Wstępne badanie lekarskie pracowników - nowe przepisy
REKLAMA
Nowelizacja kodeksu pracy wprowadza zasadę, że badaniom lekarskim nie będą podlegać pracownicy przyjmowani do pracy u dotychczasowego pracodawcy po przerwie nie dłuższej niż 30 dni.
REKLAMA
Warunkiem zwolnienia z badań jest posiadanie przez pracownika aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, jeżeli warunki pracy na tym stanowisku nie uległy zmianie. Kolejne badanie lekarskie nastąpi w terminie określonym w zaświadczeniu.
Zmiana przepisów ws. świadectwa pracy i badania lekarskiego pracowników >>
Do 30-dniowego okresu wliczany jest okres po ustaniu zatrudnienia u danego pracodawcy przypadający bezpośrednio przed dniem wejścia w życie nowelizacji.
Dotychczas obowiązujące przepisy nakazywały pracodawcy skierowanie pracownika na wstępne badania lekarskie nawet wówczas, gdy w ciągu kilku dni od rozwiązania poprzedniej umowy o pracę zatrudnił go ponownie na tym samym stanowisku pracy.
Nadal wstępnym badaniom lekarskim podlegają osoby przyjmowane do pracy i pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy oraz inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.
Świadectwo pracy i badania lekarskie pracowników - nowelizacja kodeksu pracy >>
Zmianę zasad wykonywania wstępnych badań lekarskich wprowadziła ustawa z 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (DZ.U. Nr 36, poz. 181).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat