REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana Kodeksu pracy w zakresie wstępnych badań lekarskich

Cezary Mak
W związku z ostatnią zmianą Kodeksu pracy od 21 marca 2011 r. pracodawca nie musi już kierować na wstępne badania lekarskie wszystkich osób, które chce ponownie zatrudnić.

W myśl przepisów obowiązujących przed 21 marca 2011 r. pracodawca był zobowiązany skierować pracownika na wstępne badania lekarskie nawet wówczas, gdy w ciągu kilku dni od rozwiązania poprzedniej umowy o pracę zatrudniał go ponownie na to samo stanowisko. Jedynie nawiązanie stosunku pracy bezpośrednio (czyli następnego dnia po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę) między dotychczas zatrudnionym pracownikiem a pracodawcą nie wymagało przeprowadzenia badań lekarskich.

Szkolenia bhp i badania lekarskie stażystów >>

Po zmianie Kodeksu pracy pracodawca nie ma takiego obowiązku, jeżeli w ciągu 30 dni zdecyduje się ponownie zawrzeć umowę o pracę z tą samą osobą. Zwolnienie z obowiązku przeprowadzenia badań dotyczy wyłącznie stosunku pracy nawiązywanego ponownie przez te same strony, z zastrzeżeniem, że warunki pracy na danym stanowisku pracy nie uległy zmianie, a termin kolejnych badań wyznaczony w poprzednim orzeczeniu lekarskim jeszcze nie upłynął.

Przykład

Autopromocja

ZFŚS 2023. Komentarz

Kup książkę:

ZFŚS 2023. Komentarz

Pracownik posiada badania lekarskie ważne do 15 kwietnia. Jego umowa o pracę rozwiązała się 1 kwietnia. Pracodawca bez konieczności kierowania na badania wstępne nawiązał z tym samym pracownikiem kolejny stosunek pracy od 5 kwietnia. W dniu 15 kwietnia pracodawca będzie jednak zobowiązany skierować pracownika na kolejne okresowe badania lekarskie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mimo że przedmiotowa nowelizacja weszła w życie 21 marca 2011 r., to jednak w praktyce ma zastosowanie do wcześniejszych stanów faktycznych. Dzieje się tak, ponieważ zgodnie z przepisami przejściowymi do okresu 30 dni, tj. przerwy między kolejnymi zatrudnieniami, wlicza się okres po ustaniu zatrudnienia, jeżeli przypada bezpośrednio przed dniem wejścia w życie nowych przepisów.

Jak kontrolować wykorzystywanie zwolnień lekarskich >>

Autopromocja

Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku

Zapisz się na

Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku

Przykład

Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony do 12 marca 2011 r. Następnie już 4 kwietnia zawarł z tym pracodawcą kolejną umowę o pracę. Jeżeli pracownik posiada ważne badania lekarskie, pracodawca nie musi kierować go na badania wstępne.

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online


Na urlop bez badań

Warto zaznaczyć, że w dalszym ciągu w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni spowodowanej chorobą pracownicy będą podlegać kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. W takich przypadkach pracownicy zgłaszający się do pracy po długotrwałej chorobie są zobowiązani stawić się do pracy i zgłosić gotowość jej wykonywania, a obowiązkiem pracodawcy jest skierowanie ich na badania kontrolne.

Czy zleceniobiorców trzeba kierować na badania lekarskie i szkolenia bhp >>

Niezależnie jednak od długości zwolnienia chorobowego pracownik nie musi podlegać badaniom kontrolnym, gdy bezpośrednio po zakończeniu okresu zasiłkowego korzysta z urlopu wypoczynkowego, uzgodnionego wcześniej z pracodawcą. W tym ostatnim przypadku pracownik nie musi przecież zgłaszać pracodawcy gotowości wykonywania pracy. (wyrok SN z 20 marca 2008 r., II PK 214/07). Taką gotowość pracownik musi natomiast zgłosić, gdy po zakończeniu zwolnienia zgłasza pracodawcy wniosek o udzielenie mu urlopu na żądanie.

Przykład

Pracownik po długotrwałej chorobie stawił się do pracy, zgłaszając wniosek o udzielenie mu 4 dni urlopu na żądanie, bezpośrednio po ustaniu okresu zasiłkowego. Pracodawca w tej sytuacji powinien skierować pracownika na badania kontrolne i poinformować go, że jego wniosek zostanie uwzględniony nawet bez przedstawienia zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy. Natomiast już po urlopie musi przedstawić pracodawcy zaświadczenie lekarskie.

Skutki braku aktualnych badań

Pracownicy oprócz badań kontrolnych i wstępnych podlegają także badaniom okresowym. Częstotliwość przeprowadzenia tych badań uzależniona jest od rodzaju czynnika szkodliwego lub uciążliwego oddziałującego na pracownika. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

Zakres badań okresowych a odpowiedzialność za wypadek przy pracy >>

WAŻNE!

Aktualnym orzeczeniem lekarskim jest orzeczenie stwierdzające stan zdrowia pracownika w dacie, w której ma być dopuszczony do pracy. Zachowuje ono aktualność w okresie w nim określonym, jednak staje się nieaktualne w przypadku wystąpienia w tym czasie zdarzeń, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika (wyrok SN z 18 grudnia 2002 r., I PK 44/02).

Badający pracownika lekarz dokonuje oceny, czy dana praca nie stanowi zagrożenia dla jego zdrowia. Badania te mają zabezpieczyć pracownika przed wykonywaniem pracy, która może okazać się dla niego szkodliwa, a także zabezpieczyć pracodawcę przed ryzykiem wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.


Za zewnętrzną przyczynę wypadku przy pracy może być uznane dopuszczenie pracownika do pracy:

  • bez przeprowadzenia badań kontrolnych,
  • na podstawie orzeczenia lekarskiego wydanego po upływie terminu obowiązującego do przeprowadzenia tych badań,
  • w przypadku istnienia oczywistego błędu w zaświadczeniu.

Błąd oczywisty zaświadczenia lekarskiego można stwierdzić tylko wówczas, gdy łatwo dostrzec jego wady lub braki, bez wnikania w zawartą w nim, zastrzeżoną dla lekarzy, ocenę merytoryczną (wyrok SN z 18 sierpnia 1999 r., II UKN 89/99).

Obowiązki pracodawcy w razie wypadku przy pracy >>

Przykład

Pracownik w związku z przebytym już raz zawałem serca w ogóle nie może dźwigać ciężarów, o czym pracodawca wie. Jednak z przedłożonego przez pracownika zaświadczenia lekarskiego wynika, że nie stwierdzono u niego jakichkolwiek przeciwwskazań do wykonywania pracy. W tej sytuacji pracodawca nie powinien dopuszczać pracownika do pracy i wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania. Dostarczone zaświadczenie lekarskie najprawdopodobniej jest wadliwe i nie uwzględnia przebytych poważnych schorzeń przez pracownika.

Niezależnie od rodzaju badań profilaktycznych koszty ich przeprowadzenia ponosi pracodawca. Dodatkowo w przypadku badań okresowych i kontrolnych w razie przejazdu do innej miejscowości pracownikom przysługują należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

Podstawa prawna:

Orzecznictwo:

  • wyrok SN z 18 sierpnia 1999 r. (II UKN 89/99, OSNP 2000/20/762),
  • wyrok SN z 18 grudnia 2002 r. (I PK 44/02, OSNP 2004/12/209),
  • wyrok SN z 20 marca 2008 r. (II PK 214/07, OSNP 2009/15–16/194).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Programowanie neurolingwistyczne w biznesie i życiu osobistym - przykłady zastosowania. Zmień swoje „oprogramowanie” na nowsze i lepsze!

    Programowanie Neurolingwistyczne, znane jako NLP, to nie tylko skomplikowana nazwa, lecz także potężne narzędzie pozwalające ulepszyć nasz sposób myślenia i komunikowania się. Podobne do programowania komputera, NLP umożliwia nam wpływ na własne "oprogramowanie", otwierając drzwi do większych sukcesów, lepszej efektywności i większej pewności siebie. W rozmowie z ekspertem Markiem Wzorkiem, dowiadujemy się, jakie konkretnie zastosowania ma ta metoda w życiu codziennym oraz biznesie, jakie szanse niesie ze sobą, a także jak ustrzec się przed ewentualnymi nadużyciami. 

    Nowelizacja KPC ważna dla pracowników wchodzi w życie. Co zmieni się 22 września

    Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego dotycząca spraw z zakresu prawa pracy wchodzi w życie 22 września 2023 r. Wprowadza ona niewielkie, ale ważne zmiany dotyczące postępowań w sprawach o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy. Co zmienia się w przepisach K.p.c.? Kogo dotyczą zmiany? Wyjaśniamy.

    Czy doradcy zawodowi są jeszcze potrzebni? Sztuczna inteligencja rekomenduje ścieżki kariery i pomaga w szukaniu pracy

    Ponad 60 proc. młodych ludzi w wieku 18–25 lat ma utrudniony dostęp do pracy z powodu braku niezbędnych informacji. Głównie z myślą o nich i osobach ze specjalnymi potrzebami, ale też wypalonych zawodowo i myślących o przebranżowieniu, powstała wykorzystująca zaawansowaną technologię AI platforma, oferująca bezpłatnie możliwość wykonania testu profilującego i udzielająca rekomendacji na temat kierunków kariery. Według danych Jobbli, osoby poniżej 25 lat chętnie wybrałyby pracę wywierającą pozytywny wpływ na środowisko. Aż połowa osób, które dopiero znalazły pierwszą pracę lub właśnie jej szukają obawia się, że w przyszłości w obowiązkach zastąpi ich sztuczna inteligencja. 

    Nowe kierunki zawodowe: Jakie branże rosną na rynku pracy

    Rynek pracy podlega nieustannym zmianom, które wynikają z rozwoju technologii, zmian społecznych i ekonomicznych. W miarę jak świat staje się coraz bardziej zglobalizowany i zautomatyzowany, pojawiają się nowe kierunki zawodowe, które przyciągają uwagę zarówno młodych adeptów kariery, jak i doświadczonych profesjonalistów. 

    REKLAMA

    Big Data

    Big Data, czyli Wielkie Dane, to termin, który zyskuje coraz większą popularność w dzisiejszym świecie cyfrowym. Ale co dokładnie oznacza ten tajemniczy termin i dlaczego jest tak ważny?

    Tydzień pracy trwa w Polsce 40,4 godz. Polacy na 2. miejscu w UE pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu

    W Polsce przeciętny tydzień pracy trwa 40,4 godziny. Polacy są na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu – podał Eurostat.

    Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia

    Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia - to wbrew pozorom kontrowersyjne zagadnienie. Są dwie linie orzecznicze, które wskazują, na dwa różne podejścia. Jedno, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podlega szczególnej ochronie i nie jest możliwe wypowiedzenie mu w tym okresie umowy o pracę, drugie, że nauczycielowi na urlopie dla poratowania zdrowia można wypowiedzieć umowę o pracę, m.in. ze względu na zmiany organizacyjne w szkole.

    16 języków Europy. Miłość, sport, biznes. O czym najczęściej rozmawia się w poszczególnych krajach Starego Kontynentu?

    Analiza słownictwa, tweetów i wyszukiwania w Google, obejmująca 16 języków europejskich, wyłoniła najbardziej interesujące tematy dla poszczególnych kultur. Dzięki badaniu Preply wiemy już, które narody najlepiej wyrażają konkretne emocje i jakie podejmują tematy, kto najczęściej rozmawia o jedzeniu i które słownictwo uważane jest za najbardziej „stylowe”.

    REKLAMA

    Praca cudzoziemców. Zezwolenie na pracę typu A – jaki obowiązek ma pracodawca

    Zezwolenie na pracę typu A legalizuje pracę cudzoziemców, którzy nie są zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia, w Polsce. Pracodawca powinien pamiętać o obowiązkach, które na nim spoczywają po uzyskaniu dokumentu. Jednym z nich jest przekazanie zezwolenia cudzoziemcowi. W ilu egzemplarzach i w jakiej formie? Odpowiadamy. 

    Renty rodzinne. Uczniowie i studenci muszą złożyć do ZUS-u zaświadczenia ze szkoły

    Uczniowie otrzymujący rentę rodzinną po zmarłym rodzicu, którzy ukończyli 16. rok życia, mają obowiązek dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie ze szkoły, że dalej się uczą. Wraz z zaświadczeniem muszą złożyć wniosek o dalszą wypłatę renty. W przeciwnym razie stracą świadczenie. Taki obowiązek spoczywa również na studentach – przypomina ZUS.

    REKLAMA