| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Brak zgody pracodawcy na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

Brak zgody pracodawcy na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

Mój pracownik wystąpił z propozycją rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. Swoją ofertę złożył na piśmie, proponując termin, w którym miałby ustać stosunek pracy. Nie wyraziłem zgody na rozwiązanie umowy w terminie zaproponowanym przez pracownika. Czy powinienem zrobić jakąś adnotację na piśmie pracownika lub sporządzić osobne pismo, że nie wyraziłem zgody? Czy w takim razie zaczyna biec pracownikowi okres wypowiedzenia?

Strony stosunku pracy mogą rozwiązać umowę o pracę na mocy porozumienia stron (art. 30 § 1 pkt 1 k.p). Jest to najmniej sformalizowany sposób rozwiązania umowy o pracę. I oznacza to, że zawarcie takiego porozumienia zostało pozostawione prawie całkowicie woli stron stosunku pracy. Jedynym warunkiem jest, aby strony wyraziły zgodę na rozwiązanie umowy w tym trybie. W tym przypadku, jeśli pracodawca nie wyraził takiej zgody, to do zawarcia porozumienia nie doszło.

Jeśli chodzi o adnotacje na piśmie pracownika, to są one nieobowiązkowe, ale mogą okazać się pożyteczne. Kodeks pracy stawia wymogi dotyczące zachowania formy pisemnej jedynie w przypadku rozwiązania umowy za wypowiedzeniem albo bez wypowiedzenia, czyli w drodze jednostronnej czynności pracodawcy lub pracownika. Jeśli chodzi o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, to jest ono możliwe nawet w formie ustnej. Na mocy art. 60 k.c. (w związku z art. 300 k.p.) wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny. W związku z tym należy przyjąć, że do zawarcia porozumienia o rozwiązaniu stosunku pracy, jak również do odrzucenia takiej propozycji wystarczy ustne oświadczenie drugiej strony. Zachowanie w tym przypadku formy pisemnej ma znaczenie jedynie ze względów dowodowych, ponieważ prosto będzie udowodnić fakt braku porozumienia stron, jeśli jego prawdziwość potwierdza pismo. W związku z powyższym oczywiście pracodawca nie musi adnotować na piśmie pracownika swojego braku zgody, ale warto jednak to zrobić dla własnego bezpieczeństwa. Może to mieć znaczenie w sytuacji, gdyby pracownik chciał przed sądem dowodzić, że pracodawca zawarł z nim takie porozumienie, a chce go zwolnić za wypowiedzeniem. Wtedy adnotacja na piśmie z informacją o braku zgody na porozumienie stron może ułatwić dowodzenie prawdy przed sądem.

W przypadku gdy pracodawca nie wyraził zgody na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, nie oznacza to, że automatycznie zaczyna pracownikowi biec okres wypowiedzenia. Stało by się tak, gdyby pracownik w propozycji porozumienia zastrzegł, że w przypadku odmowy pracodawcy, to pismo jest wypowiedzeniem umowy o pracę. W sytuacji braku takiego zastrzeżenia pracownik nadal jest zatrudniony, a okres wypowiedzenia nie biegnie.

Podstawa prawna

  • art. 30 § 1 pkt 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »