REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Obowiązki pracownika, Uprawnienia pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wprowadzenie przerwy obiadowej przez pracodawcę

Wypowiedzenie umowy o pracę podczas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego

Zasady podnoszenia kwalifikacji urzędników

Pragmatyki służbowe, np. ustawy: o służbie cywilnej, o pracownikach samorządowych, o pracownikach urzędów państwowych, określają zasady pobierania nauki przez osoby zatrudnione. Jednak w sprawach nieujętych w tych przepisach odsyłają one do stosowania kodeksu pracy.

Prawo do wynagrodzenia za doraźne zastępstwa nauczyciela

Jestem nauczycielem. W naszej szkole często przydzielane są niepłatne zastępstwa za nauczyciela, który jest na wycieczce lub zwolnieniu. Zdarza się, że takich zastępstw mam nawet od 7 do 8 w tygodniu. Czy te tzw. koleżeńskie zastępstwo przydzielane przez dyrektora powinno być płatne i czy dyrektor może wytłumaczyć się 40-godzinnym tygodniem pracy?

REKLAMA

Badania profilaktyczne - pracownik powinien stosować się do wskazań lekarskich

Pracodawca ma obowiązek skierować kandydata do pracy na badania wstępne. Dopuszczenie do pracy nowego pracownika bez przeprowadzenia obowiązkowych badań może kosztować pracodawcę nawet 30 tys. zł kary. Z kolei pracownik powinien stosować się do wskazań lekarskich - w przeciwnym razie może stracić pracę.

Czy wszyscy emeryci muszą rezygnować z pracy?

Obowiązujące od 1 stycznia 2011 r. przepisy nakazują emerytom, którzy nabywają prawo do emerytury, rozwiązanie stosunku pracy z obecnym pracodawcą przed uzyskaniem świadczenia. W przeciwnym razie ZUS zawiesi emeryturę. Są jednak sytuacje, gdy świadczenie nie zostanie zawieszone.

Czy zatrudnienie telepracownika jest korzystne dla pracodawcy?

Telepraca to praca wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Pracownik wykonujący taką pracę i przekazujący jej wyniki pracodawcy jest telepracownikiem.

Czy tzw. "godziny karciane" podwyższają pensum nauczyciela?

W tym roku szkolnym na polecenie dyrektora nauczyciele naszej szkoły realizują z uczniami dodatkowo 2 godziny. W naszej ocenie godziny te zwiększają nasze pensum. Czy z tego tytułu nie należy nam się dodatkowe wynagrodzenie?

REKLAMA

Jak utworzyć fundusz szkoleniowy dla pracowników

Aby ułatwić pracodawcom podnoszenie kwalifikacji zawodowych swoich pracowników, ustawodawca wprowadził w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy możliwość tworzenia przez pracodawców zakładowego funduszu szkoleniowego.

Jak wprowadzić pracę zmianową

Praca zmianowa jest jedną z bardziej efektywnych form organizacji czasu pracy, która może być wykorzystywana praktycznie w każdym zakładzie pracy w połączeniu z różnymi systemami czasu pracy oraz z pracą w niedziele i święta.

Dokumenty kadrowe - czy powinny posiadać komparycję?

Czy należy zamieszczać komparycję w dokumentach kadrowych, np. w umowie o pracę, w świadectwie pracy, w wypowiedzeniu umowy o pracę, w umowie zlecenia lub w umowie o dzieło? Dotychczas nie we wszystkich wymienionych dokumentach to robiłam, ale dowiedziałam się, że moje postępowanie było nieprawidłowe.

Zwrot nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczenia chorobowego

Obowiązek zwrotu do ZUS nienależnie pobranego świadczenia obciąża osobę, która pobrała to świadczenie. ZUS może odstąpić od żądania zwrotu tego świadczenia w całości lub w części, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności. Może to być np. wyjątkowo trudna sytuacja rodzinna lub bytowa.

Co grozi pracownikowi za naruszenie zakazu konkurencji

Obowiązek powstrzymania się od prowadzenia działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy wynika z obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy, albo z przepisów dotyczących umowy o zakazie konkurencji. Zastosowanie znajdą tu również przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Zmiana miejsca pracy pracownika w wieku przedemerytalnym

Zatrudniamy pracownika podlegającego ochronie przedemerytalnej. Nasza firma zmienia siedzibę. Pracownik podlegający ochronie przed zwolnieniem nie zgodził się na zmianę miejsca pracy w drodze porozumienia stron. Wykonywanie pracy przez pracownika w dotychczasowym miejscu jest niemożliwe. Jak w takiej sytuacji możemy zmienić jego miejsce pracy?

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Podstawową korzyścią płynącą z zawarcia porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę jest to, że strony mogą go podpisać w każdym czasie, nawet podczas urlopu czy choroby pracownika. Takie rozwiązanie stosunku pracy jest możliwe także w przypadku pracowników szczególnie chronionych, np. kobiet w ciąży.

Odmowa wypłaty odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Pracownik ma prawo do 36 dni urlopu wypoczynkowego – 26 dni za 2011 r. i 10 dni za 2010 r. Kilkakrotnie zwracał się do pracodawcy o jego udzielenie, jednak za każdym razem nie otrzymywał zgody na jego rozpoczęcie. W tej sytuacji postanowił rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków pracowniczych. Pracodawca nie chce jednak wypłacić pracownikowi należnego mu z tego powodu odszkodowania. Czy ma do tego prawo?

Do zmiany wynagrodzenia pracownika niezbędne jest porozumienie zmieniające lub wypowiedzenie zmieniające

Pracodawca nie może samodzielnie zmieniać wynagrodzeń pracowników. Wprowadzenie zmian musi być poprzedzone zawarciem porozumienia zmieniającego warunki płacowe lub wręczeniem pracownikom wypowiedzeń zmieniających. W obu przypadkach nowa wysokość płacy wymaga zgody pracownika, także gdy proponuje mu się podwyżkę. Wręczenie wypowiedzenia może skutkować rozwiązaniem stosunku pracy, jeśli pracownik nie przystanie na nowe warunki płacowe.

Kolejna umowa o pracę na czas określony - czy pracownik samorządowy powinien składać ślubowanie?

Zatrudniamy pracownika na stanowisku urzędniczym na podstawie umowy na czas określony. Po zakończeniu tej umowy chcemy podpisać z nim nową umowę o pracę na czas nieokreślony. Czy pracownik ten powinien ponownie złożyć ślubowanie?

Powierzenie pracownikowi innej pracy bez wypowiedzenia zmieniającego

Pracodawca ma prawo powierzyć podwładnemu na czas nieprzekraczający 3 miesięcy wykonywanie innej pracy niż uzgodniona w umowie o pracę. Musi jednak wykazać po swojej stronie istnienie uzasadnionych bądź szczególnych potrzeb.

Zwolnienie dyscyplinarne pracownika za skasowanie danych z komputera

Refundacja kosztów wyposażenia stanowiska pracy - nowe rozporządzenie

Do uzyskania zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na wyposażenie stanowiska pracownika niepełnosprawnego jest potrzebna opinia Państwowej Inspekcji Pracy o spełnieniu wymaganych norm. Od tego roku starosta, który decyduje o refundacji, może się zwracać do inspekcji o to, aby oceniła stan bhp takiego stanowiska. Zasady zwrotu wydatków zawiera nowe rozporządzenie, które weszło w życie 22 marca br., ale jego przepisy obowiązują z mocą wsteczną od 1 stycznia 2011 r.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia w razie nieusprawiedliwionej nieobecności pracownika

Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia, w tzw. trybie dyscyplinarnym, w razie niestawienia się pracownika do pracy, a następnie nieusprawiedliwienia takiej nieobecności. Pracodawca może się też domagać naprawienia powstałych z tego powodu szkód.

Różne pory pracy a ustawa antykryzysowa

W myśl ustawy antykryzysowej chcemy zastosować wydłużony okres rozliczeniowy do 6 miesięcy oraz indywidualny rozkład czasu pracy. Wiem, że grafik powinien być sporządzony przynajmniej na 2 miesiące wcześniej. Niemniej jednak w firmie zachodzą różne sytuacje i czasami powstaje konieczność pracy np. od 10.00 do 18.00, a następnego dnia od 7.00 do 15.00. Czy mogę zawiadomić pracownika o zmienionych godzinach pracy dzień wcześniej i co zrobić, gdy pracownik nie wyrazi na to zgody?

Czy można zorganizować szkolenie bhp poza godzinami pracy?

Co do zasady szkolenia z zakresu bhp powinny się odbywać w czasie pracy. Jeśli jednak pracownicy nie mogą odbyć szkolenia bhp w czasie pracy, można to szkolenie na określonych warunkach przeprowadzić w dniu wolnym lub po pracy.

Sejm zmieni uprawnienia kontrolne inspektorów PIP

W Sejm trwają prace nad nowelizacją ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). Procedury kontrolne zostaną uproszczone, możliwe także będzie odstąpienie od stosowania środków prawnych w przypadku, gdy inspektor pracy wykryje jedynie drobne nieprawidłowości.

Opis stanowiska pracy

Opis stanowiska pracy stanowi zarys podstawowych zadań wykonywanych na danym stanowisku, formalnych wymagań stawianych kandydatowi, a także zakresu odpowiedzialności samego pracownika.

Urlop na żądanie

Pracownica ma 7 dni zaległego urlopu. Wypisała wniosek o urlop na żądanie za nowy rok – na 1 dzień. Czy urlop na żądanie pomniejsza zaległy urlop o 1 dzień, czy będzie to nowy urlop z roku bieżącego?

Szkolenia w zakresie informacji niejawnych

Szkolenia dotyczące ochrony informacji niejawnych przeprowadzają Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub Służba Kontrwywiadu Wojskowego, a w jednostkach przetwarzających takie informacje – pełnomocnicy ochrony informacji niejawnych.

Wpływ świąt wielkanocnych na wymiar czasu pracy

W tym roku święta wielkanocne przypadają kwietniu. Z tego powodu oraz ze względu na zmiany dotyczące liczenia wymiaru czasu pracy, które zostały wprowadzone od 1 stycznia 2011 r., planowanie godzin pracy w kwietniu br. jest dla pracodawców skomplikowane.

Umowa o pracę na czas określony dłuższy niż 24 miesiące

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony od 1 listopada 2009 r. do 31 października 2011 r. u pracodawcy, którego obejmuje tzw. ustawa antykryzysowa. Czy pracodawca może z dniem 1 grudnia 2011 r. zawrzeć z tym pracownikiem kolejną umowę o pracę na czas określony na następne 2 lata, traktując, że jest to druga umowa na czas określony? Czy też będzie to już umowa na czas nieokreślony?

Zwrot kosztów w razie zwolnienia pracownika

Pracodawca może dochodzić niezamortyzowanej wartości odzieży ochronnej, jeżeli pracownik wraz z zakończeniem stosunku pracy nie zwrócił jej. Natomiast zwrot kosztów poniesionych na kurs doszkalający będzie możliwy, gdy sporządzona zostanie odpowiednia umowa.

Uchylenie regulaminu wynagradzania

W naszym zakładzie pracy od 9 lat przepisem regulującym zasady wynagradzania pracowników jest regulamin wynagradzania uzgodniony z działającą w zakładzie organizacją związkową. Pracodawca uchylił regulamin wynagradzania i poinformował, że był on bezprawny, gdyż zasady wynagradzania reguluje rozporządzenie płacowe, a nasz zakład obecnie zatrudnia tylko 9 pracowników. Nadmieniamy, że nowe regulacje pozbawiają nas wielu świadczeń, np. zmniejszono nagrody jubileuszowe, odprawy. Czy działania pracodawcy naruszają obowiązujące przepisy?

Czy nieumiejętność pracy w zespole może być powodem wypowiedzenia umowy o pracę

Zatrudniliśmy nowego szefa działu marketingu. Menedżer ma wysokie kwalifikacje zawodowe, jednak nie potrafi współpracować ze swoimi podwładnymi. Jego pracownicy skarżą się, że podważa ich umiejętności zawodowe, jest apodyktyczny i niekulturalny. Część z nich zagroziła nawet odejściem z firmy, jeżeli menedżer będzie nadal pracował. W naszej ocenie pozostawienie tej osoby na stanowisku mogłoby spotęgować złą atmosferę i konflikty wśród pracowników. Czy można z tego powodu wypowiedzieć umowę o pracę na czas nieokreślony?

Czas pracy nauczycieli - projekt nowelizacji Karty Nauczyciela

Projekt nowelizacji Karty Nauczyciela wyklucza realizację dodatkowych „godzin karcianych” w formie zajęć opieki świetlicowej.

Przeniesienie nauczyciela do innej placówki

Jestem nauczycielką szkoły gminnej. Dyrektor poinformował mnie, że od początku następnego miesiąca będę pracowała w szkolnej filii oddalonej o 5 km od macierzystej szkoły, gdyż taka potrzeba wynika z organizacji placówki. Czy dyrektor naruszył przepisy?

Zmiana Kodeksu pracy w zakresie wstępnych badań lekarskich

W związku z ostatnią zmianą Kodeksu pracy od 21 marca 2011 r. pracodawca nie musi już kierować na wstępne badania lekarskie wszystkich osób, które chce ponownie zatrudnić.

Czy zakaz palenia dotyczy również e-papierosów

W naszym zakładzie nie ma palarni i obowiązuje zakaz palenia tytoniu. Jeden z pracowników w czasie przerw w pracy pali e-papierosy na terenie firmy. Czy łamie wprowadzony u nas zakaz palenia?

