REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy pracę przy usuwaniu awarii należy wliczać do okresu, na jaki można powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy

Katarzyna Wrońska-Zblewska

REKLAMA

Jednej z naszych pracownic chcemy powierzyć wykonywanie innej pracy niż wynikająca z umowy o pracę, na okres 3 miesięcy na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy (skierowanie do innej pracy bez zmiany umowy o pracę). W tym roku pracownica przez tydzień uczestniczyła w akcji ratunkowej w związku z awarią, jaka miała miejsce w naszym zakładzie. Cała załoga pomagała przy porządkowaniu magazynów firmy, które zostały zalane. Czy czas, w którym ta pracownica wykonywała inną pracę, niż określona w umowie, w związku z akcją ratowniczą, należy zaliczyć do limitu 3 miesięcy powierzenia innej pracy na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy?

Praca wykonywana w związku z prowadzeniem akcji ratunkowej nie podlega limitom i ograniczeniom wynikającym z art. 42 § 4 Kodeksu pracy, choćby nawet czynności wykonywane w ramach takiej pracy były inne niż określone w umowie o pracę pracownika.

Autopromocja

UZASADNIENIE

Pracodawca w przypadkach uzasadnionych jego potrzebami ma prawo do powierzenia pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę. O tym, jakie sytuacje będą uzasadniały powierzenie pracownikowi innej pracy, decyduje pracodawca. Przy czym przeważnie będą to zdarzenia nagłe, których nie można było wcześniej przewidzieć, a które w znaczącym stopniu dezorganizują pracę w zakładzie. Takie powierzenie następuje na podstawie polecenia służbowego i nie wymaga zmian w umowie o pracę pod warunkiem, że wykonywanie innej pracy niż umówiona nie będzie trwało dłużej niż 3 miesiące w danym roku kalendarzowym (art. 42 § 4 Kodeksu pracy).

Powierzając inną pracę pracodawca musi ponadto zadbać, aby nowa praca odpowiadała kwalifikacjom danego pracownika i nie powodowała obniżenia jego dotychczasowego wynagrodzenia. W przeciwnym przypadku pracodawca naraża się na konieczność wypłaty odszkodowania pracownikowi (wyrok SN z 4 grudnia 1997 r., I PKN 418/97, OSNP 1999/2/44). Powierzona praca powinna odpowiadać pracownikowi nie tylko pod względem wykształcenia, posiadanego doświadczenia zawodowego, potrzebnych do jej wykonywania umiejętności oraz właściwości psychofizycznych. Musi także być dla niego odpowiednia ze względu na jego stan zdrowia (wyrok SN z 4 października 2000 r., I PKN 61/00, Pr. Pracy 2001/5/33).

Natomiast prowadzenie akcji ratunkowej w celu zabezpieczenia lub ocalenia firmowego mienia (np. pomieszczeń zakładu pracy, surowców do produkcji, gotowych wyrobów oczekujących na transport do klientów, firmowych samochodów, maszyn, sprzętu, dokumentów itp.) oraz praca wykonywana w związku z taką akcją nie podlegają limitom i ograniczeniom przewidzianym dla pracy powierzanej w trybie art. 42 § 4 Kodeksu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przeciwieństwie do powierzenia innej pracy na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy, obowiązek wykonywania pracy (również innej niż określona w umowie o pracę) w razie akcji ratunkowej wynika z pracowniczego obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy oraz obowiązku ochrony jego mienia (art. 100 § 2 Kodeksu pracy). Szczególna sytuacja, jaką jest prowadzenie akcji ratunkowej, uprawnia pracodawcę do wydawania pracownikom poleceń dotyczących pracy, zgodnych z przepisami prawa, lecz niekoniecznie zgodnych z treścią zawartych umów o pracę, w szczególności w zakresie rodzaju wykonywanej pracy.


PRZYKŁAD

W budynku, w którym siedzibę ma firma transportowa, nastąpiła awaria instalacji wodnej, w wyniku czego woda zaczęła zalewać pomieszczenia firmy. Pracodawca polecił swoim pracownikom – 2 pracownicom biurowym i 8 kierowcom – zabezpieczenie dokumentów firmy oraz sprzętu komputerowego i przeniesienie ich do sąsiedniego budynku, w którym firma wynajmuje magazyn. Takie polecenie jest uzasadnione szczególną sytuacją, chociaż nie jest zgodne z zawartymi z tymi pracownikami umowami o pracę.

Przepisy nie określają warunków, jakim powinna odpowiadać praca w czasie akcji ratunkowej. W tym zakresie przepisy ograniczają się jedynie do wskazania celu takiej akcji, którym jest ochrona życia lub zdrowia ludzkiego, ochrona mienia lub środowiska, usunięcie awarii, oraz do kwestii związanych z czasem takiej pracy (m.in. dopuszcza nielimitowaną pracę nadliczbową, naruszenia norm odpoczynku dobowego i tygodniowego, pracę nocną czy pracę w niedzielę lub święto). W praktyce taka praca może być wykonywana do skutku, tj. do chwili zakończenia akcji ratunkowej, a pracownicy powinni wykonywać wszystkie niezbędne czynności i realizować konieczne polecenia pracodawcy. Ograniczeniem takiej pracy jest uprawnienie pracownika, pod pewnymi warunkami, do powstrzymania się od wykonywania pracy lub nawet do oddalenia się z miejsca pracy w sytuacji, gdy warunki pracy stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia (art. 210 § 1 i 2 Kodeksu pracy). Nie dotyczy to jednak pracowników, których obowiązkiem pracowniczym jest ratowanie życia ludzkiego lub mienia.

WAŻNE!

Pracownicy, do których obowiązków pracowniczych należy ratowanie życia ludzkiego lub mienia, nie mogą odmówić wykonywania pracy nawet wówczas, gdy warunki pracy stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla ich życia i zdrowia.

Zważywszy na wyjątkowe okoliczności takiej sytuacji trudno byłoby ograniczyć nie tylko czas pracy (np. trakcie akcji pracownicy muszą nagle zakończyć wszystkie prace, ponieważ przekroczyli limity pracy nadliczbowej), ale i jej rodzaj (np. pracownicy mogą wykonywać jedynie prace zgodne z ich kwalifikacjami). W konsekwencji także trudno ograniczyć polecenia pracodawcy jedynie do poleceń zgodnych z zawartą umową o pracę (np. pracownicy nie mogą wykonywać żadnej innej pracy niż określona w umowie). Ponadto w praktyce konieczność prowadzenia akcji ratunkowej utrudnia lub nawet uniemożliwia analizę, czy dana praca, którą pracownik ma w tej chwili wykonać, jest zgodna z jego wykształceniem i doświadczeniem, a jest to warunek konieczny do powierzenia innej pracy na podstawie art. 42 § 4 Kodeksu pracy.

Podstawa prawna

 • art. 42 § 4, art. 100 § 2, art. 132 § 2 pkt 2, art. 133 § 2, art. 151 § 1 pkt 1, art. 15110 pkt 1, art. 210 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

  W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

  REKLAMA

  Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

  Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

  Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

  Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

  Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

  Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

  Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

  REKLAMA

  Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

  Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

  ZUS alarmuje: coraz częściej zaburzenia psychiczne są przyczyną nieobecności w pracy

  Zwiększa się ilość nieobecności w pracy spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. W ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń zaliczających się do tej grupy. Najczęściej przyczyną absencji jest reakcja na ciężki stres.

  REKLAMA