Sejm zmieni uprawnienia kontrolne inspektorów PIP
REKLAMA
Pod koniec kwietnia Sejm zajmie się nowelizacją przepisów ustawy o PIP. Głównym celem tej nowelizacji jest zmiana sposobu wykonywania zadań, prowadzenia kontroli i stosowania środków prawnych przez organy PIP.
REKLAMA
Zmiany w uprawnieniach kontrolnych inspektorów PIP >>
W ramach odformalizowania procedur kontrolnych oraz różnicowania środków prawnych stosowanych w reakcji na stwierdzone zagrożenia i naruszenia przepisów projekt przewiduje polecenie (obok dotychczasowej formy wystąpienia), jako nowy instrument umożliwiający oddziaływanie na pracodawcę w celu usunięcia nieprawidłowości.
Polecenie i decyzja wydawane przez inspektora pracy będą mogły mieć formę ustną. Jednak będzie to możliwe jedynie w przypadku stwierdzenia drobnych nieprawidłowości w zakresie prawnej ochrony pracy, które mogą być usunięte w trakcie lub niezwłocznie po zakończeniu kontroli. Skutkiem takiej regulacji ma być ograniczenie tworzenia dokumentacji w sprawach niewielkiej wagi.
Inspektor PIP w zakładzie pracy - prawa i obowiązki pracodawcy >>
Ponadto projekt zakłada, że w uzasadnionych przypadkach, w szczególności wobec podmiotu kontrolowanego przez PIP po raz pierwszy, inspektor pracy będzie mógł odstąpić od stosowania środków prawnych (m.in. decyzji i wystąpień). W takich sytuacjach inspektor będzie mógł poprzestać na ustnym pouczeniu o sposobach zgodnego z wymogami prawa zorganizowania pracy i odebraniu od podmiotu kontrolowanego oświadczenia o terminie usunięcia ujawnionych w toku kontroli uchybień.
Nowelizacja przewiduje także, że inspektor pracy mógłby nałożyć mandat na pracodawcę, który zatrudnia kogoś nielegalnie. W takich wypadkach obecne przepisy pozwalają PIP jedynie na skierowanie wniosku do sądu.
Nie można zaskarżać do sądu wyników kontroli inspektorów PIP >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat