reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Tytuły ubezpieczeń > Jakim ubezpieczeniom podlega osoba pobierająca zasiłek macierzyński?

Jakim ubezpieczeniom podlega osoba pobierająca zasiłek macierzyński?

Zgodnie z przepisami prawo do zasiłku macierzyńskiego nabywają osoby, które są objęte ubezpieczeniem chorobowym. Jednocześnie, osoby te podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu oraz zdrowotnemu, a niektóre z nich również są objęte ubezpieczeniem wypadkowym.

Ważne!

Jeżeli pobierasz zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego podlegasz obowiązkowo z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Od 1 września 2009 r. nie ma znaczenia ustalone prawo do emerytury lub renty. Schemat podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu pobierania zasiłku i finansowanie składek również nie zmienią się, gdy  będziesz jednocześnie:

  • wykonywać pracę nakładczą,
  • wykonywać pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia,
  • prowadzić pozarolniczą działalność,
  • wykonywać odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności.

Natomiast pracownicy, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych oraz funkcjonariusze Służby Celnej, spełniający jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego (lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego) będą podlegali równocześnie z obu tych tytułów.

Jeżeli wykonujesz pracę na podstawie dwóch umów o pracę, a następnie pobierasz dwa zasiłki macierzyńskie,  to podlegasz obowiązkowo z tytułu pobierania obu tych zasiłków.

W przypadku, kiedy jesteś osobą prowadzącą pozarolnicza działalność i nabyłaś prawa do zasiłku macierzyńskiego, a kontynuujesz prowadzenie tej działalności, to obowiązkowo podlegasz ubezpieczeniom z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Zobacz: Jakim ubezpieczeniom podlega osoba przebywająca na urlopie wychowawczym?

Pobierając zasiłek macierzyński nie podlegasz ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu.

Od kwoty zasiłku macierzyńskiego nie odprowadzana jest również składka na ubezpieczenie zdrowotne. Jednak za cały okres pobierania zasiłku masz prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego.

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób pobierających zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego obliczają płatnicy, a finansuje w całości budżet państwa za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz serwis: Tytuły ubezpieczeń

W czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego Twój płatnik składek (a więc np. pracodawca w stosunku do pracowników, zleceniodawca w stosunku do zleceniobiorcy, osoba prowadząca działalność za siebie) jest zobowiązany do przekazywania do ZUS odpowiednich dokumentów (raporty miesięczne). W nich wykazuje podstawę wymiaru składek w wysokości kwoty zasiłku i należne od niej składki na ubezpieczenia. Za każdy miesiąc płatnik składek jest również zobowiązany do wystawienia Tobie informacji o podstawie wymiaru i przekazanych składkach na ubezpieczenia oraz wypłaconych świadczeniach.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity Dz. U. z 2007r. nr 11 poz. 74, z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama