązania jest to, że nie muszą Państwo indywidualnie ustalać sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika i od niej uzależniać wartość przyznanego prezentu. Wszyscy pracownicy mogą otrzymać np. wejściówki do kina o tej samej wartości.

Ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne są zwolnione wszystkie wypłaty na rzecz pracowników, które zostały sfinansowane ze środków zfśs.

WAŻNE!

Jeżeli pracodawca sfinansuje prezenty dla pracowników z innych środków niż zfśs, np. obrotowych, to ma obowiązek doliczyć ich wartość do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Jednak składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe płatnik nalicza do kwoty 95 790 zł w roku kalendarzowym.

Reklama

W pierwszej kolejności muszą Państwo ustalić, czy było możliwe sfinansowanie wejściówek do kina ze środków zfśs. Jeżeli tak, to prezent jest zwolniony w całości z podatku i składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, ponieważ jego kwota nie przekracza rocznego limitu. Jeżeli jednak nie będą Państwo mogli uzasadnić, że przy przyznawaniu prezentów dla poszczególnych pracowników kierowali się Państwo sytuacją życiową, rodzinną i materialną pracownika, to nie będą one mogły być sfinansowane ze środków zfśs. W tym przypadku muszą je Państwo przeksięgować na rachunek środków obrotowych i od ich wartości naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz podatek.

Jeżeli prezenty dla pracowników sfinansowali Państwo ze środków zfśs prawidłowo, to ich wartości nie trzeba doliczać do podstawy opodatkowania i podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia. Z katalogu zwolnień zostały wyłączone bony, talony oraz inne znaki uprawniające je do wymiany na towar lub usługę. Powstają wątpliwości co do tego, jak szeroko rozumieć pojęcie znaku, który uprawnia do zwolnienia.

Reklama

Organy skarbowe są raczej zgodne co do tego, że znakami uprawniającymi do wymiany ich na towar lub usługę nie są bilety wstępu na imprezy kulturalne, rozrywkowe, sportowe. To oznacza, że zakup biletów wstępu np. do kina, teatru, na mecz, karnetu na basen lub siłownię, który został sfinansowany ze środków zfśs, jest przychodem zwolnionym z podatku do wysokości rocznego limitu 380 zł. Potwierdza to m.in. interpretacja urzędowa Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 lutego 2006 r. (nr A1-D-415-4/2006): (...) ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy, korzystają jedynie świadczenia o charakterze rzeczowym, np. bilety do kina, teatru, muzeum, karnet na basen czy siłownię, paczki świąteczne itp. Natomiast nie można uznać, iż dofinansowanie do wypoczynku (wczasów) jest świadczeniem rzeczowym, bowiem otrzymujący to świadczenie nie otrzymuje świadczenia o charakterze materialnym.

Jeżeli źródło finansowania wejściówek nie zmieni się - są to środki zfśś - to nie muszą, a nawet nie powinni Państwo przeksięgowywać tych kwot. Przeksięgowanie oznaczałoby zmianę źródła finansowania tych świadczeń i obowiązek naliczenia podatku oraz składek.

Natomiast jeżeli wejściówki zostały zakupione ze środków obrotowych, a po zakupie zadecydowano o zrefundowaniu ich środkami pochodzącymi z rachunku zfśs, to kwoty te należy przeksięgować na konto zfśs. W tym przypadku zostaną pomniejszone środki zfśs, a nie środki obrotowe.

Pracodawcy, który chce wręczyć pracownikom dodatkowe prezenty (np. paczki), zależy na tym, by były to świadczenia zwolnione z opodatkowania i oskładkowania. Takie rozwiązanie jest korzystne również dla pracownika. Otrzyma on dodatkowe świadczenie, którego wartość nie zostanie pomniejszona o podatek i składki. Warto więc wydatki na takie cele pokryć z funduszy zfśs. Jednak dokonując takiego przeznaczenia środków z rachunku zfśs, pracodawca musi pamiętać o podstawowych kryteriach dysponowania tymi środkami. Muszą one służyć zaspokajaniu potrzeb socjalnych pracowników i uwzględniać ich sytuację materialno-bytową.

Podstawa prawna

 • art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
 • § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 61, poz. 1106 ze zm.).
Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?