reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Ubezp. emerytalne i rentowe > Jaka jest wysokość składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe?

Jaka jest wysokość składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe?

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe są obliczane procentowo od podstawy wymiaru składek, potrącane i opłacane przez płatników składek. Od ich kwoty zależy późniejsza wysokość naszej emerytury lub renty.

Składka na ubezpieczenie emerytalne odprowadzana jest od podstawy wymiaru w wysokości 19,52 %. Składki na ubezpieczenie emerytalne finansują z własnych środków, w równych częściach, ubezpieczony i płatnik składek.

Składka na ubezpieczenie rentowe wynosi  6 % podstawy wymiaru składki. Składka ta opłacana jest w części przez ubezpieczonego w wysokości 1,5% podstawy wymiaru4,5% podstawy wymiaru (w okresie od 1 stycznia 2008 r.). Osoby, które są płatnikami składek na własne ubezpieczenia, finansują z własnych środków całość należnych składek na ubezpieczenia społeczne.

Zobacz: Kto ma prawo do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego?

Składki emerytalne i rentowe naliczane są od podstawy nieprzekraczającej w roku kalendarzowym trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia. W momencie, gdy podstawa wymiaru składki osoby ubezpieczonej osiągnie w danym roku kalendarzowym wysokość trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia, w kolejnych miesiącach tego roku nie są odprowadzane składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Część składki na ubezpieczenie emerytalne pochodząca ze składki ubezpieczonego, wynosząca 7,3 % podstawy wymiaru składki, odprowadzana jest przez ZUS do wybranego przez ubezpieczonego otwartego funduszu emerytalnego, do czasu ustaleniu prawa ubezpieczonego do emerytury lub prawa do jej zwiększenia (taki podział składki jest obowiązkowy dla ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1968 r.).

Zobacz serwis: Ubezp. emerytalne i rentowe

Przekazanie składki do otwartego funduszu emerytalnego przez Zakład następuje niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 15 dni roboczych, licząc od otrzymania składki opłaconej przy użyciu dokumentów płatniczych, raportów miesięcznych i deklaracji. Jeżeli  ZUS ze swojej winy nie przekaże w terminie składki do OFE, musi zapłacić odsetki liczone według zmiennej stopy procentowej, obowiązującej dla kolejnych trzymiesięcznych okresów, rozpoczynających się pierwszego dnia każdego kwartału kalendarzowego.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 2008r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity Dz. U. z 2007r. Nr 11 poz. 74, ze zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przekazanie składki do otwartego funduszu emerytalnego przez Zakład następuje niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 15 dni roboczych.
Przekazanie składki do otwartego funduszu emerytalnego przez Zakład następuje niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 15 dni roboczych.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama