REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Urlop młodocianego. /Fot. Fotolia
Urlop młodocianego. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Młodociani, czyli osoby, które ukończyły 16, a nie przekroczyły 18 lat, prawo do urlopu wypoczynkowego nabywają na innych zasadach niż pracownicy pełnoletni. Przysługuje im ponadto prawo do zaliczkowego urlopu w okresie ferii.

Prawo w sposób szczególny chroni ludzi młodych. Kodeks pracy przewiduje odrębne warunki zatrudniania młodych pracowników. Jednym z przykładów ochrony jest wyjątkowa, w stosunku do pracowników pełnoletnich, regulacja prawa do urlopu.

Autopromocja

Wymiar urlopu pracownika pełnoletniego

Na podstawie art. 154 Kodeksu pracy pracownikom pełnoletnim należy się urlop w wymiarze:

  1. 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
  2. 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Zobacz: Urlopy

Podjęcie pracy po raz pierwszy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Prawo do kolejnych urlopów nabywa się w każdym następnym roku kalendarzowym.

Wymiar urlopu młodocianego

Zgodnie z art. 205 Kodeksu pracy młodociany podejmujący pierwszą pracę uzyskuje prawo do urlopu z upływem 6 miesięcy w wymiarze 12 dni roboczych. Dodatkowo z upływem 1 roku pracy uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych. Łącznie w całym roku pracownik młodociany nabywa prawo do dwóch urlopów wypoczynkowych. Będzie przysługiwało mu więc 38 dni roboczych urlopu.

Rok ukończenia 18 lat

Jednak w roku kalendarzowym, w którym młody pracownik kończy 18 lat, ma prawo do urlopu w wymiarze 20 dni roboczych, jeżeli uzyskał je przed ukończeniem 18 lat. W tym przypadku dochodzi do obniżenia wymiaru urlopu przysługującego po upływie roku i zamiast 26 dni wynosi 20 dni. Łącznie w całym roku pracownik nabędzie prawo do 32 dni urlopu.

Zobacz: Procedura zatrudniania pracownika młodocianego

Okres ferii

Jeśli młodociany uczęszcza do szkoły, należy udzielić mu urlopu w okresie ferii szkolnych. Problem w tym, że uczniowie podejmujący pracę wraz z rozpoczęciem roku szkolnego prawo do urlopu w wymiarze 12 dni uzyskują z końcem lutego (6 miesięcy licząc od września). Ferie trwają w okresie stycznia i lutego. Jeśli pracownik nie nabędzie do tej pory prawa do urlopu, pracodawca może udzielić mu zaliczkowo urlopu w okresie ferii szkolnych. Udziela się go tylko na wniosek młodocianego pracownika. Konsekwencją udzielenia urlopu zaliczkowego będzie odpowiednie pomniejszenie wymiaru urlopu, do którego pracownik nabędzie prawo po upływie 6 miesięcy pracy.

Zobacz: Urlop pracownika młodocianego rozpoczynającego rok szkolny

Plan urlopów

Pracodawca ustalający na początku roku plan urlopów powinien wziąć pod uwagę zatrudnienie młodocianych i udzielić im urlopu w okresie ferii. Gdy w zakładzie pracy nie sporządza się planu urlopów, pracodawca powinien ustalić termin urlopu w przerwie zimowej po porozumieniu z pracownikiem. Jeśli młodociani, którzy uczęszczają do szkół, składają wnioski o urlop w czasie ferii, podmiot zatrudniający zobowiązany jest do ich uwzględnienia. Wiąże go zarówno termin jak i wymiar proponowany przez pracownika.

Urlop bezpłatny

Jeśli pracodawca zatrudnia młodocianego, który jest uczniem szkoły dla pracujących, ciąży na nim obowiązek udzielenia mu w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego. Wymiar urlopu nie może przekraczać łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Czas urlopu bezpłatnego zalicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 Nr 21, poz. 94 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA