Zakaz ujawniania wysokości wynagrodzenia przez pracownika
REKLAMA
Katalog czynów, za które pracownik może zostać ukarany karą upomnienia lub nagany, jest zamknięty i obejmuje m.in. nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy. W związku z tym ukaranie karą grzywny lub nagany za ujawnienie wysokości swoich zarobków innemu pracownikowi jest możliwe, ale pracodawca musi się liczyć ze sprzeciwem pracownika lub – w razie jego odrzucenia – pozwem do sądu pracy.
REKLAMA
Pracodawca może zastosować "dyscyplinarkę" podczas wypowiedzenia umowy o pracę >>
Ponadto pracodawca może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia z winy pracownika, jeśli ten dopuści się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Taka sankcja nie dotyczy każdego pracownika. Może być zastosowana do pracownika działu kadr czy płac, który wbrew obowiązującemu go nakazowi zachowania w tajemnicy wysokości wynagrodzeń pracowników ujawnił je osobom trzecim, nieuprawnionym do uzyskania tych informacji.
Zwolnienie dyscyplinarne za prywatne wykorzystywanie komputera służbowego >>
Wskazane jest, aby w regulaminach pracy definiować podstawowy obowiązek pracowników mających dostęp do danych osobowych i informacji na temat wynagrodzeń pracowników jako bezwzględny zakaz ujawniania tych informacji osobom trzecim.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat