Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytury kapitałowe

Emilia Derucka
Rok 2009 jest pierwszym rokiem, w którym nastąpi wypłata nowych emerytur po zreformowaniu w 1999 r. całego systemu emerytalnego i uruchomieniu funduszy emerytalnych, czyli tzw. drugiego filara.

Ustawa z 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych przewiduje wypłatę emerytur kapitałowych z indywidualnych kont założonych w otwartym funduszu emerytalnym. W aspekcie ustalania wysokości emerytur kapitałowych ustawa przewiduje równe traktowanie wszystkich ubezpieczonych - bez względu na płeć, stan zdrowia, stan cywilny lub rodzinny. Emerytury kapitałowe przysługują ubezpieczonym, którzy mają ustalone prawo do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w ramach ubezpieczenia emerytalnego.

Nowy system emerytalny

Od początku tego roku zaczęła obowiązywać zasada - ile sobie ubezpieczony uzbiera na koncie emerytalnym - tyle dostanie emerytury. Ze starego systemu pozostał tylko wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. W nowym systemie emerytalnym wysokość emerytury wypłacanej przez ZUS i OFE będzie wynikiem podzielenia kapitału emerytalnego przez tzw. przeciętne trwanie życia wyrażone w miesiącach.

W tym roku po raz pierwszy emeryturę kapitałową uzyskają kobiety urodzone w 1949 r. jako pierwszy rocznik uprawniony do korzystania z II filara. Przyznana obecnie emerytura będzie na razie świadczeniem okresowym wypłacanym do ukończenia przez te kobiety 65. roku życia. Mężczyźni urodzeni w 1949 r. emeryturę kapitałową otrzymają dopiero za 5 lat, tj. po ukończeniu 65. roku życia.

W sytuacji gdy łączna wysokość emerytury przysługującej z ZUS i OFE okaże się niższa od kwoty najniższej emerytury, wówczas emeryturę należną z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych podwyższa się do takiej kwoty, aby suma obu świadczeń nie była niższa od kwoty świadczenia najniższego.

ZUS dokona takiego obliczenia wyłącznie w sytuacji, gdy:

 • 60-letnia kobieta będzie legitymowała się co najmniej 20-letnim okresem składkowym i nieskładkowym bądź
 • 65-letni mężczyzna będzie legitymował się co najmniej 25-letnim okresem składkowym i nieskładkowym.

Ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych przysługuje emerytura kapitałowa w postaci:

 • okresowej emerytury kapitałowej (przysługującej członkowi otwartego funduszu emerytalnego do ukończenia 65. roku życia) lub
 • dożywotniej emerytury kapitałowej (przysługuje członkowi otwartego funduszu emerytalnego dożywotnio po ukończeniu 65. roku życia).

Okresowa emerytura kapitałowa

Członek otwartego funduszu emerytalnego nabędzie prawo do kapitałowej emerytury okresowej nie wcześniej niż od ukończenia 60 lat, jeżeli:

 • ma prawo do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, zgodnie z którym - ubezpieczonym urodzonym po 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku emerytalnego, wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn, lub art. 24a, zgodnie z którym emeryturę przyznaje się z urzędu osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy, która osiągnęła wiek uprawniający do tej emerytury oraz podlegała ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym,
 • kwota środków zgromadzonych na jego rachunku w funduszu, ustalona na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przyznana zostanie emerytura, jest równa lub wyższa od obowiązującej w tym dniu 20-krotności kwoty dodatku pielęgnacyjnego.

Okresowa emerytura kapitałowa będzie wypłacana członkowi otwartego funduszu emerytalnego do ukończenia 65. roku życia. W tym czasie członek funduszu dysponuje pełnią praw członkowskich, w tym możliwością zmiany funduszu czy przekazania środków w przypadku swojej śmierci małżonkowi lub osobom uprawnionym. Tym samym osoby otrzymujące emeryturę okresową zachowają prawa i obowiązki członka OFE. Źródłem finansowania okresowej emerytury kapitałowej są środki zgromadzone na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, który będzie wypłacał okresową emeryturę kapitałową. Osobie ubiegającej się o taką emeryturę świadczenie to przysługuje od daty spełnienia warunków do tej emerytury, nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek o jej ustalenie. Jeżeli okresowa emerytura kapitałowa zostanie przyznana z urzędu - prawo do niej powstaje od dnia osiągnięcia wieku emerytalnego. Uprawnienie do okresowej emerytury kapitałowej będzie ustalone do dnia poprzedzającego dzień, w którym członek otwartego funduszu emerytalnego ukończy 65 lat. Okresowa emerytura kapitałowa podlega corocznej waloryzacji na zasadach i w trybie określonym dla emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie zgromadzony kapitał będzie w dalszym ciągu inwestowany przez otwarty fundusz emerytalny. Natomiast po ukończeniu 65. roku życia pozostała po wypłacie okresowej emerytury kapitałowej kwota oszczędności, powiększona o zyski z inwestycji, posłuży do ewentualnego zakupu dożywotniej emerytury kapitałowej, co będzie mogło najwcześniej nastąpić z początkiem 2014 r.

Aby uzyskać emeryturę kapitałową, należy złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kobieta, która ukończy 60 lat i złoży do ZUS wniosek o emeryturę, za środki zgromadzone w I filarze nabędzie prawo do dożywotniego świadczenia z FUS, a za środki ulokowane w OFE otrzyma emeryturę okresową do ukończenia 65. roku życia. Te dwa świadczenia mają być wypłacane łącznie przez ZUS. Dlatego też złożenie wniosku o emeryturę z I filara oznacza równocześnie złożenie wniosku o okresową emeryturę kapitałową. Emeryturę okresową finansuje OFE, do którego należy wnioskodawca. Pieniądze pochodzą ze środków zgromadzonych na rachunku członka funduszu.

Jeżeli kobieta, która nabędzie prawo do emerytury okresowej, podejmie pracę i z tego tytułu zostanie zgłoszona do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, wysokość tej emerytury będzie mogła zostać ustalona na nowo. Ponowne ustalenie wysokości emerytury może nastąpić na wniosek osoby zainteresowanej. Wniosek taki będzie można złożyć jednak nie wcześniej niż po upływie roku od przyznania emerytury okresowej lub zaraz po ustaniu ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Ponowna wysokość emerytury zostanie ustalana na podstawie informacji OFE o kwocie środków zgromadzonych na rachunku członka funduszu na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc zgłoszenia wniosku o ponowne ustalenie wysokości okresowej emerytury kapitałowej. Sposób wyliczenia polega na podzieleniu kwoty środków podanych przez fundusz przez średnie dalsze trwanie życia ustalone według tablic obowiązujących w dniu złożenia wniosku o ponowne ustalenie wysokości emerytury.

W przypadku gdy kwota środków zgromadzonych na rachunku członka OFE jest niższa od 20-krotności kwoty dodatku pielęgnacyjnego, wówczas emerytura kapitałowa nie przysługuje, a zgromadzone środki zostają przekazane do ZUS i powiększają emeryturę z I filara.

Podstawa prawna:

 • ustawa z 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (DzU nr 229, poz. 1507),
 • art. 24 ust. 1, art. 24a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).
Reklama
PODATKI 2023
PODATKI 2023

Praktyczny komplet wiedzy dla księgowych i biur rachunkowych dotyczący wszystkich zmian w podatkach w 2023 r. Na pakiet składa się jedenaście publikacji prezentujących kompleksową informację prawną na temat podatków w 2023 r. oraz rozliczenia PIT za 2022 r. Dodatkowym atutem wersji PREMIUM jest webinarium VAT 2023.

Teraz komplet kupisz z rabatem 100 zł i e-bookiem w PREZENCIE!
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Umowa o pracę
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Najpopularniejszym sposobem zawierania stosunku pracy jest:
  powołanie
  mianowanie
  umowa o pracę
  spółdzielcza umowa o pracę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Plotki w pracy. Czy trzeba z nimi walczyć?
  Efektem regularnych rozmów w pracy są…plotki. To nieuniknione w miejscu zatrudnienia. Te negatywne mogą doprowadzić do toksycznej atmosfery w przedsiębiorstwie. A na jaki temat najczęściej się plotkuje? Co trzecia osoba mówi o rodzinie, 64 proc. o przyjaciołach, a 58 proc. o swoim szefie. Aż 57 proc. osób plotkuje o współpracownikach[1]. Czy plotki mogą zniszczyć zespół? Jak do tego nie dopuścić?
  Sejm przyjął nowelizację kodeksu pracy dotyczącą pracy zdalnej. Ponad połowa Polaków nic nie słyszała na ten temat
  Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej, a Sejm właśnie przyjął nowelizację. Za zmianami było 430 posłów, a przeciw 12. Nikt nie wstrzymał głosu. Uchwalona ustawa trafi teraz do Senatu, gdzie będzie przedmiotem obrad. Polska platforma do wideokonferencji i webinarów ClickMeeting w październiku opublikowała wyniki badania, z którego wynikało, że ponad połowa (52 proc.) Polaków nic nie słyszała na ten temat.
  ZUS PUE - obowiązek utworzenia profilu przez wszystkich płatników składek!
  ZUS PUE - obowiązek posiadania profilu od 1 stycznia 2023 r. przez wszystkich płatników składek (dotychczas obowiązek ten obejmował płatników zatrudniających więcej niż 5 ubezpieczonych).
  Konfederacja Lewiatan: Ustawa o aktywności zawodowej to niewykorzystana szansa
  Ustawa o aktywności zawodowej to niewykorzystana szansa na zmianę polityki zatrudnienia i rynku pracy – uważa prof. Jacek Męcina. Nowe regulacje rynku pracy są potrzebne, ale konsultowane obecnie zmiany są niewystarczające. Projektu ustawy nie można jednak negować w całości, bo zawiera elementy ważne i potrzebne, od lat postulowane przez ekspertów.
  Kodeks pracy - zmiany. Oto szczegóły nowych regulacji!
  Kodeks pracy - nowelizacja. Nowe zasady badania trzeźwości zatrudnionych oraz stałe regulacje pracy zdalnej to najważniejsze zmiany w nowelizacji kodeksu pracy, przyjętej na ostatnim posiedzeniu Sejmu. Oto szczegóły rozwiązań!
  6,5 mln emerytur każdego miesiąca
  Przeciętna wysokość emerytury w 2022 roku wynosi 2 767,47 zł i jest wyższa od wypłacanej w analogicznym okresie ubiegłego roku o 9 proc., co jest efektem przede wszystkim waloryzacji, która w 2022 r. wyniosła 107 proc. W ciągu trzech kwartałów 2022 r. ZUS wypłacał przeciętnie każdego miesiąca 7,8 mln świadczeń emerytalno-rentowych, tj. o 17,2 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2021 r. Od stycznia do września br. wydatki na emerytury i renty finansowane z FUS wyniosły 200,2 mld zł, tj. o 9,4 proc. więcej niż przed rokiem.
  Języki i umiejętności, które pomogą Ci w pracy. Czego szukają pracodawcy u kandydatów?
  Praca, która z jednej strony sprawia przyjemność, a z drugiej przynosi duże dochody - to z pewnością marzenie wielu Polaków. Jednak z odpowiednią wiedzą, umiejętnościami i znajomością języków wszystko jest możliwe do zrealizowania. Platforma Preply.com sprawdziła, jakie kompetencje warto nabyć lub udoskonalić, aby zadbać o rozwój swojej kariery
  Ile godzin zajęć dydaktycznych doktorant może prowadzić nieodpłatnie?
  Ile godzin zajęć dydaktycznych doktorant szkoły doktorskiej może prowadzić nieodpłatnie? Odpowiadamy.
  Polacy nie chcą krócej pracować
  Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" zapytał Polaków, czy są za czterodniowym tygodniem pracy. Okazuje się, że wcale nie jesteśmy chętni, by pracować krócej.
  Czy uchodźcy z Ukrainy podejmują pracę w Polsce?
  W województwie opolskim obecnie przebywa około 20 tysięcy uchodźców wojennych z Ukrainy. Znaczna ich część znajduje zatrudnienie. Są wśród nich także kobiety, które podejmują się - z powodzeniem - pracy w takich zawodach jak spawacz.
  Niedziela handlowa – grudzień 2022
  Grudzień 2022 ma 4 niedziele. Czy któraś z nich to niedziela handlowa? Kiedy wypada najbliższa niedziela handlowa?
  Trwa spór pracodawców i pracowników. Powód? Wydajność
  To drobne nieporozumienie, czy już otwarty konflikt? Aż 66 proc. pracodawców uważa, że organizacja jest bardziej innowacyjna, gdy pracownicy są w biurze — wynika z badań VMware. Cały problem w tym, że ich podwładni uważają, że jest zupełnie inaczej. Kto ma rację?
  Wpłata dodatkowa pracodawcy to rodzaj podwyżki
  PPK są dla pracodawcy tańszym sposobem na podniesienie wynagrodzenia pracownika niż tradycyjna podwyżka. Finansowane przez pracodawcę wpłaty do PPK są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i stanowią dla niego koszty uzyskania przychodów.
  Umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie
  Umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie. Będzie dużym udogodnieniem dla rodziców, którzy chcą łączyć wychowywanie dzieci z pracą zawodową, skorzystają na tym także osoby z niepełnosprawnością – przekazała PAP minister rodziny Marlena Maląg.
  Nowa informacja o warunkach zatrudnienia. Co się zmienia?
  Informacja o warunkach zatrudnienia. Nowe regulacje w Kodeksie pracy. Co dokładnie się zmieni? Jak się przygotować?
  Badanie trzeźwości pracowników. Nowe przepisy!
  Badanie trzeźwości pracowników. Nowelizacja Kodeksu pracy zakłada m.in., że kontrolę weryfikującą zawartość alkoholu i innych środków działających jak alkohol będzie można przeprowadzić także w stosunku do osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych i B2B.
  Sejm uchwalił przepisy o pracy zdalnej. Co się zmieni?
  Praca zdalna będzie mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą - przewiduje nowela Kodeksu pracy, którą uchwalił Sejm. Ponadto, pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników.
  Praca zdalna - na czym polegają zmiany?
  Praca zdalna w Kodeksie pracy. Przewidziane w nowelizacji przepisy o pracy zdalnej zastąpią funkcjonującą dotychczas telepracę. Co dokładnie się zmieni? Jak przygotować się do zmian?
  Bardzo dobra sytuacja FUS po 3. kwartałach 2022 r.
  Sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych po trzech kwartałach 2022 roku jest bardzo dobra, co wynika z najnowszego raportu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na ten temat.
  Coraz więcej kandydatów do pracy zwraca na to uwagę
  Firmy stawiające na innowacyjność, czyli szukające rozwiązań, które mają przyczynić się do poprawy efektywności pracy, są dużo lepiej postrzegane przez kandydatów do pracy. Najbardziej cenią ten element osoby startujące na stanowiska kierownicze.
  W Polsce brakuje kierowców ciężarówek: nadzieja w edukacji i pracownikach z Azji
  Na polskim rynku pracy brakuje aż 150 tys. zawodowych kierowców ciężarówek i autobusów. Przyczyną tej luki jest słabe zainteresowanie młodych Polaków pracą w zawodzie kierowcy oraz - spowodowany wojną - brak pracowników z Ukrainy.
  Pogląd, że wielu ludzi chce przyjechać do pracy do Niemiec jest błędny
  Rząd RFN chce uprościć zasady wjazdu i uznawania kwalifikacji zawodowych, aby przyciągnąć do kraju więcej zagranicznych wykwalifikowanych pracowników. Ekspert ds. międzynarodowego rynku pracy Chris Pyak uważa, że "pogląd, iż wielu ludzi chce przyjechać do Niemiec, jest błędny". Odstrasza ich m.in. rasizm.
  Będzie można więcej zarobić. Ważna zmiana przepisów od 1 grudnia
  Od grudnia, przez najbliższe 3 miesiące, będą obowiązywały nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Pracujący będą mogli dorobić 227 zł więcej. Limity te dotyczą tyko wcześniejszych emerytów. Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli kobiety 60, a mężczyźni 65 lat, nie muszą ograniczać się przy dorabianiu żadnymi limitami.
  Minister Szwed: praca zdalna to odpowiedź na oczekiwania pracowników i pracodawców
  Prawne unormowanie pracy zdalnej to bardzo korzystne i oczekiwane rozwiązanie. Przygotowany przez MRiPS projekt powstawał po konsultacjach ze stroną społeczną – mówił w środę w Sejmie wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
  Porażka może być fundamentem przyszłego sukcesu
  Porażka jest nieuniknioną częścią każdej sfery życia i prędzej czy później przytrafi się każdemu. Trudno ją przewidzieć, ale można kontrolować sposób, w jaki na nią reagujemy, aby – zamiast paraliżować, demotywować i zmniejszać prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu w przyszłości – przekuć niepowodzenie w coś pożytecznego i konstruktywnego. Takie podejście jest ważne zwłaszcza w biznesie, gdzie nauka na własnych błędach może pomóc w rozwinięciu firmy albo ulepszeniu produktu czy usługi. – W takich obszarach jak lotnictwo czy medycyna lekcja wyciągnięta z porażki jest z kolei czymś, co może uratować zdrowie lub życie innych ludzi – wskazuje Jarosław Łojewski, założyciel Fundacji Dobra Porażka.