Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia w razie nieusprawiedliwionej nieobecności pracownika
REKLAMA
Pracownik ma obowiązek wykonywania pracy uzgodnionego rodzaju pod kierownictwem pracodawcy oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym, a pracodawca – obowiązek dopuszczania pracownika do pracy i wypłacania mu z tego tytułu wynagrodzenia.
REKLAMA
Utrata zaufania może być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę >>
Z istoty stosunku pracy wynika powinność pracownika do stawiennictwa w miejscu pracy w czasie, kiedy jest on zobowiązany do jej świadczenia. Gdy zaistnieją przyczyny uniemożliwiające stawienie się do pracy, pracownik ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy. Niedotrzymanie tego terminu może być usprawiedliwione szczególnymi okolicznościami.
Zwolnienie dyscyplinarne za prywatne wykorzystywanie komputera służbowego >>
Niestawienie się pracownika do pracy, a następnie nieusprawiedliwienie takiej nieobecności uprawnia pracodawcę do rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia, w tzw. trybie dyscyplinarnym. Nieusprawiedliwiona nieobecność jest bowiem ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych, co potwierdza również jednolite od lat orzecznictwo sądowe w tej sprawie - przypomniało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w piśmie z 23 września 2010 r. (sygn. SPS-023-16906/10).
Szczególna ochrona przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę >>
W stanowisku MPiPS zauważono, że niestawienie się pracownika w pracy może przynosić pracodawcy szkody spowodowane np. stratami związanymi z zaprzestaniem funkcjonowania przedsiębiorstwa do czasu znalezienia pracownika na dane stanowisko.
Pracodawca może zastosować "dyscyplinarkę" podczas wypowiedzenia umowy o pracę >>
Przepisy zawierają podstawę prawną umożliwiającą dochodzenie przez pracodawców roszczeń odszkodowawczych z tego tytułu. Jeżeli wskutek porzucenia pracy były pracownik nie wykonał lub nienależycie wykonał swoje obowiązki i tym samym wyrządził pracodawcy szkodę, to ma on obowiązek ją naprawić. Pracodawca może tego dochodzić przed sądem pracy, a ponadto ma prawo do odszkodowania – równego trzymiesięcznemu wynagrodzeniu pracownika. W przypadku umyślnego wyrządzenia szkody, pracownik musi naprawić szkodę w pełnej wysokości.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat