Kategorie

Wynagrodzenie za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Maria Pudzianowska
Zwalniając pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, pracodawca musi liczyć się z tym, że może mieć problem z wyliczeniem jego wynagrodzenia.

Przepisy prawa pracy nie precyzują, jak za okres zwolnienia od pracy wynagradzać pracowników. W przypadku podwładnego wynagradzanego stałą stawką miesięczną nie będzie problemu - otrzyma on swoje stałe wynagrodzenie. Problem pojawia się gdy w skład wynagrodzenia wchodzą jeszcze inne - zmienne składniki. W doktrynie można spotkać się z 3 stanowiskami dotyczącymi wynagrodzenia za czas przestoju przy zmiennych składnikach pensji. Mówią one o wynagrodzeniu przestojowym, urlopowym i wynagrodzeniu jak ekwiwalent za urlop.

WAŻNE!

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy nie jest tożsame z wykorzystaniem przez niego urlopu wypoczynkowego. Jeżeli więc pracodawca pozwoli pracownikowi pod koniec umowy nie pracować, a podwładny nie wykorzystał przysługującego mu urlopu, mimo że nie wykonywał pracy, wciąż będzie mu się należał ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy (art. 171 § 1 k.p.).

Wynagrodzenie jak za przestój

W jednym z wyroków Sąd Najwyższy orzekł, że pracownikowi zwolnionemu w okresie wypowiedzenia z obowiązku świadczenia pracy należy się wynagrodzenie w wysokości określonej w art. 81 § 1 k.p., czyli jak za przestój. Pracownik odsunięty od pracy napotyka bowiem przeszkody w jej wykonywaniu z przyczyn dotyczących pracodawcy, który podejmuje decyzję o takim zwolnieniu (wyrok SN 16 czerwca 2005 r., I PK 260/04). W związku z tym w razie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie określone stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60% wynagrodzenia (jednak nie mniej niż płaca minimalna).

Wynagrodzenie jak za urlop

Według innej interpretacji pracownikowi zwolnionemu z wykonywania pracy przysługuje wynagrodzenie jak za urlop wypoczynkowy. Przy czym składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadł okres niewykonywania pracy.

Przykład

Pracownik 30 stycznia 2009 r. otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę. Okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie. W okresie wypowiedzenia został on również zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Wynagradzany jest stawką godzinową w wysokości 16 zł. Oprócz tego otrzymuje 15% premię, wynagrodzenie za nadgodziny (w styczniu wystąpiły 4, za które przysługuje 50% dodatek, w związku z tym z tego tytułu pracownik otrzymał 96 zł) oraz dodatek za znajomość języków obcych w stałej wysokości 180 zł.

W okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy pracownik powinien przepracować 80 godzin.

Ustalając wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy, należy ze zmiennych składników wynagrodzenia ustalić podstawę wymiaru, czyli wynagrodzenie faktycznie uzyskane przez pracownika w styczniu, w okresie wykonywania pracy (będzie to 16 zł x 80 godz., które de facto przepracuje = 1280 zł oraz 15% x 1280 zł = 192 zł z tytułu premii oraz 96 zł z tytułu nadgodzin, czyli 1568 zł).

Następnie podstawę wymiaru należy podzielić przez liczbę przepracowanych godzin:

1568 : 84 (80 godz. „normalnych” oraz 4 nadliczbowe) = 18,66 zł.

Następnie tak uzyskaną stawkę za godzinę zwolnienia należy pomnożyć przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracowałby w czasie zwolnienia:

18,66 zł x 80 = 1492,80 zł.

A zatem za luty pracownik powinien otrzymać:

1492,80 zł wynagrodzenia za pracę,

180 zł dodatku za znajomość języków (jako stały składnik wynagrodzenia, niepodlegający przeliczeniom),

razem: 1672,80 zł.


Jak ekwiwalent za urlop

Z kolei część specjalistów prawa pracy uważa, że za czas zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy przysługuje wynagrodzenie obliczane na zasadach przyjętych do ustalania ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. W związku z tym składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości trzeba przyjąć w wynagrodzeniu za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do tego wynagrodzenia. Natomiast inne składniki wynagrodzenia, przysługujące pracownikowi za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc i uzyskane w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do tego wynagrodzenia, należy uwzględnić w przeciętnej wysokości z okresu 3 miesięcy. Składniki wynagrodzenia przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacane w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do wynagrodzenia za czas zwolnienia ze świadczenia pracy, uwzględnia się w średniej wysokości z tego okresu.

Przykład

Pracownikowi 31 grudnia 2008 r. wypowiedziano umowę o pracę. Pracownik ten ma 1-miesięczny okres wypowiedzenia, który upłynie 31 stycznia 2009 r. W okresie wypowiedzenia zwolniono go z obowiązku świadczenia pracy. Pensja pracownika składa się ze stałej płacy zasadniczej w kwocie 1800 zł oraz wynagrodzenia akordowego. Pracownik otrzymał następujące wynagrodzenie za pracę na akord:

- w październiku 2008 r. - 1428,50 zł,

- w listopadzie 2008 r. - 1312,38 zł,

- w grudniu 2008 r. - 1201,20 zł.

Aby obliczyć podstawę wynagrodzenia, musimy wziąć pod uwagę pensję zasadniczą pracownika oraz średnią kwotę z przepracowanych w ostatnich 3 miesiącach akordów:

1428,50 zł + 1312,38 zł + 1201,20 zł = 3942,08 zł,

3942,08 zł : 3 miesiące = 1314,03 zł.

Następnie sumujemy wynagrodzenie ze stałych i zmiennych składników:

1800 zł + 1314,03 zł = 3114,03 zł.

Następnie podstawę dzielimy przez obowiązujący w 2009 r. współczynnik do ustalenia ekwiwalentu:

3114,03 zł : 21,08 = 147,72 zł.

Tak otrzymaną stawkę dzienną:

- dzielimy przez 8 godzin:

147,72 zł : 8 godz. = 18,46 zł/godz.,

- i mnożymy przez liczbę godzin, w których pracownik został zwolniony ze świadczenia pracy, ale pozostawał w zatrudnieniu:

18,46 zł/godz. x 168 godz. = 3101,28 zł.

Kwota 3101,28 zł to wynagrodzenie za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w styczniu 2009 r.

Podstawa prawna:

• art. 81 § 1, art. 171 § 1 Kodeksu pracy,

• § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.),

• § 6-18 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.),

• wyrok SN z 16 czerwca 2005 r., I PK 260/04, OSNP 2006/9-10/145.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Home office albo rezygnacja z pracy - pracownicy stawiają warunek

  Home office w pełnym wymiarze albo rezygnacja z pracy - taki warunek stawiają brytyjscy pracownicy. Nie chcą wracać do pracy stacjonarnej, gdy komunikacja wciąż odbywa się za pomocą komunikatorów i wideokonferencji.

  Pracodawca jako źródło informacji o PPK

  PPK - skąd pracownicy czerpią informacje o Pracowniczych Planach Kapitałowych? To pracodawca jest zwykle pierwszym źródłem informacji.

  Jakie są nowoczesne formy zatrudnienia w 2021 r.?

  Nowoczesne formy zatrudnienia w 2021 r. sprowadzają się do pracy czasowej. Należą do nich praca tymczasowa, B2B, outsourcing i projekty interimowe. Jakie są ich zalety?

  Kontrola BHP za pomocą drona

  Kontrola BHP będzie odbywała się za pomocą drona. Dnia 22 września odbył się pierwszy test drona kontrolującego bezpieczeństwo na budowie.

  Niedziela handlowa - październik 2021

  Niedziela handlowa - październik 2021 ma aż 5 niedziel. Czy 3 października, 10 października, 17 października, 24 października, 31 października to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  Lata pracy a urlop

  Lata pracy a urlop - staż pracy ma znaczenie. Ile dni urlopu przysługuje w pierwszej pracy, a jaki jest wymiar urlopu po pierwszym roku pracy i w późniejszych latach? Sprawdź.

  Czy kwarantanna przerywa urlop?

  Czy kwarantanna przerywa urlop wypoczynkowy? Co na to Kodeks pracy? Czy można pracować na kwarantannie?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę po ustaniu zatrudnienia

  Wypłata wynagrodzenia za pracę po ustaniu zatrudnienia to obwiązek pracodawcy. Kiedy wypłaca się ekwiwalent za urlop, odprawę i odszkodowanie? Co w przypadku śmierci pracownika lub pracodawcy?

  Dofinansowanie pensji z tarczy - zmiany w rozliczaniu

  Dofinansowanie pensji pracowników z tarczy antykryzysowej trzeba rozliczyć. Co się zmieni? Pracodawca zwróci środki pobrane na jednego pracownika, a nie wszystkie dopłaty.

  Potrącenie zaległości ZUS z emerytury od 2022 r.

  Potrącenie zaległości składkowych z emerytury i renty będzie możliwe od 2022 r. ZUS odliczy składkę zdrowotną, podatek i należności składkowe nieopłacone w terminie. Do jakiej wysokości? Co z zasiłkami?

  Niemcy: niezaszczepieni bez rekompensaty za czas kwarantanny

  Niezaszczepieni nie otrzymają rekompensaty za czas kwarantanny. Nowe przepisy w Niemczech zaczną obowiązywać od 1 listopada 2021 r.

  Praca zdalna a work-life balance

  Praca zdalna a work-life balance - za dużo work i za mało life? Z badania "Candidate Pulse" wynika, ze praca zdalna zachwiała balansem między życiem prywatnym i zawodowym. Pracownicy odczuwają również więcej presji ze strony pracodawców.

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid [VIDEO]

  Pracodawca sprawdzi certyfikat covid? Najpewniej tak, ale na zasadzie dobrowolności. Co to oznacza? Na to i inne pytania odpowiada Stanisław Szwed, wiceminister pracy, polityki społecznej i rodziny.

  Obniżenie wieku emerytalnego jako fatalna decyzja [VIDEO]

  Obniżenie wieku emerytalnego było fatalną decyzją. Ekonomiści negatywnie oceniają niższy i zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn wiek emerytalny w Polsce.

  Co pandemia uświadomiła menadżerom? [VIDEO]

  Pandemia a zarządzanie - co kryzys wywołany pandemią uświadomił menadżerom? Okazało się, że kapitał ludzki jest niezwykle ważny. Duże znaczenie ma także zdolność do szybkich zmian.

  Kodeks pracy art. 30

  Kodeks pracy w art. 30 wylicza sposoby rozwiązania umowy o pracę: porozumienie stron, wypowiedzenie, dyscyplinarka i upływ czasu.

  Kontroferta dla pracownika - co to jest?

  Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

  Jesienna rekrutacja w logistyce - jak zachęcić do pracy w firmie?

  Startuje jesienna rekrutacja w logistyce. Jakich pracowników brakuje? Jak zachęcić do pracy w danej firmie? Co przyciąga pracowników?

  Kontrole PIP na małych budowach 2021 - wyniki

  Kontrole PIP na małych budowach zostały wzmożone w 2021 r. Z danych statystycznych wynika, że to właśnie na małych budowach jest najwięcej wypadków przy pracy. Jakie są wyniki kontroli PIP?

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców przez cały rok

  Praca sezonowa - prawa cudzoziemców nie są sezonowe. Przypomina o tym PIP w kampanii "Prawa przez cały rok". Jak zatrudnić cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową? Czym jest umowa o pomocy przy zbiorach?

  Europejskie Porozumienie dotyczące aktywnego starzenia się

  Europejskie Porozumienie podpisane w 2017 r. dotyczy aktywnego starzenia się i podejścia międzypokoleniowego w pracy. Realizując je, w Polsce powstało "Porozumienie strony pracowników oraz strony pracodawców RDS na rzecz aktywnego starzenia". Wypracowano w nim szereg rozwiązań na rzecz aktywnego starzenia się.

  Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2021?

  Kiedy jest zmiana czasu na zimowy w 2021 r.? Czy ostatni raz przestawiamy zegarki jesienią? Jak zmiana czasu wpływa na czas pracy w nocy?

  Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

  Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

  Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na 4 falę covid?

  4 fala covid przewidywana jest na jesień 2021 r. Statystyki wskazują na tendencję wzrostową zakażeń. Jak niemieccy pracodawcy przygotowują się na ten trudny czas?

  Weryfikacja szczepień pracowników - projekt

  Weryfikacja szczepień pracowników - trwają prace nad projektem nowych przepisów. Czy pracodawcy będą mogli sprawdzić fakt zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez pracowników?