Ustawa o promocji zatrudnienia - najważniejsze zmiany

1 lutego 2011 r. weszła w życie większość przepisów nowelizujących m.in. tzw. ustawę zatrudnieniową. Znaczące zmiany zaszły nie tylko dla bezrobotnych, ale też dla pracodawców czy cudzoziemców zatrudnianych w Polsce.

Zakaz ujawniania wysokości wynagrodzenia przez pracownika

Pracodawcy często zapisują w regulaminach wewnętrznych zakazy rozpowszechniania przez pracowników jakichkolwiek informacji na temat wysokości wynagrodzeń. Jednak często zapisy te są martwym prawem wewnątrzzakładowym.

Kadrowy Roku 2010 wybrany!

W 8 edycji konkursu Kadrowy Roku wzięło udział około 700 uczestników, którzy walczyli o tytuł  najlepszego kadrowca. Pierwsze miejsce zajęła Pani Renata Zdebik, specjalista ds. kadr i płac z Bolęcina, której wiedza i pasja do pracy zawodowej doprowadziły ją do zwycięstwa w konkursie.

Jak zaskarżyć ugodę zawartą przed sądem pracy

Jeżeli pracodawca po podpisaniu z pracownikiem ugody stwierdzi, że jej treść narusza jego interesy, wówczas może zaskarżyć ją zażaleniem. Ma na to siedem dni od momentu wydania postanowienia umarzającego postępowanie. Takie uprawnienie przysługuje również pracownikowi, który zawarł z pracodawcą ugodę.

Czy pracodawca może zmusić pracownika do wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego?

Czy pracodawca może wymagać od pracownika świadczenia pracy podczas zwolnienia lekarskiego

Pracownik dostarczył do firmy zaświadczenie o niezdolności do pracy (złamał nogę). Osoba ta wykonuje m.in. projekty stron internetowych, projekty rozwiązań dotyczących sieci internetowej itp. Czy przełożony może polecić temu pracownikowi, aby w domu w trakcie zwolnienia wykonywał pewne prace wchodzące w zakres umowy o pracę? Rodzaj niezdolności do pracy nie utrudniałby mu tego, a potrzeba w firmie jest pilna.

Wstępne badanie lekarskie pracowników - nowe przepisy

Badania lekarskie i szkolenia bhp pracowników młodocianych

Czy pracę przy usuwaniu awarii należy wliczać do okresu, na jaki można powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy

Jednej z naszych pracownic chcemy powierzyć wykonywanie innej pracy niż wynikająca z umowy o pracę, na okres 3 miesięcy na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy (skierowanie do innej pracy bez zmiany umowy o pracę). W tym roku pracownica przez tydzień uczestniczyła w akcji ratunkowej w związku z awarią, jaka miała miejsce w naszym zakładzie. Cała załoga pomagała przy porządkowaniu magazynów firmy, które zostały zalane. Czy czas, w którym ta pracownica wykonywała inną pracę, niż określona w umowie, w związku z akcją ratowniczą, należy zaliczyć do limitu 3 miesięcy powierzenia innej pracy na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy?

Monitoring w miejscu pracy

Nierzadko pracownicy wykonują w miejscu pracy czynności zupełnie z nią niezwiązane. Jednak rozwój techniki umożliwia pracodawcy kontrolę efektywnego wykorzystywania czasu pracy przez podwładnych.

Rozliczenie roczne podatku PIT - szkolenie PARP

Pracownicy otrzymali już PIT od pracodawców za 2010 rok. Wiele osób liczy na zwrot z podatku, dlatego zależy im na szybkim rozliczeniu się z urzędem skarbowym. Najłatwiejszym sposobem obniżenia podatku jest skorzystanie z ulg i odliczeń podatkowych. Dla podatników rozliczających się samodzielnie Akademia PARP przygotowała szkolenie e-learningowe „Podatek PIT dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej”.

Jak zatrudniać na czas określony pracowników pracujących na umowy terminowe przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony od 1 stycznia do 30 listopada 2007 r. Następnie podpisaliśmy z tym pracownikiem drugą umowę o pracę na czas określony od 1 grudnia 2007 r. do 31 marca 2011 r. Czy po zakończeniu tej drugiej umowy będziemy mogli ponownie zatrudnić pracownika na czas określony?

Dodatkowe zapisy w regulaminie pracy

W regulaminie pracy pracodawca musi zawrzeć postanowienia wymagane przez kodeks pracy. Z własnej woli może jednak uregulować w nim także inne zagadnienia. Warunkiem jest jednak, aby dotyczyły one organizacji i porządku w procesie pracy oraz związanych z tym praw i obowiązków stron stosunku pracy.

REKLAMA