REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niepełnosprawność i praca – nowe perspektywy, nowe rozwiązania

Subskrybuj nas na Youtube
Niepełnosprawność i praca – nowe perspektywy, nowe rozwiązania / Fot. Fotolia
Niepełnosprawność i praca – nowe perspektywy, nowe rozwiązania / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Koszty niepełnosprawności w Polsce to 4,9% PKB rocznie. Z prawie 5 mln osób niepełnosprawnych 2 mln to osoby w wieku produkcyjnym . Większość z nich, przy odpowiednim przygotowaniu, może pracować na otwartym rynku pracy.

Konferencja „Niepełnosprawność i praca – nowe perspektywy, nowe rozwiązania”

W środę, 30 października 2013 r. w Ambasadzie Wielkiej Brytanii w Warszawie odbyła się konferencja „Niepełnosprawność i praca – nowe perspektywy, nowe rozwiązania” promująca zatrudnienie jednej z najbardziej zagrożonych trwałym bezrobociem grup społecznych: osób niepełnosprawnych, które ukończyły 45 rok życia. Celem wydarzenia organizowanego przez Brytyjsko-Polską Izbę Handlową (BPCC) oraz Fundację Aktywnej Rehabilitacji (FAR) było przedstawienie środowisku biznesowemu – potencjalnym pracodawcom – korzyści wypływających z zatrudniania niepełnosprawnych pracowników.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy także serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Korzyści z zatrudniania niepełnosprawnych

Chcemy, aby pracodawcy jasno zdali sobie sprawę, że zatrudnianie osób niepełnosprawnych, także z tej grupy może być jeszcze bardziej opłacalne niż zatrudnianie osób pełnosprawnych – wyjaśnia Elżbieta Głogowska, prezes FAR, jednej z największych organizacji non-profit od ćwierć wieku oferującej kompleksowy program aktywizacji społeczno-zawodowej osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim. Pracodawcy często nie doceniają kompetencji osób niepełnosprawnych, roli nowoczesnej techniki w niwelowaniu skutków niepełnosprawności oraz sytemu dopłat, jakie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oferuje firmom zatrudniającym osoby z niepełnosprawnością. Od lat obserwujemy jak znakomicie osoby niepełnosprawne radzą sobie na otwartym rynku pracy - dodaje Głogowska.

Wystąpienia

John Crosbie, ekspert ds. niepełnosprawności z Uniwersytetu w Edynburgu przedstawił najciekawsze metody aktywizacji społeczno-zawodowej stosowane w Wielkiej Brytanii.
Arkadiusz Jabłoński, koordynator programu AMS dla Integracji, medalista paraolimpijski z Sydney i Aten, wieloletni promotor i praktyk zatrudniania osób niepełnosprawnych zaprezentował założenia programu „Wsparcie osób z rzadko występującymi niepełnosprawnościami i niektórymi niepełnosprawnościami sprzężonymi w wieku 45+ na rynku pracy” w praktycznej perspektywie swoich doświadczeń, a dyrektor Teresa Hernik z Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych omówiła dane makroekonomiczne (także w kontekście niekorzystnych prognoz demograficznych) dotyczące rynku pracy osób niepełnosprawnych i związanych z jego funkcjonowaniem kosztów.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wózek aktywny

W czasie happeningu Sprawność bez barier niepełnosprawni eksperci pokazali, jak nowoczesna technika niweluje skutki niepełnosprawności: wózek aktywny (osoba niepełnosprawna może go samodzielnie złożyć i rozłożyć, także sama włożyć do samochodu) całkowicie eliminuje potrzebę obecności opiekuna
i stanowi nowoczesną protezę czynnościową nóg; komputery i telefony z funkcją transformacji tekstu na mowę dla osób niewidzących, video tłumacze dla głuchych.

Panel dyskusyjny

W panelu dyskusyjnym „Czy osoby niepełnosprawne same tworzą negatywne stereotypy?” minister Jarosław Duda, senator Marek Augustyn, poseł Marek Plura, dyrektor ds. odpowiedzialności społecznej biznesu i różnorodności w UBS Poland Monika Jankowska-Rangelov a także Arkadiusz Jabłoński z AMS rozmawiali o kwestii motywacji osób niepełnosprawnych do podjęcia starań o znalezienie i utrzymanie pracy a także o finansowych implikacjach ich decyzji.

Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce

Na spotkaniu obecny był ambasador brytyjski w Polsce, pan Robin Barnett, który w czasie powitania podkreślił jak istotny ekonomicznie i społecznie jest temat aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych tak w Polsce, jak i – w reformującej od kilku swój system zabezpieczenia społecznego – Wielkiej Brytanii.

Program 45+

Konferencja była częścią działań realizowanych w ramach projektu „Wsparcie osób z rzadko występującymi niepełnosprawnościami i niektórymi niepełnosprawnościami sprzężonymi w wieku 45+ na rynku pracy” finansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków PFRON.

Zobacz również:
Reformy systemu zabezpieczeń socjalnych w Wielkiej Brytanii
Podjęcie i utrzymanie pracy w Polsce przez osobę niepełnosprawną – program 45+

Źródło: Konferencja „Niepełnosprawność i praca – nowe perspektywy, nowe rozwiązania” Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

REKLAMA

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

2,5 tys. euro za pracę na magazynie w Szwecji i Norwegii. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego?

Szwecja, Norwegia, Niemcy i Czechy to opłacalne kierunki na podjęcie pracy w wakacje. W państwach skandynawskich na magazynie można zarobić 2,5 tys. euro miesięcznie. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego? Bardzo dobre zarobki są też w Niemczech i Czechach.

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

REKLAMA

Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

Zmiany w przepisach BHP od 2026 czy 2027 roku? Temperatury progowe i czasowe wstrzymanie pracy

Będą zmiany w przepisach BHP. Dotyczą pracy w wysokich temperaturach. Wprowadza się temperatury progowe, po przekroczeniu których pracodawca ma obowiązek wprowadzenia działań ograniczających obciążenie cieplne, np. krótszy czas pracy, przerwy w pracy czy praca zdalna. Przy najwyższych temperaturach praca zostanie czasowo wstrzymana.

REKLAMA