REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieopłacanie składek podczas urlopu bezpłatnego

Barbara Zabieglińska

REKLAMA

Nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne w czasie urlopu bezpłatnego. Pracownik może jednak dobrowolnie przystąpić do kontynuacji ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

W trakcie urlopu bezpłatnego następuje zawieszenie stosunku pracy, tzn. pracownik nie świadczy pracy, a pracodawca nie wypłaca mu wynagrodzenia. Podczas tego urlopu następuje przerwa w ubezpieczeniach społecznych. Pracownik, chcąc zabezpieczyć sobie ciągłość stażu emerytalnego, może dobrowolnie przystąpić do kontynuacji ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. W tym celu zainteresowany powinien w ciągu 30 dni - od dnia ustania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych - złożyć wniosek o objęcie tymi ubezpieczeniami. Wniosek powinien zostać złożony na formularzu ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 1900 XX. Objęcie ubezpieczeniami następuje od dnia wskazanego we wniosku, jednak nie wcześniej niż od dnia, w którym wniosek został złożony.

Autopromocja

Przykład

Barbara K. do 28 lutego 2009 r. z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę była objęta obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi. Po rozwiązaniu umowy o pracę 15 marca 2009 r. złożyła wniosek o objęcie jej dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi od 1 marca 2009 r. Niestety wniosek został rozpatrzony negatywnie, gdyż objęcie ubez-pieczeniem mogło nastąpić dopiero od dnia złożenia wniosku, czyli od 15 marca 2009 r.

Dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe ustają:

 • od dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie z tych ubezpieczeń, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony,
 • od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie należnej składki,
 • od dnia ustania tytułu podlegania tym ubezpieczeniom (np. od dnia podjęcia prowadzenia działalności gospodarczej czy też od dnia podjęcia pracy, np. na podstawie umowy zlecenia).

Osoby objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi (np. pracownicy, zleceniobiorcy, osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą) mogą po ich ustaniu kontynuować te ubezpieczenia na podstawie art. 10 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Nie jest istotna długość okresu, przez jaki osoba ta była objęta obowiązkowymi ubezpieczeniami, może to być np. kilka dni. Warunkiem jest, aby w tym okresie (podczas dobrowolnych ubezpieczeń) nie miała innego tytułu do ubezpieczeń społecznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład

Jan K. w okresie od 1 marca do 31 lipca br. przebywa na urlopie bezpłatnym. W tym okresie przystąpił do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Na okres od 1 maja do 30 czerwca podpisał umowę zlecenia. Oznacza to, że automatycznie dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe za te 2 miesiące ustały, nawet gdyby zainteresowany opłacił za ten okres składki. Obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe będą za ten okres wynikały z tytułu wykonywania przez niego umowy zlecenia. Po wykonaniu tej umowy będzie mógł ponownie - od 1 lipca - przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.


Podstawa wymiaru składek i ich rozliczenie

Podstawę wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak od minimalnego wynagrodzenia. W roku 2009 wynosi ona 1276 zł. Osoba, która kontynuuje ubezpieczenia emerytalne i rentowe za każdy miesiąc trwania tych ubezpieczeń, przekazuje wyłącznie deklarację rozliczeniową - ZUS DRA (bez imiennego raportu miesięcznego) w terminie do 10. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, gdzie wykazuje należne składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Okres opłacania składek z tytułu kontynuowania ubezpieczeń emerytalnego i rentowych jest okresem ubezpieczeniowym w rozumieniu art. 4 ust. 5 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Ubezpieczenie zdrowotne

Osoba przebywająca na urlopie bezpłatnym nie podlega także ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jednak przez 30 dni od rozpoczęcia tego urlopu zachowuje prawo do darmowych świadczeń medycznych, później ochrona ubezpieczeniowa z mocy ustawy wygasa. Po tym okresie osoba ta może zostać zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny osoby ubezpieczonej, np. przez współmałżonka, który podlega temu ubezpieczeniu jako pracownik czy zleceniobiorca. Nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami dla obydwu stron. Urlopowany korzysta ze składki zdrowotnej współmałżonka. Jeżeli jest bezrobotny, a jego partner nigdzie nie pracuje, pozostaje dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. W tym celu należy podpisać stosowną umowę z oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia.

Podstawa wymiaru składki i ich rozliczenie

Podstawę wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne stanowi zadeklarowana kwota, jednak nie może być ona niższa od przeciętnego wynagrodzenia. Po podpisaniu umowy należy złożyć w jednostce terytorialnej ZUS (właściwej ze względu na adres zamieszkania) formularz ZUS ZZA, z kodem tytułu ubezpieczenia 24 10 xx. Za każdy miesiąc dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego zainteresowany przekazuje dwie deklaracje rozliczeniowe, gdzie w polach XI 01 podaje stosowne kody tytułów ubezpieczeń (19 00 xx oraz 24 10 xx).

Dla poszczególnych deklaracji rozliczeniowych stosuje odpowiednio numerację (pierwsze dwa znaki pola XI 01):

 • dla pierwszej z nich z zakresu 01-39,
 • dla drugiej z zakresu 40-49.

W pierwszej deklaracji wykazuje podstawę wymiaru oraz składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a w drugiej - podstawę wymiaru i składkę zdrowotną. Wpłat dokonuje odrębnie dla każdej deklaracji. Obydwa formularze przekazuje do 15. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. W tym samym terminie wpłaca należne kwoty składek. W obydwu deklaracjach rozliczeniowych ZUS DRA, w bloku I w polu 01 - termin przesyłania deklaracji wpisuje cyfrę 4. Po zakończeniu urlopu bezpłatnego zainteresowany powinien wyrejestrować się z ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i zdrowotnego.

Podstawa prawna:

 • art. 4 ust. 5 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.),
 • art. 10 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA