| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Pracownik krwiodawca

Pracownik krwiodawca

O tym, kto jest krwiodawcą i których pracowników pracodawca zobowiązany jest zwolnić, rozstrzygają przepisy ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (DzU z 1997 r. nr 106, poz. 681 ze zm.).

Na podstawie powyżej wskazanych przepisów wyróżniamy 3 grupy dawców krwi:

  • honorowego dawcę krwi - jest to osoba, która bezpłatnie oddała krew i została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby zdrowia,
  • zasłużonego honorowego dawcę krwi - tytuł ten przysługuje kobiecie, która oddała co najmniej 5 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników, oraz mężczyźnie, który oddał co najmniej 6 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników,
  • honorowego dawcę krwi - zasłużonego dla zdrowia narodu - tytuł ten przysługuje zasłużonemu honorowemu dawcy krwi, który oddał co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników.

Jeżeli któryś z pracowników spełnia kryteria wymienione powyżej, należy go zwolnić od pracy w dniu, w którym oddaje krew, oraz na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach (art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o publicznej służbie krwi).

W związku z powyższym należy pamiętać, że zasłużonemu honorowemu dawcy krwi i honorowemu dawcy krwi przysługuje zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Ponadto takiemu pracownikowi przysługuje zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy.

Jeżeli chodzi o pracowników będących krwiodawcami, to pracodawcy powinni również zwrócić uwagę na przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU z 1996 r. nr 60, poz. 281). Pracodawca jest zobowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi, jak również na czas niezbędny do przeprowadzenia zaleconych przez stację krwiodawstwa okresowych badań lekarskich, jeżeli nie mogą one być wykonane w czasie wolnym od pracy (§ 12 rozporządzenia).

Ponadto jeżeli pracownik zostanie zwolniony przez pracodawcę w celu oddania krwi bądź przeprowadzenia określonych przez stację krwiodawstwa okresowych badań, wówczas zachowuje prawo do wynagrodzenia (§ 16 rozporządzenia).

Pracownik w celu usprawiedliwienia nieobecności w pracy w dniu oddania krwi powinien przedstawić pracodawcy zaświadczenie wystawione przez stację krwiodawstwa. Na tej podstawie pracodawca powinien usprawiedliwić nieobecność w pracy pracownika krwiodawcy oraz wypłacić za czas tej nieobecności wynagrodzenie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przywara

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »