| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Młodociani, niepełnosprawni > Zaliczkowy urlop młodocianego

Zaliczkowy urlop młodocianego


Młodociani, czyli osoby, które ukończyły 16, a nie przekroczyły 18 lat, prawo do urlopu wypoczynkowego nabywają na innych zasadach niż pracownicy pełnoletni. Przysługuje im ponadto prawo do zaliczkowego urlopu w okresie ferii.

Prawo w sposób szczególny chroni ludzi młodych. Kodeks pracy przewiduje odrębne warunki zatrudniania młodych pracowników. Jednym z przykładów ochrony jest wyjątkowa, w stosunku do pracowników pełnoletnich, regulacja prawa do urlopu.

Wymiar urlopu pracownika pełnoletniego

Na podstawie art. 154 Kodeksu pracy pracownikom pełnoletnim należy się urlop w wymiarze:

  1. 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
  2. 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Zobacz: Urlopy

Podjęcie pracy po raz pierwszy

Natomiast pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Prawo do kolejnych urlopów nabywa się w każdym następnym roku kalendarzowym.

Wymiar urlopu młodocianego

Zgodnie z art. 205 Kodeksu pracy młodociany podejmujący pierwszą pracę uzyskuje prawo do urlopu z upływem 6 miesięcy w wymiarze 12 dni roboczych. Dodatkowo z upływem 1 roku pracy uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych. Łącznie w całym roku pracownik młodociany nabywa prawo do dwóch urlopów wypoczynkowych. Będzie przysługiwało mu więc 38 dni roboczych urlopu.

Rok ukończenia 18 lat

Jednak w roku kalendarzowym, w którym młody pracownik kończy 18 lat, ma prawo do urlopu w wymiarze 20 dni roboczych, jeżeli uzyskał je przed ukończeniem 18 lat. W tym przypadku dochodzi do obniżenia wymiaru urlopu przysługującego po upływie roku i zamiast 26 dni wynosi 20 dni. Łącznie w całym roku pracownik nabędzie prawo do 32 dni urlopu.

Zobacz: Procedura zatrudniania pracownika młodocianego

Okres ferii

Jeśli młodociany uczęszcza do szkoły, należy udzielić mu urlopu w okresie ferii szkolnych. Problem w tym, że uczniowie podejmujący pracę wraz z rozpoczęciem roku szkolnego prawo do urlopu w wymiarze 12 dni uzyskują z końcem lutego (6 miesięcy licząc od września). Ferie trwają w okresie stycznia i lutego. Jeśli pracownik nie nabędzie do tej pory prawa do urlopu, pracodawca może udzielić mu zaliczkowo urlopu w okresie ferii szkolnych. Udziela się go tylko na wniosek młodocianego pracownika. Konsekwencją udzielenia urlopu zaliczkowego będzie odpowiednie pomniejszenie wymiaru urlopu, do którego pracownik nabędzie prawo po upływie 6 miesięcy pracy.

Zobacz: Urlop pracownika młodocianego rozpoczynającego rok szkolny

Plan urlopów

Pracodawca ustalający na początku roku plan urlopów powinien wziąć pod uwagę zatrudnienie młodocianych i udzielić im urlopu w okresie ferii. Gdy w zakładzie pracy nie sporządza się planu urlopów, pracodawca powinien ustalić termin urlopu w przerwie zimowej po porozumieniu z pracownikiem. Jeśli młodociani, którzy uczęszczają do szkół, składają wnioski o urlop w czasie ferii, podmiot zatrudniający zobowiązany jest do ich uwzględnienia. Wiąże go zarówno termin jak i wymiar proponowany przez pracownika.

Urlop bezpłatny

Jeśli pracodawca zatrudnia młodocianego, który jest uczniem szkoły dla pracujących, ciąży na nim obowiązek udzielenia mu w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego. Wymiar urlopu nie może przekraczać łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Czas urlopu bezpłatnego zalicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Urlop młodocianego. /Fot. Fotolia
Urlop młodocianego. /Fot. Fotolia

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »