Czas pracy niepełnosprawnych w 2014 r.
REKLAMA
REKLAMA
Stan prawny do 9 lipca 2014 r.
Zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych od dnia 1 stycznia 2012 r. czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej zarówno do znacznego, umiarkowanego jak i lekkiego stopnia niepełnosprawności wynosił maksymalnie 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Jednak osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności po spełnieniu określonego w ustawie warunku mogły korzystać ze skróconej normy czasu pracy.
REKLAMA
Czas pracy niepełnosprawnych - orzecznictwo
Warunek polegał na tym, że pracownik niepełnosprawny, zaliczony do znacznego bądź umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, aby po 1 stycznia 2012 r. mógł pracować w skróconych normach czasu pracy (czyli do 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo), przedstawiał pracodawcy zaświadczenie o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy w jego przypadku. Zaświadczenie wydawał lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników, a w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną. Należy podkreślić, że lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną mógł wystawić takie zaświadczenie tylko wówczas, gdy brakowało lekarza medycyny pracy. W przeciwnym razie pracodawca nie brał pod uwagi takiego zaświadczenia.
Lekarz wystawiający zaświadczenie oceniał jedynie, czy zastosowanie wobec konkretnego pracownika skróconych norm czasu pracy było celowe. Nie określał czasu pracy niepełnosprawnego. Dokonywał jednak oznaczenia terminu ważności dokumentu.
W związku z tym przepisem pracodawcy wydawali swoim niepełnosprawnym pracownikom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, skierowania do lekarzy medycyny pracy celem przeprowadzenia badań koniecznych do uzyskania zaświadczenia. Na badania byli kierowani pracownicy niepełnosprawni, którzy występowali do pracodawcy z odpowiednimi wnioskami.
Zmiany w zakresie czasu pracy osób niepełnosprawnych
Pracodawcy nie wolno było zmuszać pracownika do skorzystania z możliwości wykonywania pracy w skróconym czasie pracy.
Koszty badań zawsze ponosił pracodawca. Pracodawca ponosił w tym także koszty dodatkowych badań, jeśli ich wykonanie było niezbędne do uzyskania zaświadczenia o celowości stosowania skróconych norm czasu pracy.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego
Dnia 13 czerwca 2013 r. Trybunał Konstytucyjny w wyroku o sygn. akt K 17/11 orzekł, że art. 15 ust. 2 omawianej ustawy w zakresie, w jakim uzależnia zastosowanie skróconego czasu pracy do osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności od uzyskania zaświadczenia lekarskiego o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy, jest niezgodny z art. 2 w związku z art. 69 konstytucji. Przepis ten w związku z wyrokiem TK traci w omawianym zakresie moc obowiązującą z upływem 12 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw.
Wyrok został wydany po rozpatrzeniu wniosku Komisji Krajowej Niezależnego Związku Zawodowego NSZZ „Solidarność” z dnia 25 stycznia 2011 r.
Wysokość dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych
Polecamy również serwis: Czas pracy
Stan prawny od 9 lipca 2014 r.
Konsekwencją wydanego wyroku jest zmiana niezgodnych z Konstytucją przepisów prawnych. W swoim orzeczeniu TK oznaczył, że do czasu upływu 12 miesięcy od ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw RP (ogłoszenie 9 lipca 2013 r.) w kwestii czasu pracy osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zastosowanie mają obecnie obowiązujące przepisy. Po upływie oznaczonego terminu 12 miesięcy (czyli od 9 lipca 2014 r.), osoby niepełnosprawne zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z mocy ustawy pracują maksymalnie 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. To równoznaczne z tym, że ponownie zaczęły obowiązywać przepisy sprzed 1 stycznia 2012 r.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 Nr 127, poz. 721 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat