Kategorie

Dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych w 2013 r.

Emilia Wrońska
Od 1 stycznia 2013 r. obowiązują nowe kwoty miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Pracodawcy, aby je otrzymać, muszą wpłacać wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych na ich rachunki bankowe.

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych przysługuje pracodawcom bez względu na to, czy działają na chronionym czy na otwartym rynku pracy. Podstawowym warunkiem, jaki muszą spełnić, jest brak zaległości w zobowiązaniach wobec PFRON przekraczających ogółem kwotę 100 zł. Chodzi tu m.in. o niespłacone pożyczki lub nienależnie pobrane dofinansowania.

Wysokość dofinansowania do wynagrodzeń w 2013 r.

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z 29 października 2010 r. zrównuje od 1 stycznia 2013 r. dofinansowania dla pracodawców z tzw. otwartego rynku z tym otrzymywanym przez zakłady pracy chronionej (zpchr). Jednak w związku z uchwaleniem przez Sejm ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej tzw. ustawy okołobudżetowej po raz kolejny zrównanie to zostało odroczone. A zatem przez cały 2013 r. dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych będzie przysługiwało pracodawcom z chronionego i otwartego rynku pracy w tej samej proporcji jak do tej pory.

Od 1 stycznia 2013 r. zmieniła się natomiast wysokość dofinansowania do wynagrodzenia osób niepełnosprawnych.

Dla pracodawcy prowadzącego zpchr dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych wynosi obecnie:

 • 180% najniższego wynagrodzenia – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności,
 • 100% najniższego wynagrodzenia – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,
 • 40% najniższego wynagrodzenia – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Jeżeli w zakładzie pracy są zatrudnione osoby niepełnosprawne, u których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz niewidomych, to ww. kwoty dofinansowania podlegają zwiększeniu o 40% najniższego wynagrodzenia.

Natomiast pracodawcy z otwartego rynku pracy przysługuje dofinansowanie w wysokości:

 • 70% kwot przysługujących zakładom pracy chronionej – w przypadku pracowników zakwalifikowanych do lekkiego, umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności,
 • 90% kwot przysługujących zakładowi pracy chronionej w przypadku, gdy dofinansowanie dotyczy osób niepełnosprawnych, u których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję oraz pracowników niewidomych.

Powyższe kwoty dofinansowań obowiązują do 31 grudnia 2013 r. (patrz tabela 1).


Tabela 1. Wysokość miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych obowiązująca od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 r.*

Stopień
niepełnosprawności

zpchr

Otwarty rynek

bez
schorzeń
specjalnych

ze
schorzeniami
specjalnymi

bez schorzeń specjalnych
(70% kwoty
należnej zpchr)

ze schorzeniami
specjalnymi
(90% kwoty
należnej zpchr)

znaczny

2700 zł

3300 zł

1890 zł

2970 zł

umiarkowany

1500 zł

2100 zł

1050 zł

1890 zł

lekki

600 zł

1200 zł

420 zł

1080 zł

* Kwoty dofinansowania do wynagrodzenia osób niepełnosprawnych obowiązujących w 2013 r. są obliczane na podstawie minimalnego wynagrodzenie z grudnia roku poprzedniego, tj. grudnia 2012 r., które wynosiło 1500 zł.

Wypłata wynagrodzenia na konto

Od 1 grudnia 2012 r., aby otrzymywać dofinansowanie do wynagrodzeń zatrudnianych w firmie pracowników niepełnosprawnych, pracodawca ma obowiązek przekazywać wynagrodzenie:

 • na ich rachunki w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo
 • za pośrednictwem osób prawnych prowadzących działalność w zakresie doręczania kwot pieniężnych (np. poczty).

A zatem, aby zachować prawo do dofinansowania, nie jest już możliwa wypłata pensji w kasie zakładu.

Pracodawca powinien uważać, aby nie spóźniać się z wypłatą. Jeżeli bowiem spóźnienie w wypłacie pensji dla pracowników niepełnosprawnych przekroczy 14 dni, pracodawca utraci prawo do dofinansowania tych wynagrodzeń.

Reklama

Ponieważ w praktyce wątpliwości pracodawców budzi sformułowanie „jego rachunek bankowy”, w związku z tym organizacje Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON) oraz Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) zwróciły się do Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON) z prośbą o wyjaśnienie, jak należy rozumieć pojęcie „jego rachunek bankowy”. BON w piśmie z 28 września 2012 r. (sygn. BON-I-52311-348-2-PM/12) skierowanym do OBPON wyraziło pogląd, że „rachunek bankowy, na który przekazywane jest wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego, może należeć do wskazanej przez pracownika osoby, zarówno spokrewnionej, jak i niespokrewnionej”.

Natomiast w piśmie z 16 października 2012 r. (sygn. BON-I-52311-375-2-PM/12) – skierowanym do POPON – BON wyraził nieco odmienny od wcześniejszego pogląd. Uznał bowiem, że przez sformułowanie „jego rachunek bankowy” należy rozumieć „przede wszystkim rachunek osobisty osoby niepełnosprawnej. Współwłasność rachunku jako forma własności również wydaje się dopuszczalna. W wyjątkowych przypadkach, gdy osoby niepełnosprawne mają trudności w codziennej egzystencji, może to być również rachunek innej osoby, np. opiekuna, pełnomocnika, zarówno spokrewnionej, jak i niespokrewnionej”.


W związku z rozbieżnością interpretacji w powyższej kwestii wypowiedział się PFRON. Ze stanowiska PFRON z 21 listopada 2012 r. wynika, że pracownik może wskazać rachunek bankowy, którego jest zarówno właścicielem, jak i współwłaścicielem. Jedynie w wyjątkowych przypadkach, gdy pracownik ma trudności w codziennej egzystencji, może to być również rachunek innej osoby (np. opiekuna, pełnomocnika).

Pełnomocnictwo udzielone przez pracownika osobie trzeciej do odebrania należnego wynagrodzenia nie może być uznane za przeniesienie prawa do wynagrodzenia na inną osobę. Pełnomocnictwo do odbioru wynagrodzenia, mimo że nie wynika to jednoznacznie z przepisów prawa, ze względów dowodowych powinno być udzielone na piśmie (zgodnie z interpretacją BON-VIII-077-13 (2)-MB/12).

Podstawa prawna:

 • art. 26a ust. 1, 1a1 pkt 2 i 3, 1b, 9a pkt 2 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (j.t. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721, ost. zm. DzU z 2012 r. poz. 1456),
 • art. 1 pkt 9 lit. a i b ustawy z 28 czerwca 2012 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 986 ze zm.),
 • art. 4 ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (DzU z 2012 r. poz. 1456).

 

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.