REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niepełnosprawność i praca – nowe perspektywy, nowe rozwiązania

Niepełnosprawność i praca – nowe perspektywy, nowe rozwiązania / Fot. Fotolia
Niepełnosprawność i praca – nowe perspektywy, nowe rozwiązania / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Koszty niepełnosprawności w Polsce to 4,9% PKB rocznie. Z prawie 5 mln osób niepełnosprawnych 2 mln to osoby w wieku produkcyjnym . Większość z nich, przy odpowiednim przygotowaniu, może pracować na otwartym rynku pracy.

Konferencja „Niepełnosprawność i praca – nowe perspektywy, nowe rozwiązania”

W środę, 30 października 2013 r. w Ambasadzie Wielkiej Brytanii w Warszawie odbyła się konferencja „Niepełnosprawność i praca – nowe perspektywy, nowe rozwiązania” promująca zatrudnienie jednej z najbardziej zagrożonych trwałym bezrobociem grup społecznych: osób niepełnosprawnych, które ukończyły 45 rok życia. Celem wydarzenia organizowanego przez Brytyjsko-Polską Izbę Handlową (BPCC) oraz Fundację Aktywnej Rehabilitacji (FAR) było przedstawienie środowisku biznesowemu – potencjalnym pracodawcom – korzyści wypływających z zatrudniania niepełnosprawnych pracowników.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy także serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Korzyści z zatrudniania niepełnosprawnych

Chcemy, aby pracodawcy jasno zdali sobie sprawę, że zatrudnianie osób niepełnosprawnych, także z tej grupy może być jeszcze bardziej opłacalne niż zatrudnianie osób pełnosprawnych – wyjaśnia Elżbieta Głogowska, prezes FAR, jednej z największych organizacji non-profit od ćwierć wieku oferującej kompleksowy program aktywizacji społeczno-zawodowej osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim. Pracodawcy często nie doceniają kompetencji osób niepełnosprawnych, roli nowoczesnej techniki w niwelowaniu skutków niepełnosprawności oraz sytemu dopłat, jakie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oferuje firmom zatrudniającym osoby z niepełnosprawnością. Od lat obserwujemy jak znakomicie osoby niepełnosprawne radzą sobie na otwartym rynku pracy - dodaje Głogowska.

Wystąpienia

John Crosbie, ekspert ds. niepełnosprawności z Uniwersytetu w Edynburgu przedstawił najciekawsze metody aktywizacji społeczno-zawodowej stosowane w Wielkiej Brytanii.
Arkadiusz Jabłoński, koordynator programu AMS dla Integracji, medalista paraolimpijski z Sydney i Aten, wieloletni promotor i praktyk zatrudniania osób niepełnosprawnych zaprezentował założenia programu „Wsparcie osób z rzadko występującymi niepełnosprawnościami i niektórymi niepełnosprawnościami sprzężonymi w wieku 45+ na rynku pracy” w praktycznej perspektywie swoich doświadczeń, a dyrektor Teresa Hernik z Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych omówiła dane makroekonomiczne (także w kontekście niekorzystnych prognoz demograficznych) dotyczące rynku pracy osób niepełnosprawnych i związanych z jego funkcjonowaniem kosztów.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wózek aktywny

W czasie happeningu Sprawność bez barier niepełnosprawni eksperci pokazali, jak nowoczesna technika niweluje skutki niepełnosprawności: wózek aktywny (osoba niepełnosprawna może go samodzielnie złożyć i rozłożyć, także sama włożyć do samochodu) całkowicie eliminuje potrzebę obecności opiekuna
i stanowi nowoczesną protezę czynnościową nóg; komputery i telefony z funkcją transformacji tekstu na mowę dla osób niewidzących, video tłumacze dla głuchych.

Panel dyskusyjny

W panelu dyskusyjnym „Czy osoby niepełnosprawne same tworzą negatywne stereotypy?” minister Jarosław Duda, senator Marek Augustyn, poseł Marek Plura, dyrektor ds. odpowiedzialności społecznej biznesu i różnorodności w UBS Poland Monika Jankowska-Rangelov a także Arkadiusz Jabłoński z AMS rozmawiali o kwestii motywacji osób niepełnosprawnych do podjęcia starań o znalezienie i utrzymanie pracy a także o finansowych implikacjach ich decyzji.

Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce

Na spotkaniu obecny był ambasador brytyjski w Polsce, pan Robin Barnett, który w czasie powitania podkreślił jak istotny ekonomicznie i społecznie jest temat aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych tak w Polsce, jak i – w reformującej od kilku swój system zabezpieczenia społecznego – Wielkiej Brytanii.

Program 45+

Konferencja była częścią działań realizowanych w ramach projektu „Wsparcie osób z rzadko występującymi niepełnosprawnościami i niektórymi niepełnosprawnościami sprzężonymi w wieku 45+ na rynku pracy” finansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków PFRON.

Zobacz również:
Reformy systemu zabezpieczeń socjalnych w Wielkiej Brytanii
Podjęcie i utrzymanie pracy w Polsce przez osobę niepełnosprawną – program 45+

Źródło: Konferencja „Niepełnosprawność i praca – nowe perspektywy, nowe rozwiązania” Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA