Czy nieumiejętność pracy w zespole może być powodem wypowiedzenia umowy o pracę
REKLAMA
Tak, brak umiejętności pracy w zespole stanowi uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony. Pod warunkiem jednak, że taka umiejętność jest niezbędna do prawidłowego wykonywania zadań przez pracownika i cały zespół.
REKLAMA
Przy ocenie zasadności wypowiedzenia umowy o pracę sądy pracy uwzględniają słuszny interes pracodawcy oraz cechy pracownika związane ze stosunkiem pracy. Dlatego przyczynę wypowiedzenia mogą stanowić także okoliczności niezależne od pracownika, jeżeli przemawia za tym uzasadniony interes pracodawcy (uchwała pełnego składu Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z 27 czerwca 1985 r., sygn. akt III PZP 10/85, OSNCP 1985/11/164). Pracodawca ma zatem prawo tak dobierać kadrę pracowniczą, a zwłaszcza kierowniczą, aby zapewniała efektywność firmy.
Sąd Najwyższy (dalej: SN) wielokrotnie wypowiadał się o możliwości wypowiedzenia umowy o pracę w celu usprawnienia pracy w zespole. Na przykład w uzasadnieniu wyroku z 10 listopada 1999 r. SN stwierdził, że od pracowników zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych pracodawca może wymagać prawidłowego organizowania pracy, koordynacji podejmowanych działań zarówno z bezpośrednim przełożonym, jak i z podległymi pracownikami. Zatem brak umiejętności organizacyjnych może stanowić uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku kierowniczym, pomimo wysokiej oceny jego kwalifikacji (sygn. akt I PKN 355/99, OSNAPiUS 2001/6/202).
Natomiast w wyroku z 15 kwietnia 1999 r. (sygn. akt I PKN 14/99, OSNAPiUS 2000/12/469) SN orzekł, że niezawiniony przez pracownika brak umiejętności pracy w zespole może stanowić uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę, niezależnie od stanowiska pracy, jakie zajmuje pracownik w chwili wypowiedzenia i czasu zatrudnienia na stanowisku. Umiejętność pracy w zespole jest bowiem konieczna nie tylko na stanowisku kierowniczym, ale także na stanowisku szeregowym, np. mechanika. Szeregowy pracownik nie jest wyizolowany z zespołu, jest jego członkiem. Ujemne cechy charakteru, utrudniające lub uniemożliwiające współpracę ujawniają się w kontaktach z innymi ludźmi, niezależnie od formalnych relacji między nimi. W sytuacji gdy zachowanie przełożonego powoduje napięcia i złe emocje wśród załogi, pracodawca może z tego powodu rozwiązać z nim stosunek pracy i wpisać jako przyczynę wypowiedzenia brak umiejętności pracy w zespole.
Podstawa prawna
- Art. 30 § 4, 94 pkt 2 i 10 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 36, poz. 181.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat