REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kadrowy Roku 2010 wybrany!

REKLAMA

W 8 edycji konkursu Kadrowy Roku wzięło udział około 700 uczestników, którzy walczyli o tytuł  najlepszego kadrowca. Pierwsze miejsce zajęła Pani Renata Zdebik, specjalista ds. kadr i płac z Bolęcina, której wiedza i pasja do pracy zawodowej doprowadziły ją do zwycięstwa w konkursie.

Rozmowa z Panią Renatą Zdebik, Kadrową Roku 2010

REKLAMA

Autopromocja
  • Konkurs Kadrowy Roku był dla Pani kolejną już próbą, z którą postanowiła się Pani zmierzyć. Co wpływa na Pani coroczną decyzję związaną z udziałem w konkursie Kadrowy Roku?

– Decyzję o wzięciu udziału w konkursie Kadrowy Roku podjęłam, ze względu na chęć zmierzenia się z najlepszymi specjalistami w zakresie kadr w Polsce oraz w celu sprawdzenia swojej wiedzy. Ponadto tematyka konkursu jest bardzo rozległa, a w swojej pracy zawodowej niestety nie ze wszystkimi problemami mam do czynienia. Dlatego też w konkursie tym pociąga mnie chęć sprawdzenia swojej wiedzy w innych zagadnieniach związanych z prawem pracy niż te, którymi zajmuję się na co dzień. Dzięki corocznemu udziałowi w konkursie Kadrowy Roku mogę ciągle poszerzać swoją wiedzę. W niektórych obszarach muszę się sporo douczyć. Na przykład na co dzień nie interesuję się zmianami zachodzącymi w dziedzinach, takich jak związki zawodowe czy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, ponieważ akurat ta wiedza nie jest mi potrzebna w codziennej pracy. Ponadto taki konkurs to nie lada logistyczne wyzwanie, ponieważ trzy tygodnie podczas drugiego etapu były podporządkowane tylko i wyłącznie konkursowi.

  • Jak ocenia Pani poziom trudności tegorocznego konkursu?

– Z roku na rok poziom konkursu jest coraz wyższy, zarówno ze względu na trudność pytań, jak i poziom przygotowania wśród uczestników. Dla mnie osobiście najtrudniejszy był ubiegłoroczny konkurs na Kadrowego Roku. O bardzo wysokim poziomie ostatniego etapu tego konkursu niech świadczy chociażby to, że nie było nikogo, kto rozwiązałby test bezbłędnie (test składał się z dziesięciu zadań – kazusów prawnych, z których każdy miał kilka wariantów odpowiedzi).

  • Jakich rad udzieliłaby Pani innym osobom chcącym wziąć udział w konkursie? Jaka jest Pani recepta na sukces?

– Nie powiem nic odkrywczego. Należy dużo czytać i dokształcać się oraz na bieżąco zapoznawać się ze zmianami prawa. Bardzo dobrym źródłem wiedzy jest również forum internetowe, a moim ulubionym jest forum portalu kadrowego www.kadry.infor.pl. Można się tam spotkać z przeróżnymi praktycznymi problemami oraz ich rozwiązaniami, mającymi swoje korzenie w zawodowym życiu innych pracowników działów kadr z całej Polski. Tak więc nie traktujmy forum jedynie jako miejsca rozwiązania własnego problemu, ale miejsca poszerzania swojej wiedzy.

A sukces? Uważam, że osiągnęłam go dzięki temu, iż sumiennie wykonuję pracę specjalisty ds. kadr i płac, a zarazem bardzo angażuję się w to, co robię, także w napotykane problemy firmy i każdego pracownika. Czasem pomysł na rozwiązanie konkretnego problemu przychodzi dopiero w domu przy filiżance kawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozmawiała Karolina Olech

Ciąg dalszy rozmowy ukaże się  19 kwietnia 2011 r. w nr 16/2011 „Serwisu Prawno-Pracowniczego”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: kadry.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA