Działalność gospodarcza - zatrudnienie członka rodziny
12 paź 2011
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie szkoleń dla firm. Obecnie rozszerzam ofertę szkoleń, a w związku z tym potrzebuję pomocy przy przygotowywaniu programów szkoleń i rozsyłaniu zaproszeń. Czy do wykonywania tych czynności mogę zatrudnić na część etatu moją żonę?
Treść regulaminu zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych a pomoc indywidualna
03 paź 2011
Pomocy indywidualnej udziela się na wniosek. Dlatego w regulaminie należy określić także treść wniosku, który powinien zawierać m.in. imię i nazwisko wnioskodawcy i numer PESEL, a w razie jego braku – numer dokumentu potwierdzającego tożsamość.
Ulga rehabilitacyjna dla osób niepełnosprawnych
31 sie 2011
Osoby niepełnosprawne mogą korzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej, którą odpisują od dochodu w rocznym zeznaniu podatkowym.
Uprawnienia pracownicze osób niepełnosprawnych
26 lip 2011
Od 1 czerwca 2011 r. w stosunku do osób niepełnosprawnych zatrudnionych m.in. przy pilnowaniu mienia stosowane są kodeksowe normy czasu pracy, a nie te wynikające z ustawy o rehabilitacji.
Pomoc publiczna dla pracodawców zatrudniających pracowników niepełnosprawnych
30 maja 2011
Pomoc de minimis jest formą pomocy publicznej. Pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne może ją przeznaczyć m.in. na dofinansowanie stanowisk pracy niepełnosprawnych pracowników bądź zwrot niektórych świadczeń ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
Pracownicy niepełnosprawni - naliczanie dodatkowego urlopu wypoczynkowego
27 maja 2011
Przedsiębiorstwo zatrudnia pracowników niepełnosprawnych, w tym z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Jak obliczać należny urlop pracownikowi z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności zatrudnionemu na pełny etat (pracownikowi przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego podstawowego i 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego na cały rok), np. za okres 5 miesięcy? Czy prawidłowe będzie wyliczenie: 5/12 x 26 dni = 10,83, tj. 11 dni, 5/12 x 10 dni = 4,16 dni, tj. 5 dni, czyli razem 16 dni, czy 5/12 x (26 + 10) = 15 dni? Jak w związku z powyższym ma wyglądać zapis w świadectwie pracy? Proszę o informację, czy wykorzystany dodatkowy urlop wypoczynkowy umieszczamy w ust. 4 pkt 1 świadectwa, gdzie wpisujemy informację o urlopie wypoczynkowym wykorzystanym w danym roku kalendarzowym łącznie z urlopem wypoczynkowym podstawowym czy w pozycji dotyczącej urlopu dodatkowego?
Obliczanie wysokości ulgi we wpłatach na PFRON
25 maja 2011
Od 1 stycznia br. zmianie uległy przepisy dotyczące możliwości udzielania przez pracodawców tzw. ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Do zwrotu z PFRON dodatkowych kosztów zatrudniania niepełnosprawnych może wystarczyć opinia PIP o spełnieniu wymagań bhp
09 maja 2011
Od 1 stycznia 2011 r. obowiązują dwa nowe rozporządzenia ważne dla pracodawców, którzy chcą uzyskać z PFRON (za pośrednictwem starosty) zwrot dodatkowych kosztów zatrudniania pracowników niepełnosprawnych lub zwrot odpowiedniego wyposażenia stanowiska pracy dla takiego pracownika. Zasadnicza zmiana dotyczy opinii, jaką wydaje Państwowa Inspekcja Pracy, a która przesądza o przyznaniu pracodawcy bądź o odmówieniu prawa do zwrotu kosztów.
Wyposażenie stanowiska dla bezrobotnego - jak otrzymać refundację z urzędu pracy?
20 kwi 2011
Prowadzę działalność gospodarczą. W kwietniu zamierzam zatrudnić bezrobotnego i złożyć wniosek do powiatowego urzędu pracy o refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy. Co powinien zawierać wniosek? Jak prawidłowo rozliczyć już otrzymaną refundację?
Wyższe dofinansowanie dla osób posiadających tzw. schorzenie szczególne
19 kwi 2011
Kwoty dofinansowań do wynagrodzeń zwiększa się o 40% najniższego wynagrodzenia w przypadku osób niepełnosprawnych, w odniesieniu do których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz niewidomych.
System orzekania o niepełnosprawności
28 mar 2011
Nadzór Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych nad orzekaniem o niepełnosprawności i o stopniu niepełnosprawności polega m.in. na kontroli orzeczeń co do ich zgodności z zebranymi dokumentami lub obowiązującymi przepisami.
Nowe wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych
23 mar 2011
Od 2 lat nieprzerwanie zatrudniamy 26 pracowników, w tym 8 osób o lekkim stopniu niepełnosprawności, 2 osoby – o umiarkowanym i 1 osobę – o znacznym. W związku z tym posiadamy status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej, stosownie do treści art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Czy w związku z ostatnimi nowelizacjami tej ustawy przy niezmienionym stanie zatrudnienia utrzymamy swój status?
Badania lekarskie i szkolenia bhp pracowników młodocianych
21 mar 2011
Czy pracownicy młodociani muszą mieć badania lekarskie i szkolenia bhp?
Dofinansowanie dla bezrobotnych na założenie przedsiębiorstwa
14 mar 2011
Dofinansowanie, jakie może uzyskać bezrobotny na podjęcie działalności gospodarczej, wzrosło do wysokości 20 629 zł. Powyższą kwotę można przeznaczyć na zakup urządzeń oraz wyposażenia koniecznego dla rozpoczęcia działalności. Należy ją rozdysponować w ciągu 30 dni od dnia podjęcia działalności.
Zatrudnianie osób niepełnosprawnych z prawem do emerytury bez dopłat dla pracodawcy
11 mar 2011
Pracodawcy nie będą już otrzymywać dopłat do wynagrodzeń pracowników zaliczonych do umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności, jeśli mają oni ustalone prawo do emerytury. Zasada ta obowiązuje od 1 marca 2011 r. Jest to kolejne w tym roku ograniczenie dofinansowań dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne.
Formy realizacji rehabilitacji zawodowej i społecznej niepełnosprawnych
23 lut 2011
Osoba niepełnosprawna może uczestniczyć w turnusie rehabilitacyjnym, jeśli zostanie skierowana przez lekarza opiekującego się nią, a w warsztacie rehabilitacyjnym– gdy posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności.
Czas pracy pracownika niepełnosprawnego
21 lut 2011
Jeden z moich pracowników przedstawił mi orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. Czy taki pracownik powinien mieć obniżony wymiar czasu pracy? Czy mogę go zatrudniać w godzinach nadliczbowych? Czy ma jakieś inne uprawnienia?
Zatrudnianie niepełnosprawnych - zmiany w ustawie
08 lut 2011
Jedną z najważniejszych zmian w ustawie o rehabilitacji jest dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, które ulegnie obniżeniu lub podwyższeniu w zależności od stopnia niepełnosprawności danego pracownika.
Zmiany w funkcjonowaniu zakładów pracy chronionej
25 sty 2011
Uzyskane w danym roku środki zakładowego funduszu rehabilitacji pochodzące ze zwolnień podatkowych oraz kwot pobranych zaliczek na podatek dochodowy pracodawca powinien wydatkować do końca grudnia następnego roku. Jeżeli do tej daty zasoby te nie zostaną spożytkowane, podlegają obowiązkowej wpłacie na PFRON.
Nagrody jubileuszowe w spółdzielni inwalidów
18 sty 2011
Nagrody jubileuszowe w spółdzielniach inwalidów z reguły przyznawane są nie częściej niż co 5 lat. Postanowienia w tym zakresie zawierają układy zbiorowe pracy.
Czy możliwe jest zatrudnienie na stanowisku kierowcy osoby posiadającej orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności
11 sty 2011
Chcemy zatrudnić na stanowisku kierowcy samochodu ciężarowego pracownika, który ma lekki stopień niepełnosprawności. Pracownik ma niewielką wadę słuchu. Czy możemy zatrudnić pracownika z wadą słuchu na stanowisku kierowcy?
Stabilność zatrudnienia spółdzielczego
10 gru 2010
Spółdzielczy stosunek pracy jest dość stabilną podstawą zatrudnienia. Dzieje się tak, ponieważ korzysta on niejako z podwójnej ochrony, tej przewidzianej przepisami Prawa spółdzielczego oraz ogólnej, czyli kodeksowej, właściwej dla wszystkich pracowników.
Urlop dla niepełnosprawnego pracownika
01 gru 2010
Pracownik zatrudniony w naszej firmie na 1/2 etatu na początku października dostarczył orzeczenie o zaliczeniu go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Orzeczenie to zostało wydane 31 sierpnia 2010 r. Kiedy ten pracownik nabędzie prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego? Czy w związku z tym, że jest zatrudniony na część etatu, wymiar tego urlopu powinien zostać proporcjonalnie obniżony?
Skutki prawne likwidacji statusu zakładu pracy chronionej
22 lis 2010
Firmy, które pobrały z PFRON dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych bez efektu zachęty, muszą je zwrócić
10 lis 2010
Pracodawcy będą musieli zwrócić dofinansowanie, jakie uzyskali z
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do wynagrodzeń
pracowników, którzy stali się niepełnosprawni dopiero po nawiązaniu
stosunku pracy. Będą musieli również skorygować dokumenty, jakie złożyli
w PFRON. Nie wiadomo jednak, jakiego okresu to dotyczy.
Gdzie i do kiedy należy złożyć wniosek o refundację wynagrodzenia młodocianych
26 paź 2010
Obecnie zatrudniam 10 pracowników etatowych. Ponadto w tym roku szkolnym zamierzam zatrudnić 4 młodocianych na praktykę zawodową. Gdzie i kiedy mogę złożyć wniosek o refundację wynagrodzeń młodocianych?
Zatrudnianie pracowników w ramach projektu finansowanego z Unii Europejskiej
01 paź 2010
Czy istnieją przesłanki uniemożliwiające zawarcie 2 umów o pracę łącznie na 1,5 etatu (1/1 i 1/2) z jednym pracownikiem w ramach jednego projektu finansowanego z Unii Europejskiej, gdy zadania obejmujące oba stanowiska są czynnościami administracyjnymi?
Urlop wypoczynkowy pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych na część etatu
07 wrz 2010
Mamy 2 pracowników pracujących na część etatu. Obaj mają staż pracy powyżej 10 lat. Jeden z nich jest zatrudniony na 3/4 etatu i posiada orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. Drugi takiego orzeczenia nie ma, ale jest zatrudniony na 1/4 etatu. Jak obliczyć urlop w obu przypadkach?
Doraźna i specjalistyczna opieka medyczna oraz poradnictwo i usługi rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych
01 wrz 2010
Pracodawca zapewnia opiekę medyczną m.in. przez zatrudnienie w zakładzie pracy lekarza specjalizującego się w schorzeniach pracowników niepełnosprawnych.
Jak rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, który całkowicie utracił zdolność do wykonywania pracy
11 sie 2010
Pracownik niepełnosprawny zatrudniony na 1/10 etatu dostarczył nam orzeczenie lekarza o całkowitej niezdolności do pracy. W jaki sposób rozwiązać z nim umowę o pracę? Jaką przyczynę należy wpisać w świadectwie pracy w punkcie dotyczącym rozwiązania stosunku pracy? Czy pracownikowi przysługuje odprawa rentowa, jeśli nie jesteśmy jego zakładem macierzystym?
Porozumienie w sprawie praktyk zawodowych
30 lip 2010
Chcielibyśmy w okresie wakacyjnym przyjąć studentów na praktyki. Szkoły są zainteresowane, aby kierować do nas swoich studentów, natomiast dla nas są to dodatkowe obowiązki, jak np. dodatkowe obciążenie pracownika, który staje się koordynatorem praktyk. W związku z tym, czy w porozumieniach o prowadzeniu praktyk studenckich, zawartych ze szkołami wyższymi, możemy zawrzeć zapis o odpłatności za takie praktyki?
Czy w trakcie zwolnienia lekarskiego pracownik może prowadzić działalność gospodarczą
26 lip 2010
Zatrudniamy pracownika na stanowisku informatyka na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Pracownik ten dodatkowo prowadzi własną działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych – naprawczych. Pracownik wykorzystał 182 dni zasiłku chorobowego i obecnie otrzymuje świadczenie rehabilitacyjne płatne z ZUS. Ostatnio wpłynęła do naszego zakładu dokumentacja od firmy współpracującej z nami, w której znajdują się dokumenty potwierdzające, że nasz pracownik będąc na zwolnieniu lekarskim wykonywał pracę w zakresie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Czy pracownik będąc na zwolnieniu lekarskim, a obecnie pobierający świadczenie rehabilitacyjne, musi powstrzymywać się tylko od pracy, natomiast może wykonywać działalność gospodarczą?
Dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego
09 cze 2010
Najważniejszym źródłem wspierania zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest dofinansowanie do ich wynagrodzeń zarówno w zakładach pracy chronionej, jak i na otwartym rynku pracy.
Jakie zmiany w sprawie ZFRON obowiązują od 5 maja 2010 r.
08 cze 2010
Od 5 maja 2010 r. warunkiem wykorzystania funduszu rehabilitacji jest dokonywanie wydatków z niego w sposób celowy i oszczędny z uwzględnieniem optymalnego doboru metod i środków realizacji w stosunku do zakładanych efektów. Zmiana przepisów dotyczy również szkoleń. Obecnie nie można łączyć w jednym projekcie szkolenia w celu nabycia lub podnoszenia kwalifikacji zawodowych ze szkoleniem rozwijającym pozazawodowe zainteresowania osób niepełnosprawnych.
Warto zatrudniać stażystów z urzędu pracy
26 maja 2010
Pracodawcy, którzy zamierzają włączyć się w aktywizację bezrobotnych, mogą liczyć na zatrudnienie pracownika w zasadzie bez ponoszenia żadnych kosztów własnych.
Kontynuacja zatrudnienia pracownika po orzeczeniu o niepełnosprawności
17 maja 2010
Gdy pełnosprawny dotychczas pracownik przedkłada w firmie orzeczenie ustalające stopień jego niepełnosprawności, zatrudniający go pracodawca musi dostosować warunki pracy tego pracownika do jego stanu zdrowia.
Pomoc publiczna dla osób niepełnosprawnych na działalność gospodarczą
12 maja 2010
Osoby niepełnosprawne, które rozpoczynają własną działalność gospodarczą, mogą skorzystać ze wsparcia publicznego udzielanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub organy samorządu powiatowego.
Dyskryminacja ze względu na niepełnosprawność w świetle przepisów UE
06 kwi 2010
Pracodawca nie ma obowiązku dalszego zatrudniania pracownika, który stał się niepełnosprawny, gdy kontynuowanie zatrudnienia wiązałoby się dla pracodawcy z ogromnymi kosztami.
Czy pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje rekompensata za niewykorzystywane uprawnienia przysługujące z tytułu niepełnosprawności
29 mar 2010
Jeden z naszych pracowników dostarczył nam w lutym 2010 r. orzeczenie o niepełnosprawności, otrzymane przez niego 12 lutego 2007 r. (umiarkowany stopień niepełnosprawności). Pracownik w okresie posiadania orzeczenia, czyli przez 2 lata, pracował na zasadach ogólnych, dotyczących sprawnych pracowników, w szczególności w zakresie czasu pracy (pracował także w godzinach nadliczbowych). Czy za czas niekorzystania z uprawnień przysługujących pracownikom niepełnosprawnym pracownikowi należy się jakaś rekompensata (np. za niewykorzystane przerwy na gimnastykę)?
Koszty wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej
19 mar 2010
Ustawodawca w art. 26e ust. 8 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o
rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób
niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92, ze zm.) zawarł
delegację ustawową do wydania przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej
rozporządzenia określającego:
Czy członek zarządu spółki będący osobą niepełnosprawną ma prawo do nadgodzin
12 mar 2010
Pracownik zarządzający zakładem pracy, mający orzeczoną niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym lub znacznym, który świadczy pracę ponad normy skrócone (7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo), pracuje w nadgodzinach i ma prawo do wynagrodzenia lub czasu wolnego za pracę nadliczbową (wyrok Sądu Najwyższego z 2 października 2008 r., I PK 64/08).
Dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych przy wzroście zatrudnienia netto
11 mar 2010
W celu uzyskania dofinansowania do wynagrodzeń nowo zatrudnionych
pracowników niepełnosprawnych konieczne jest uzyskanie przez pracodawcę
wzrostu zatrudnienia netto zarówno pracowników niepełnosprawnych, jak i
wzrostu zatrudnienia netto pracowników ogółem.
Co się zmieniło w dofinansowaniu wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego
09 mar 2010
Od lutego 2010 r. pracodawcy, którzy zatrudniają niepełnosprawnych pracowników i otrzymują z PFRON dofinansowanie do ich wynagrodzeń, wniosek o pomoc składają na druku INF-D-P (niezmienionym), ale muszą uwzględnić zmiany w sposobie jego wypełniania.
Czy pracownik niepełnosprawny może odmówić wyjazdu w podróż służbową
08 mar 2010
Zatrudniamy pracownika o lekkim stopniu niepełnosprawności na stanowisku księgowego. Osoba ta otrzymała polecenie wyjazdu służbowego, ale odmówiła twierdząc, że jako osoba niepełnosprawna nie musi wyjeżdżać w delegacje, a w czasie, w którym miałby nastąpić wyjazd, ma zaplanowane badania. Czy w stosunku do pracowników niepełnosprawnych występują ograniczenia w możliwości zlecania wyjazdu w podróż służbową?
Czy pracodawca zatrudniający młodocianych ma dodatkowe obowiązki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy?
26 lut 2010
Pracodawca, w celu obniżenia kosztów działalności oraz możliwości zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników w przyszłości, zatrudnił pracowników młodocianych. Wykonują oni pracę od godziny 4.00 rano od niedzieli do piątku. Opiekun prawny jednego z pracowników młodocianych nie wyraził zgody na wykonywanie pracy przez podopiecznego w czasie określonym przez pracodawcę. Czy na pracodawcę zatrudniającego pracowników młodocianych nałożone są dodatkowe obowiązki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy?
Obniżenie wysokości wpłat na PFRON
18 sty 2010
Warto wiedzieć, jaka jest struktura zatrudnienia osób niepełnosprawnych u naszego kontrahenta, szczególnie jeśli płacimy wysokie kary na PFRON z tytułu niezatrudniania osób niepełnosprawnych.
Czas pracy pracownika niepełnosprawnego
07 sty 2010
Chcemy zatrudnić w naszej firmie kilka osób niepełnosprawnych. W jaki sposób powinien być określony czas pracy takich pracowników i gdzie należy określić wymiar czasu pracy osoby niepełnosprawnej, jeżeli zatrudnię ją np. na 1/2 etatu?
Kontrola wpłat pracodawców na PFRON
16 gru 2009
Z wpłat na PFRON zwolnieni są pracodawcy, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 6 proc., jednak w przypadku m.in. państwowych i niepaństwowych szkół wyższych jest to tylko poziom 2 proc.
Zakład pracy chronionej a prawo zamówień publicznych
08 gru 2009
Czy zakład pracy chronionej korzystający ze środków publicznych w postaci dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych oraz zwolnień podatkowych powinien stosować przepisy ustawy – Prawo zamówień publicznych w zakresie dokonywania wydatków z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, który tworzony jest właśnie z tych zwolnień?
Urlop pracownika młodocianego rozpoczynającego rok szkolny
04 gru 2009
Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę obowiązek udzielania młodocianemu pracownikowi urlopu zaliczkowego. Taki urlop jest przyznawany na wniosek pracownika i w miarę możliwości należy go wykorzystać w okresie ferii szkolnych.