Zatrudniasz młodocianych - sprawdź, jakie masz obowiązki ubezpieczeniowe
REKLAMA
Młodociany pracownik
Jedną z form zatrudniania młodocianych stanowi umowa o pracę, w szczególności umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego. Młodociani zatrudnieni na podstawie umowy o pracę podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu na takich samych zasadach jak pozostali pracownicy. Oznacza to, że od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania młodociani pracownicy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. W odróżnieniu jednak od innych pracowników młodociany zatrudniony na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, nawet jeżeli spełnia warunki określone dla osób współpracujących, podlega ww. ubezpieczeniom jako pracownik, a nie jako osoba współpracująca.
REKLAMA
Przykład
Adam W. ma 17 lat i jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Mimo że pracodawcą Adama W. jest ojciec prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, z którym pozostaje on we wspólnym gospodarstwie domowym, ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu podlega na zasadach właściwych dla pracowników, a nie na zasadach określonych dla osób współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika młodocianego stanowi przychód ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, z wyjątkiem wynagrodzenia chorobowego, zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego oraz przychodów wymienionych w § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Przychód ze stosunku pracy stanowi również podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne pracowników młodocianych, z tym zastrzeżeniem, że w tej podstawie uwzględnia się wynagrodzenie chorobowe, pomniejsza się ją o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowane przez pracownika młodocianego i nie stosuje się ograniczenia w postaci rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne pracownika młodocianego jest zatrudniający go pracodawca. To na nim spoczywa obowiązek zgłoszenia pracownika młodocianego do właściwych ubezpieczeń, a także obowiązek comiesięcznego obliczania, rozliczania i opłacania należnych składek.
Młodociany zleceniobiorca
Bardzo często młodociani zatrudniani są na podstawie umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Zleceniobiorcy, którzy są uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentami i nie ukończyli 26 lat, nie podlegają ubezpieczeniom społecznym. Okoliczność ta sprawia, że dla takich zleceniobiorców również ubezpieczenie zdrowotne nie jest obowiązkowe. Powyższe nie dotyczy jednak niań świadczących pracę na podstawie umowy uaktywniającej, gdyż nawet jeżeli są one uczennicami lub studentkami i nie mają ukończonych 26 lat, z tytułu umowy uaktywniającej podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Przykład
Marek L. jest zatrudniony na podstawie umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Ponieważ Marek L. ma 17 lat i jest uczniem szkoły ponadgimnazjalnej, z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy-zlecenia nie podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Ubezpieczenia młodocianych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat