| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Przeniesienie nauczyciela do innej placówki

Przeniesienie nauczyciela do innej placówki

Jestem nauczycielką szkoły gminnej. Dyrektor poinformował mnie, że od początku następnego miesiąca będę pracowała w szkolnej filii oddalonej o 5 km od macierzystej szkoły, gdyż taka potrzeba wynika z organizacji placówki. Czy dyrektor naruszył przepisy?

Zatrudnienie nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami należy do wyłącznej kompetencji dyrektora placówki oświatowej, co wynika z art. 39 ust. 1 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.).

W ramach powierzonych obowiązków dyrektor podejmuje również decyzje co do zmian w stosunku pracy nauczycieli, np. dotyczące przeniesienia nauczyciela w trybie art. 28 i 19 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.). W ramach tych obowiązków mieści się również przeniesienie nauczyciela do filii szkoły, która jest podporządkowana organizacyjnie macierzystej placówce. Szkoła filialna działa w strukturze organizacyjnej szkoły gminnej, która jest zakładem pracy dla zatrudnionych nauczycieli. W tej sytuacji zobowiązanie nauczyciela do wykonywania powierzonych obowiązków w filii szkoły może nastąpić bez zgody nauczyciela, chyba że w akcie mianowania lub umowie o pracę miejsce pracy nauczyciela zostało jednoznacznie określone przez wskazanie miejscowości (siedziby placówki). Takie stanowisko potwierdził również Sąd Najwyższy w wyroku z 27 maja 1999 r. (I PKN 82/99, OSNP 2000/16/610).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Andersen Tax & Legal

Andersen Tax & Legal w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »