reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownika niepełnosprawnego

Dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownika niepełnosprawnego

Osoby niepełnosprawne należą do szczególnie chronionej grupy pracowników. Przepisy przewidują dla nich urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze. Dotyczy to zatrudnionych o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Czas pracy

Osoba niepełnosprawna nie może pracować dłużej niż 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Jeżeli lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną wyda w odniesieniu do tej osoby zaświadczenie o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy, nie będzie on mógł przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Wymienione normy czasu pracy stosuje się od dnia przedstawienia pracodawcy wspomnianego zaświadczenia. Co więcej, osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych (art. 15 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).

Zobacz: Jak w szybkim trybie uzyskać decyzję o statusie zakładu pracy chronionej

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 18 kwietnia 2000 r. (III ZP 6/00) stosowanie skróconej normy czasu pracy wobec pracownika niepełnosprawnego podejmującego zatrudnienie nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia ustalanego według godzinowej stawki osobistego zaszeregowania.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 6 lipca 2005 r. (III PK 51/05) uznał ponadto, że ustalenie w umowie o pracę zawartej z pracownikiem niepełnosprawnym w stopniu umiarkowanym 8-godzinnego dnia pracy zamiast zgodnego z prawem 7-godzinnego oznacza, że za każdą przepracowaną ósmą godzinę ma on prawo do wynagrodzenia w wysokości 1/7 dziennego wynagrodzenia wynikającego z umowy i do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.

Zobacz: Jak wypłacić wynagrodzenie, aby uzyskać dofinansowanie z PFRON

Dodatkowy urlop wypoczynkowy

Osobie, która została zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy. Wymiar urlopu wynosi 10 dni roboczych w danym roku kalendarzowym. Powiększa on wymiar zwykłego urlopu wypoczynkowego z 20 do 30 dni lub z 26 do 36 dni. Nabycie prawa do pierwszego urlopu wypoczynkowego następuje po przepracowaniu jednego roku, licząc od dnia zaliczenia jej do jednego z wymienionych stopni niepełnosprawności (art. 18 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).

Zobacz także: Urlopy

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 29 czerwca 2005 r. (II PK 339/04) prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, chociażby nie wystąpił do pracodawcy o przyznanie takiego urlopu. Prawo raz nabyte zachowuje się aż do momentu utraty statusu osoby niepełnosprawnej. Nie ma na to wpływu zmiana pracodawcy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownika niepełnosprawnego. /Fot. Fotolia
Dodatkowy urlop wypoczynkowy pracownika niepełnosprawnego. /Fot. Fotolia

Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama