reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Edukacja w cenie - ile kosztują studia podyplomowe

Edukacja w cenie - ile kosztują studia podyplomowe

Na podyplomową edukację z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi trzeba wydać od 3 tys. do 8 tys. zł. Wysokość czesnego zależy od renomy uczelni i województwa, w którym szkoła się znajduje.

Kierunki związane z zarządzaniem ludźmi w firmie należą do najbardziej poszukiwanych, a przez to i najdroższych. W ostatnich latach powstało wiele nowych, bardzo specjalistycznych studiów. Mówi się nawet o pewnej modzie na studiowanie psychologii zarządzania personelem, coachingu w biznesie czy zarządzania kompetencjami. I te kierunki, nadal rzadkie, a coraz bardziej poszukiwane, są najdroższe.

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się coaching. Nic więc dziwnego, że coraz więcej uczelni, które dysponują odpowiednią kadrą, otwiera takie studia. Wyższa Szkoła Europejska im. Księdza Józefa Tischnera w Krakowie (WSE) już od dwóch lat prowadzi roczne studia podyplomowe - Coaching w biznesie (czesne: 6 tys. zł). W październiku 2008 roku Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie uruchomiła Coaching menedżerski oraz Coaching profesjonalny, metody i praktyka. Roczne studia na obu kierunkach kosztują 12,2 tys. zł. Od bieżącego roku akademickiego na WSE można podyplomowo skończyć również studia Trener biznesu i organizator szkoleń. Roczne czesne wynosi 5,6 tys. zł.

Nowy zawód nowe możliwości

Równie popularne są bardziej tradycyjne programy, jak Zarządzanie zasobami ludzkimi, Zarządzanie personelem czy Zarządzanie kadrami. Skończenie takiego kursu jest nie tylko doskonałą szansą na doskonalenie wiedzy i umiejętności, ale również na przekwalifikowanie i zdobycie nowego zawodu.

Na dzisiejszym rynku, który szybko się zmienia, specjalizuje i stawia menedżerom personalnym nowe, trudne do przewidzenia jeszcze kilka lat wstecz zadania, trudno nawet sobie wyobrazić, żeby haerowcy przestali się szkolić i rozwijać, kończąc kursy i studia podyplomowe. Edukacja to inwestycja, ale bardzo zwiększa szanse pracownika na rynku.

Płacić, ale za co?

O tym, że wybór studiów nie jest prostym zadaniem, nikogo nie trzeba przekonywać. Nowe kierunki powstają jak grzyby po deszczu i nietrudno się w tej ofercie pogubić. Tym bardziej że na pierwszy rzut oka te same studia na jednej uczelni kosztują 3 tys. zł, a na innej nawet 6 czy 7 tys. zł.

Na tak ogromne różnice w wysokości czesnego składa się kilka czynników. Studia na uczelniach państwowych są droższe niż na prywatnych. Ale przede wszystkim różnice cen są widoczne w różnych częściach kraju. Najdrożej za semestr na uczelniach publicznych trzeba zapłacić w województwach mazowieckim, pomorskim i łódzkim, najtaniej w świętokrzyskim i podkarpackim. Na podyplomową edukację w szkołach niepublicznych najwięcej trzeba będzie wydać w województwach mazowieckim, dolnośląskim i małopolskim, a najmniej w opolskim i warmińsko-mazurskim (badania portalu Edu.pracuj.pl).

- Studia podyplomowe są kierowane przede wszystkim do osób, które już pracują. Ponieważ poziom zarobków jest różny w różnych regionach, również ceny studiów są dostosowane do możliwości finansowych kandydatów z danego regionu - komentuje Marcin Pietras z Grupy Pracuj, do której należy portal Edu.pracuj.pl.

Jeden z tańszych programów oferuje Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach. Roczne studia z Zarządzania zasobami ludzkimi (240 godzin) kosztują tutaj 2050 zł plus 200 zł wpisowego. Już prawie dwa razy drożej jest we Wrocławiu. Zarządzanie zasobami ludzkimi z elementami psychologii zarządzania w Wyższej Szkole Zarządzania „Edukacja” kosztuje 3,9 tys. zł (220 godzin). 4 tys. zł za Zarządzanie zasobami ludzkimi (220 godzin) trzeba zapłacić na Uniwersytecie Łódzkim. Tradycyjnie droższy jest Kraków. Za ten sam kierunek w Wyższej Szkole Europejskiej im. Ks. Józefa Tischnera płacimy 4,5 tys. zł plus 300 zł opłaty rekrutacyjnej (180 godzin).

Dużo drożej jest na uczelniach publicznych w stolicy. Za dwa semestry (260 godzin) Psychologii zarządzania personelem na Uniwersytecie Warszawskim zapłacimy 7,9 tys. zł. Niewiele tańsza jest Szkoła Główna Handlowa - czesne na kierunku Zarządzanie zasobami pracy (192 godziny) wynosi 7,4 tys. zł; a na Zarządzaniu zasobami ludzkimi w organizacji (170 godzin) - 5,7 tys. zł. 6,4 tys. zł trzeba będzie zapłacić też na niepublicznej Akademii Leona Koźmińskiego za studiowanie Zarządzania ludźmi w firmie. Dużo mniejsze czesne płacą studenci Wyższej Szkoły Zarządzania Personelem w Warszawie. Roczna edukacja podyplomowa na kierunkach: Zarządzanie działem kadr, Zarządzanie personelem, Doradztwo zawodowe, Doradztwo personalne i Zarządzanie kompetencjami kosztuje 4,4 tys. zł. Droższe są studia na kierunku Strategiczne zarządzanie zasobami ludzkimi, które w WSZP kosztuje 5,2 tys. zł.

Słuchacze Wyższej Szkoły Zarządzania Polish Open University za kierunek Zarządzanie zasobami ludzkimi w nowoczesnych organizacjach płacą 2,92 tys. zł, a za studia podyplomowe dla kadry kierowniczej Zarządzanie personelem - 6 tys. zł. Szkoła oferuje jednak dość niespotykaną organizację wykładów i ćwiczeń. Studentów obowiązuje 96 godzin zajęć plus 120 godzin pracy własnej (z możliwością skorzystania z konsultacji z wykładowcami).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama