reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wstępne badanie lekarskie pracowników - nowe przepisy

Wstępne badanie lekarskie pracowników - nowe przepisy

Dzisiaj, 21 marca, weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy. Upraszcza ona zasady wykonywania wstępnych badań lekarskich pracowników.

Nowelizacja kodeksu pracy wprowadza zasadę, że badaniom lekarskim nie będą podlegać pracownicy przyjmowani do pracy u dotychczasowego pracodawcy po przerwie nie dłuższej niż 30 dni.

 Warunkiem zwolnienia z badań jest posiadanie przez pracownika aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, jeżeli warunki pracy na tym stanowisku nie uległy zmianie. Kolejne badanie lekarskie nastąpi w terminie określonym w zaświadczeniu.

Zmiana przepisów ws. świadectwa pracy i badania lekarskiego pracowników >>

Do 30-dniowego okresu wliczany jest okres po ustaniu zatrudnienia u danego pracodawcy przypadający bezpośrednio przed dniem wejścia w życie nowelizacji.

Dotychczas obowiązujące przepisy nakazywały pracodawcy skierowanie pracownika na wstępne badania lekarskie nawet wówczas, gdy w ciągu kilku dni od rozwiązania poprzedniej umowy o pracę zatrudnił go ponownie na tym samym stanowisku pracy.

Nadal wstępnym badaniom lekarskim podlegają osoby przyjmowane do pracy i pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy oraz inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

Świadectwo pracy i badania lekarskie pracowników - nowelizacja kodeksu pracy >>

Zmianę zasad wykonywania wstępnych badań lekarskich wprowadziła ustawa z 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (DZ.U. Nr 36, poz. 181).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama