Opis stanowiska pracy
REKLAMA
Opis stanowiska jest dokumentem przedstawiającym, dlaczego stanowisko zostało utworzone i po co istnieje w organizacji firmy lub przedsiębiorstwa. Zawiera on m.in.:
REKLAMA
- cel stanowiska,
- główne obowiązki na stanowisku,
- informację o miejscu stanowiska w organizacji oraz
- opis specyfiki, znaczenia stanowiska i wymagań z nim związanych.
Obowiązki pracodawców w zakresie bhp - nowe rozporządzenie >>
W ramach karty opisu stanowiska powinny się znaleźć co najmniej informacje dotyczące:
- relacji z innymi stanowiskami (np. przynależność do danej komórki organizacyjnej, podległość służbowa, zastępowanie innego pracownika),
- głównych zadań, uprawnień i odpowiedzialności pracownika,
- środków wykorzystywanych w procesie realizacji zadań,
- wymagań w zakresie kwalifikacji i doświadczenia.
Należy pamiętać również, że w opisie stanowiska nie ma miejsca na wszystkie zadania pełnione przez pracownika, część z nich może znaleźć się z zakresie czynności – obowiązków pracownika. W opisie danego stanowiska należy wpisać jedynie te zadania, które są przypisane do danego stanowiska pracy. Jeśli jednak pracownik ze względu na swoje indywidualne kwalifikacje, niewynikające z opisu stanowiska, wykonuje zadania dodatkowe, należy je wpisać do zakresu czynności (gdyż kolejny pracownik na tym stanowisku może takich umiejętności nie posiadać).
Zmiany w uprawnieniach kontrolnych inspektorów PIP >>
Opis stanowiska pracy, tzw. karta stanowiska, jest podstawą do opracowania zakresu czynności dla pracownika. Oba te dokumenty powinny być do siebie dopasowane, gdyż jeden wynika z drugiego. Co więcej, prawidłowy i dokładny opis stanowiska usprawni stworzenie właściwego zakresu obowiązków dla zatrudnionego na nim pracownika.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat