| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wstępne badanie lekarskie pracowników - nowe przepisy

Wstępne badanie lekarskie pracowników - nowe przepisy

Dzisiaj, 21 marca, weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy. Upraszcza ona zasady wykonywania wstępnych badań lekarskich pracowników.

Nowelizacja kodeksu pracy wprowadza zasadę, że badaniom lekarskim nie będą podlegać pracownicy przyjmowani do pracy u dotychczasowego pracodawcy po przerwie nie dłuższej niż 30 dni.

 Warunkiem zwolnienia z badań jest posiadanie przez pracownika aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, jeżeli warunki pracy na tym stanowisku nie uległy zmianie. Kolejne badanie lekarskie nastąpi w terminie określonym w zaświadczeniu.

Zmiana przepisów ws. świadectwa pracy i badania lekarskiego pracowników >>

Do 30-dniowego okresu wliczany jest okres po ustaniu zatrudnienia u danego pracodawcy przypadający bezpośrednio przed dniem wejścia w życie nowelizacji.

Dotychczas obowiązujące przepisy nakazywały pracodawcy skierowanie pracownika na wstępne badania lekarskie nawet wówczas, gdy w ciągu kilku dni od rozwiązania poprzedniej umowy o pracę zatrudnił go ponownie na tym samym stanowisku pracy.

Nadal wstępnym badaniom lekarskim podlegają osoby przyjmowane do pracy i pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy oraz inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

Świadectwo pracy i badania lekarskie pracowników - nowelizacja kodeksu pracy >>

Zmianę zasad wykonywania wstępnych badań lekarskich wprowadziła ustawa z 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (DZ.U. Nr 36, poz. 181).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Pasiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »