Powierzenie pracownikowi innej pracy bez wypowiedzenia zmieniającego
REKLAMA
Co do zasady na pracowniku spoczywa obowiązek wykonywania pracy określonej w umowie o pracę. Pracodawca nie może dowolnie zmieniać poczynionych w tej kwestii uzgodnień. Wszelka zmiana warunków pracy określonych w umowie wymusza na pracodawcy obowiązek zastosowania wypowiedzenia zmieniającego albo porozumienia się z pracownikiem w celu przyjęcia przez niego propozycji nowych warunków.
REKLAMA
Obowiązki pracodawców w zakresie bhp - nowe rozporządzenie >>
Pewien wyjątek od tej zasady przewiduje art. 42 § 4 k.p. Zgodnie z tym przepisem wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę, na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.
Przełożony może skierować pracownika tylko do takiej pracy, która z uwagi na jego wykształcenie oraz staż pracy będzie dla niego odpowiednia, a jego kwalifikacje znajdą adekwatne wykorzystanie przy wykonywaniu nowych obowiązków. Pracownik, któremu powierzono inną pracę, nie może z tego powodu ponieść straty finansowej, chociażby nowa praca była mniej płatna.
Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia w razie nieusprawiedliwionej nieobecności pracownika >>
Czasowe powierzenie innej pracy podwładnemu, bez stosowania wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy, będzie możliwie, gdy wystąpią uzasadnione potrzeby pracodawcy. Są nimi niemożliwe do przewidzenia nagłe, przemijające zdarzenia, które w znaczący sposób mogą zdezorganizować pracę w firmie.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat